• Search form

09.06.2018 | 22:56

Pobednici 28. Animafesta

Pobednici 28. Animafesta

Gran pri 28. Svetskog festivala animiranog filma – Animafesta u Zagrebu, koji je prikazao više od 400 filmova, dodeljen je francuskom “Padu” (La Chute) reditelja Borisa Labbéa, kaleidoskopskom ostvarenju koje se, kako je istakao žiri, odvija na veličanstvenom slikarskom platnu i podseća na srednjovekovne prikaze apokalipse, prikazujući bezvremenu i tragičnu viziju čovečanstva.

Na ceremoniji u Kinu Europa, žiri koji su činili Jeanette Bonds, Sanja Borčić, Piotr Dumała, Robert Morgan i Pedro Rivero, dodelio je i nagradu Zlatni Zagreb za kreativnost i inovativno umetničko postignuće Nikiti Diakuru za nemački film “Fest”, ističući njegovu svežu perspektivu, digitalnu inovativnost i kreativnu upotrebu savremene tehnologije, uz referisanje na moderne supkulture.

Nagrada “Zlatko Grgić” za najbolji prvi film napravljen izvan obrazovne institucije otišla je nemačko-meksičkom filmu “32-RbitVictora Orozca Ramireza za hrabru i impresivnu ličnu animiranu viziju ukorenjenu u savremenom krajoliku društvenih mreža.

Pad / La Chute

Članovi žirija dodelili su i posebna priznanja - Jeanette Bonds nagradila je hrvatski film “Kako se kalio čelikIgora Grubića, u produkciji Kreativnog sindikata, zbog sposobnosti prikazivanja više nivoa odnosa, od ličnih i porodičnih, do istorijskih i političkih u naizgled jednostavnoj priči. Sanji Borčić posebno se dopao poljski rad “IIIMarte Pajek, jer mnogo kaže sa tako malo reči, te uspeva da moćno i snažno izrazi emocije. Uz to, reč je o priči o otrovnom i živopisnom odnosu koji se ne može prekinuti, te filmu koji nas, kako je istakla, tera da ga razumemo, saosećamo i u njega uronimo. Piotr Dumała uručio je posebno priznanje iranskom filmu “Gosp. Jelen” (Mr. Deer) Mojtabea Mousavija u kojem ljudska divljina stvara nezamisliv užas koji je deo svakodnevnog gradskog života, dok je Robert Morgan odabrao holandsko-belgijski film “Konačnost zove” (Finity Calling) Jaspera Kuipersa zbog čudesne zanatske veštine, te upotrebe pokreta i rituala u dočaravanju stravičnog ličnog buđenja. Pedro Rivero dodelio je posebno priznanje francuskom “Negativnom prostoru” (Negative Space) Ru Kuwahate i Maxa Portera, uz obrazloženje da je reč o delu koje pokazuje kako dobra šala može biti loš odraz čudnih porodičnih odnosa i koje se poigrava savršenim spojem filmskih alata animacije.

Prema odluci žirija Velikog takmičarskog programa dugometražnog filma, koji su činili Olga Bobrowska, Joni Männistö i Arsen Anton Ostojić, Gran pri je pripao belgijsko-francusko-holandskom filmu “Kakav veličanstveni kolač!” (This Magnificient Cake!) Emme De Swaef i Marca Jamesa Roelsa, uz obrazloženje da predstavlja majstorsko istraživanje kolonijalne istorije na suptilan, duhovit, ali i okrutan način. Nagrada je dodeljena i za čudesno snimanje i stvaranje uverljivih i ekspresivnih likova.

Isti je žiri dodelio posebno priznanje francuskom filmu “Slučaj muškarac-žena” (The Man-Woman Case) Anaïs Caure, za prikaz stvarne istorijske teme koja ima snažan odjek u savremenom društvu, te za hrabar umetnički pristup koji spaja stilizaciju i dokumentarne vrednosti.

Objedinjeni žiri takmičarskih programa studentskog i hrvatskog filma (Meghan Oretsky, Natko Stipaničev i Chi-Sui Wang) dodelio je nagradu “Dušan Vukotić” za najbolji studentski film britanskom “Suočavanju” (Facing It) Sama Gainsborougha, uz obrazloženje da je izgrađen zahvaljujući neverovatno kreativnoj i jedinstvenoj vizuelnoj tehnici. “Lice svakog lika je živopisno, izražajno i emotivno, a radnja koja govori o društvenoj teskobi kao čestoj prepreci kod svih, a posebno kod umetnika, topla je i utešna”, naveo je žiri, koji je posebna priznanja dodelio mađarskom filmu “Molim te, uzmi me” (Take Me Please) Univerziteta za umetnost i dizajn Moholy-Nagy u Budimpešti, u režiji Olivéra Hegyija, te poljskom “Nazdravlje!” (Bless You!) Poljske nacionalne škole za film, televiziju i pozorište u Lođu, u režiji Pauline Ziółkowske.

Suočavanje / Facing It

Mađarski film, kako je naveo žiri, podseća na MTV-jevu emisiju “Beavis i Butthead”. “Ovaj film naivne vizuelne tehnike i inteligentnog pripovedanja pršti od mladalačke energije, te nije podlegao ustaljenom, klišeiziranom formatu ili granicama. Vidljivo je da je animator sledio svoj instinkt, te da je priča o glavnom liku slična njegovoj. Svi smo se jednom izgubili u WC-u francuske benzinske pumpe”, naveo je žiri o filmu “Molim te, uzmi me”. Posebno priznanje dodeljenho je poljskom filmu “Nazdravlje!” zbog izuzetne likovnosti i smisla za humor.

Najboljim hrvatskim filmom proglašen je “BiciklistiVeljka Popovića, nastali u hrvatsko-francuskoj koprodukciji, uz obrazloženje da je “seksi i jednostavan, no ujedno mnogo govori o tome šta zapravo motiviše čitav ljudski rod”. “Inspirirati se pričom jednog od najvećih hrvatskih umetnika (Vasko Lipovac) nije bio lak zadatak, no rizik se itekako isplatio”, naveo je žiri koji je posebno priznanje dodelio Jeleni Oroz za “Dva na dva”, u produkciji Bonobostudija, ističući izvrstan dizajn zvuka tog animiranog filma.

Biciklisti

Pokrovitelj nagrade za najbolji domaći film je Društvo hrvatskih filmskih reditelja.

Nagradu Vimeo Staff Pick dobila je Rachel Gutgarts za izraelski film “Pismo mojoj izmišljenoj ljubavi” (A Love Letter to the One I Made Up).

Žiri takmičarskog programa filmova za decu (Izak Cunjac, Mia Duić, Linda Lisičak, Petra Fištrić i Oskar Hušman Domes) dodelio je glavnu nagradu kanadskom filmu “Limenica” (Birdlime) Evana DeRushieja, a posebno priznanje američkom “Dva balona” (Two Balloons) Marka C. Smitha.

Nagrada publike “Mr. M” za najbolji kratki animirani film pripala je portugalsko-francuskom “Između senki” (Between The Shadows) Alice Guimarães i Mónice Santos, dok je u okviru takmičarskog programa dugometražnog filma najboljim proglašen “Veliki Zli lisac i druge pričePatricka Imberta i Benjamina Rennera.

(SEEcult.org)

  • 19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    16.10.2018 | 10:00

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    19.10.2018 | 10:00

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    19.10.2018 | 10:00

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    07.11.2018 | 11:00

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    08.11.2018 | 11:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2019.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    09.11.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    10.11.2018 | 10:00

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    10.11.2018 | 10:00

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

Video
25.12.2018 | 18:27

VOĐENJE: Ilija Šoškić - Akcione forme

Vođenje kroz izložbu Ilije ŠoškićaAkcione forme” koja je održana istovremeno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom