• Search form

30.10.2020 | 21:57

Počasne članice AICA Srbija

Počasne članice AICA Srbija

Istoričarke umetnosti Irina Subotić, Jasna Tijardović Popović i Biljana Tomić izabrane su 30. oktobra na digitalnoj skupštini srpske sekcije Međunarodnog udruženja likovnih kritičara (AICA) za počasne članice.

Skupština AICA Srbija prvi put je održana u digitalnom formatu, a među važnim temama o kojima je bilo reči bilo je i proglašenje počasnih članica. Odluka je doneta jednoglasno, uz čestitke svih učesnika počasnim članicama.

Irina Subotić zahvalila je u ime koleginica, ističući da je najveće priznanje koje čovek može da dobije – priznanje od mlađih kolega. Status počasne članice, kako je istakla vidno uzbuđena, doneo joj je ogromno zadovoljstvo, uzbuđenje i zahvalnost.

Irina Subotić (Beograd, 1941) predložena je za počasnu članicu AICA Srbija zbog izuzetnog doprinosa razvoju kustoske prakse, likovne kritike i teorije i istorije umetnosti, kao i zbog posvećenog pedagoškog rada. Irina Subotić bila je između 1965. i 1978. godine kustoskinja Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, a od 1979. do 1995. godine kustoskinja Narodnog muzeja u Beogradu. Od 1991. do 2002. predavala je istoriju moderne umetnosti na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, a od 1995. i na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Organizovala je brojne izložbe jugoslovenske umetnosti XX veka u zemlji i inostranstvu. Posebno se bavi istraživanjem avangarde i zenitizma. Autorka je brojnih knjiga i članaka o likovnom krugu oko časopisa Zenit, a jedna od najznačajnijih je nagrađivana monografija “Zenit 1921-1926” (pisana u koautorstvu sa Vidosavom Golubović).

Jasna Tijardović Popović (Split, 1947) bila je aktivna 70-ih godina u krugu umetnika i kritičara oko Studentskog kulturnog centra u Beogradu, a sa umetnikom Zoranom Popovićem boravila je neko vreme i u Njujorku, prateći kretanje zajednice umetnika okupljenih oko grupe Art & Language. Kao kustoskinja MSUB-a, Centra za vizuelnu kulturu i informacije (od 1975), inicirala je ulazak diskursa konceptualne umetnosti u taj muzej. Organizovala je značajan seminar grupe Art & Language 1975. Kasnije je postala kustoskinja Zbirke novih medija. Kao kustoskinja i kritičarka, učestvovala je u afirmaciji Nove umetnosti, sarađujući na katalozima izložbi Nova umetnička praksa 1966-1978 u Galeriji savremene umetnosti u Zagrebu i Nova umetnost u Srbiji: pojedinci, grupe, pojave u MSUB-u 1980. Zbog svih tih aktivnosti zaslužila je status počasne članice AICA Srbija.

Istoričarka umetnosti, kritičarka i kustoskinja Biljana Tomić (Novo Selo, 1940), kako je istaknuto u obrazloženju, kontinuiranim radom i sveukupnim doprinosom razvoju, izlaganju i afirmaciji konceptualne umetnosti, predstavlja primer izuzetne kustoske i teorijske prakse. Stoga je bilo važno ukazati joj poštovanje u vidu statusa počasne članice AICA Srbija.

Kao kustoskinja Galerije 212 i likovnog programa Bitefa krajem 1960-ih, Biljana Tomić povezala je performativne i vizuelne forme umetnosti, bavila  se konkretnom poezijom i učestvovala u formiranju scene Nove umetničke prakse. Sarađivala je sa Tribinom mladih u Novom Sadu, gde je organizovala brojne programe, promovišući stanovišta istorijskih avangardi i neo-avangardi. Od 1971. do 1999. radila je kao kustoskinja Galerije SKC u Beogradu. Njen rad na festivalu proširenih medija Aprilski susreti bio je ključan za internacionalizaciju beogradske scene Nove umetnosti. Inicijatorka je i članica konceptualne Grupe 143.  Kroz čitavu kustosku praksu aktivno je učestvovala u formiranju novih generacija mladih umetnika.

*Foto: screenshot / Vladimir Jerić Vlidi

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r