Počeli Dani češkog filma u Muzeju Kinoteke
Dani češkog filma u Muzeju Jugoslovenske kinoteke počeli su 5. oktobradugometražnim dokumentarcem “Miloš Forman: Što te ne ubije...”, u režiji Miloslava Šmidmajera, posvećenim slavnom reditelju Formanu koji je kultni status u Beogradu stekao upravo u sali u Kosovskoj, posebno 70-ih i 80-ih godina.
Ambasadorka Češke u Srbiji Ivana Hlavsova rekla je uoči projekcije dokumentarca o Formanu da joj je veoma drago što ponovo može da pozdravi ljubitelje češkog filma u tako značajnoj ustanovi kao što je Jugoslovenska kinoteka.
“Ove godine smo se odlučili da prikažemo dokumentarce o poznatim Česima, reditelju Milošu Formanu i glumici Lidi Barovoj. Nadam se da će vam se naš izbor dopasti”, rekla je ona, napominjući da se mislilo i na najmlađe posetioce, pa program obuhvata i dugometražni animirani film “Čarapokradice” Galine Miklinove, koji će biti prikazan 7. oktobra, kada i igrani “Celebrity d.o.o.” Miloslava Šmidmajera.
Program Dana češkog filma obuhvata i dokumentarac o nekadašnjoj glumačkoj zvezdi Lidi Barovoj “Prokletstvo lepote” (2016), koji su režirali Helena Treštikova i Jakub Hejna, a biće prikazan 6. oktobra. Lida Barova, glumica kojoj je lepota bila najveći dar, a istovremeno i najveće prokletstvo, za kratko vreme postala je najveća čehoslovačka filmska zvezda, koja je osvajala srca najmoćnijih muškaraca svog vremena. Zbog veze s ministrom propagande Trećeg rajha Jozefom Gebelsom veoma brzo postala je narodni neprijatelј i simbol kolaboracije. Reditelјka dokumentarnih filmova Helena Treštikova susrela se s Barovom dok je ona bila u egzilu. Pred kraj glumičinog života zabeležila je otvorenu ispovest nekada volјene, a kasnije proklinjane zvezde. Kao prateche snimke, koristila je unikatne materijale iz nekoliko evropskih filmskih arhiva i inserte slavnih uloga Lide Barove.
Ambasadorka Hlavsova pozvala je publiku i na izložbu Centralnoevropske kulturne platforme na Arhitektonskom fakultetu, koju je organizovala ambasada Slovačke, a u okviru koje su izložene češke kuće kao prikaz savremene arhitekture i urbanizma. Najavila je i da će posetioci Beogradskog sajma knjiga, zahvaljujući Češkom centru u Budimpešti, imati priliku da prvi put ove godine posete i češki štand.
Zahvaljujući Jugoslovenskoj kinoteci na “sjajnoj saradnji u organizaciji Dana češkog filma”, te izražavajući nadu da predstoje “još mnoge godine dobre saradnje”, ona je posebno zahvalila i češkim partnerima iz kompanije Avala studios, uz čiju je podršku realizovana ta manifestacija.
Upravnik Muzeja Jugoslovenske kinoteke Marjan Vujović uzvratio je komplimentima, navodeći da je Kinoteci čast i zadovoljstvo što iz godine u godinu, u saradnji sa ambasadom Češke, ima priliku da prikaže nekoliko premijernih čeških filmova, kako igranih, tako i dokumentarnih i animiranih.
Vujović je rekao da je Kinotekina legendarna sala u Kosovskoj idealno mesto za film o Formanu, koji je “kultni status koji ima među ljubiteljima u Beogradu, Srbiji, pa i nekadašnjoj Jugoslaviji, među fimskim stvaraocima svih generacija sa ovih prostora”, gradio upravo u toj sali u kojoj su “bezbroj puta prikazivani njegovi filmovi na gotovo uvek prepunim projekcijama, posebno 70-ih i 80-ih godina”.
O Formanu su do 1989. godine snimlјena dva filma: Jaromila Jiresaa u nemačkoj produkciji, te Vjere Hitilove u belgijskoj, a tek posle Plišane revolucije nastao je prvi češki dokumentarac, koji je Šmidmajer snimio prateći Formana tokom njegovog putovanja biciklom iz Pariza na Međunarodni filmski festival u Karlovim Varima.
Sajt Kinoteke je kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)