Počeo 13. LIFFE, tuga za Paskaljevićem
Leskovački internacionalni festival filmske režije (LIFFE) svečano je otvoren 25. septembra u Narodnom pozorištu u Leskovcu, uz tužnu vest o smrti velikog srpskog i evropskog reditelja Gorana Paskaljevića, ovogodišnjeg dobitnika nagrade "Živojin Žika Pavlović". Paskaljevićev film "Uprkos magli" imao je specijalnu onlajn projekciju prvog dana 13. LIFFE, koji će do 29. septembra biti održan na nekoliko lokacija.
Festival je otvoren filmom "Ime naroda“ Darka Bajića, koji je prikazan van konkurencije, a u Takmičarskom programu prikazani su filmovi "Vrba” makedonskog reditelja Milča Mančevskog i "Polusestra” slovenačkog autora Damjana Kozolea, te hrvatski film "Ideš? Idem!” Ljube Zdjelarevića u kategoriji Nezavisnog filma.
Direktorka Leskovačkog kulturnog centra Sanja Conić, u ime organizatora, izrazila je zadovoljstvo povratkom publike u bioskope, jer "nema ništa bez emocije, energije i bez međusobne komunikacije. To daje draž životu i festivalu". LIFFE će "prvi put probiti granice i to je dobra strana onlajn platforme, jer će nas videti u celom regionu. Dobro je da se čuje za festival i da on krupnim koracima svake godine grabi da postane događaj za koji se traži karta više“, izjavila je Sonja Conić.
Sonja Conić, foto: Fadil Šarki
Direktor Filmskog centra Srbije Gordan Matić istakao je značaj LIFFE za ceo region. "Za ovaj deo Balkana je bitno da festival postoji. Mislim da raste iz godine u godinu i dobija sve veći značaj. Mogu da čestitam ljudima iz Leskovca, što su uspeli da organizuju festival u ovim uslovima ne prekidaju tradiciju. Da ipak skupe hrabrosti, pametno rukovode festivalom i da ga održe ove godine. Nadamo se da će sledeće godine biti svima lakše“, poručio je Matić publici, kojoj su se obratili i producent Miroslav Mogorović, gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, te glumac, reditelj i producent Lazar Ristovski, koji je 13. LIFFE proglasio otvorenim.
Povodom smrti Paskaljevića, Darko Bajić rekao je da je to izuzetan gubitak za sve: "To je velika tragedija i za srpsku, evropsku, ali i za svetsku kulturu. To je tragedija i za nas koji smo ga poznavali i izuzetno poštovali. On mi je bio prijatelj i ja sam želeo da mu posvetim jučerašnju premijeru. To sam saopštio publici i umesto minuta ćutanja, on je dobio aplauz koji je dugo trajao i koji je predstavljao zahvalnost publike na svim filmovima koje je Goran napravio za nas, a kojih se svi rado sećamo“, rekao je Bajić 26. septembra na konferenciji za novinare.
Govoreći o svom filmu "Ime naroda“, Bajić je istakao da je motivaciju da prihvati poziv scenariste Milovana Vitezovića i producenta Lazara Ristovskog bio lik Svetozara Miletića. "Ono što mi je bilo značajno u istraživanju i odluci da radim film jeste Svetozar Miletić i njegov idealizam koji je imao. On je izuzetno jak borac, a ja volim filmove u kojima junaci dominiraju. Tu su i njegova vezanost za porodicu, ali i žrtva koju je on imao radeći, stvarajući i pokušavajući da zaštiti slobodu Srba, njihovog jezika i crkve u Austrougarskoj monarhiji, tadašnjoj centralizovanoj vele-sili. Sve to me je zainteresovalo da vidim i uporedim šta se sve dešavalo kroz istoriju sredinom i krajem 19. veka, i koliko se to vreme razlikuje, a šta je isto ovom danas“, rekao je Bajić.
Koscenarista Kosta Peševski rekao je da je originalni scenario Vitezovića prvobitno bio zamišljen za seriju, zbog čega je najpre trebalo da ga svede u filmsku formu, a nakon toga da zajedno sa Bajićem radi na njegovoj daljoj adaptaciji, jer način na koji je napisan nije trpeo formu savremenog filma. "Zbog velikog vremenskog raspona koji obuhvata radnja filma, od detinjstva do smrti Svetozara Miletića, tražili smo formu koja će zadovoljiti kriterijum filma ovako kako je zamišljen, ali i formu savremenog filma. Zato smo napravili bitne intervencije tako što smo težište sa glavnog junaka prebacili na njegovu ćerku Milicu Tomić, jer je ona jedini lik koji spaja dve generacije ljudi koji su se borili za prisajedinjenje Vojvodine“, dodao je Peševski.
Glumica Ana Franić, članica žirija 13. LIFFE, istakla je da ne odbija saradnju sa Bajićem, a o samom filmu i ulozi Anke Miletić koju tumači izjavila je da je Anka Miletić žena iz senke, neko ko je stub kuće i bez koga ni borba Miletića, ni njihove ćerke Milice Miletić sigurno ne bi bila izvodljiva da u njoj nisu imali ono što ona jeste – stub i stožer koji ih okuplja. Ana Franić je istakla da film "Ime naroda“ nije samo istorijski, nego da je ujedno priča o ljubavi na više nivoa. "Ključ vezivanja publike za film je u tome što su Darko Bajić i Kosta Peševski uspeli da, od nečega što je u startu pretendovalo da bude istorijska saga, u stvari naprave pravi ljubavni film koji ne tretira ljubav samo u muško-ženskom odnosu, nego oslikava i ljubav čoveka prema svojoj domovini na najlepši način, kao i ljubav porodice. Mislim da je to publika prepoznala jer se film izdigao iznad nečega što je samo politički ili istorijski kontekst, i govori i o ljubavi, a to ljude radi na ličnom planu“, dodala je.
Povodom učešća u žiriju, u kojem su i rediteljke Maja Miloš i Teona Mitevska Strugar, Ana Franić je istakla da joj je zadovoljstvo što će se naći u društvu dve divne dame i rediteljke čiji rad veoma ceni.
U organizaciji Leskovačkog kulturnog centra, 13. LIFFE biće održan u skladu sa merama Vlade Srbije i Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti Covid-19.
Festivalski sajt je liffe.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: KomunikArt
(SEEcult.org)