Pobedničko rešenje za dvoranu Beogradske filharmonije
Tim projektnog studija Amanda Levete Architects (AL_A) iz Londona pobednik je međunarodnog konkursa za arhitektonsko idejno rešenje buduće koncertne dvorane Beogradske filharmonije, koja je planirana u Bloku 13 na Novom Beogradu, pored Palate Srbije.
Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) pokrenuo je 2021. godine, u ime Vlade Srbije, a u partnerstvu sa Kabinetom premijera, Ministarstvom kulture i informisanja, Gradom Beogradom i Beogradskom filharmonijom, međunarodni konkurs za arhitektonsko rešenje dvorane BGF, na koji je pristiglo 37 prijava iz 15 zemalja, a osam ih je pozvano u sledeću fazu.
Međunarodni žiri, sastavljen od arhitekata, stručnjaka za koncertne dvorane i konkurse, kao i od predstavnika Vlade Srbije i partnerskih institucija, ocenjivao je nacrte razvijene prema detaljnim smernicama i tehničkim konceptima koje su izradili konsultanti za strateško planiranje umetnosti i kulture britanske multinacionalne firme Arup, kao i prema planu detaljne regulacije Grada Beograda. Žiri je ocenjivao šest predloga u finalnoj fazi konkursa, koji će uskoro bit dostupni na sajtu UNDP Srbija, saopštila je 12. aprila BGF.
"Budućnost Beogradske filharmonije konačno dobija svoje jasne konture. Pre mnogo godina, sa neumornim i neustrašivim entuzijazmom, naš nekadašnji i dragi direktor Ivan Tasovac, krenuo je u višedecenijski san – da sagradi veličanstveni dom za Beogradsku filharmoniju, vodeći orkestar u regionu, stvarajući međunarodno priznati centar za muziku, regionalni centar kulture i umetnosti i novi simbol Beograda i Srbije. Oduševljeni smo rešenjem studija AL_A, dizajnom koji ne samo da slavi jedinstvenost našeg orkestra, već i pruža pristupačno, posebno i atraktivno mesto za društvena okupljanja u glavnom gradu Srbije koje slavi stil života Beograda kao evropske metropole i novi dom Beogradske filharmonije kakav zaslužuje," izjavio je v.d. direktora BGF Darko Krstić, koji je na čelu te institucije nakon iznenadne smrti Tasovca 2021.
Direktorka AL_A Amanda Levit izjavila je da će koncertna sala BGF biti “izraz sklada između prirode, arhitekture i muzike, na stožernoj tački u Evropi gde se susreću Istok i Zapad. To će biti mesto gde će se ljudi iz svih krajeva i kultura, svih uzrasta i veština, okupljati kako bi uživali u muzici svih žanrova”.
“Niste mogli da zamislite bolje mesto od ovog da biste poslali poruku vizije Srbije za budućnost. Veličanstveno okruženje parka Ušće, na obalama reke Dunav, šalje moćnu poruku o preobraženju i ponovnom vraćanju prirodi naših gradova kako bismo ih učinili zelenijim i lepšim prostorima”, istakla je Amanda Levit.
Prema rečima Amande Levit, polazna tačka njenog tima je predeo oko reke Dunav i ambijent parka.
“Korišćenje vodene površine da bi se u njoj odrazila zgrada i okolna priroda dočarava močvarno područje koje je prvobitno omogućilo srpskom narodu da se ovde uspešno razvija. Ponovno vraćanje parka prirodi kao ambijenta za novu koncertnu dvoranu šalje naprednu poruku o potrebi da naše gradove preobrazimo i učinimo ih zelenijim, čistijim i lepšim. Sada više nego ikad, napetost koja vlada između prirode i gradova mora se pomiriti. Mi to ovde radimo tako što zamišljamo Koncertnu dvoranu BGF kao izraz harmonije. Sklada između građevine i prirodnog prostora, između istoka i zapada, između starog i novog, između generacija i između kultura”, dodala je Amanda Levit.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da je “Koncertna dvorana Beogradske filharmonije trenutno najveći infrastrukturni projekat u oblasti kulture u Srbiji i u regionu, ali i jedan od najvećih u Evropi. Ponosna sam što je realizacija ovog višedecenijskog sna mnogih naših profesionalnih muzičara, mladih talenata, ljubitelja muzike, ali i građana Srbije - konačno na pomolu i verujem da će upravo izgradnja ove dvorane biti jedna od najvećih zaostavština u kulturi ove vlade”.
“Jasno je koliko je važno ulaganje u kulturu i obrazovanje kao stubove uspešne i jake moderne države, što smo do sada i pokazali brojnim sličnim projektima. Ova dvorana zasigurno će postati nova znamenitost Beograda i privući će nove posetioce u našu zemlju, ali i svojim bogatim kulturnim programom doprineti boljem kvalitetu životu svih naših građana”, izjavila je Ana Brnabić i izrazila uverenje da će to “postati još jedno čvorište za stvaranje kontakata i razmenu znanja, kreativnih ideja i iskustava kako domaćih tako i stranih umetnika”.
Dugogodišnji direktor Beogradske filharmonije Ivan Tasovac započeo je rad na ideji nove Koncertne dvorane BGF pre više od jedne decenije, smatrajući je neophodnom ne samo za dalji napredak vodećeg orkestra u regionu, već novim simbolom Beograda i Srbije i tačkom susretanja celoga sveta.
Prema viziji Tasovca, projekat dvorane BGF predstavljao bi izuzetnu posvećenost izgradnji svetlije, održivije budućnosti Beograda.
Sa više prostorija za izvođenje, održavanje proba i kreativni rad, uključujući simfonijsku koncertnu salu sa 1.600 mesta, nova koncertna dvorana bila bi, prema navodima BGF, prva te vrste na Balkanu, međunarodno priznata platforma za muzičko izvođenje svetske klase koja će doprineti društvenom, ekonomskom i ekološkom razvoju Srbije.
Kao naredni korak, AL_A tim će raditi na izradi tehničke dokumentacije, koja je podeljena u tri faze, u skladu sa Zakonom o izgradnji i planiranju.
AL_A je nagrađivani arhitektonski studio koji je osnovala arhitekta Amanda Levit, dobitnica britanske nagrade RIBA Sterling. Njeni završeni projekti uključuju novi ulaz, dvorište i galeriju za muzej Viktorija i Albert u Londonu i Muzej umetnosti, arhitekture i tehnologije u Lisabonu.
AL_A predvodi međunarodni tim koji uključuje pejzažne projektante firme VDLA (Van Dyke Landscape Arćitects, Inc.), inženjere portugalske firme "AFA Consult" i lokalne arhitekte Beogradskog studija Zabriskie, dok Arup nastavlja svoju ulogu u domenu akustičnog dizajna.
(SEEcult.org)