Počeo osmi 25 FPS
Internacionalni festival eksperimentalnog filma i videa 25 FPS predstavlja od 25. do 20. septembra u Studentskom centru u Zagrebu oko 80 filmova iz recentne eksperimentalne i avangardne svetske filmske produkcije, uz četiri audiovizualna performansa.
Osmo izdanje 25 FPS-a počelo je izborom filmova iz takmičarskog programa, koje povezuje nebesko prostranstvo, a potom je prikazan i raskošno restaurisan i obojen film “Put na mesec” Georgesa Mélièsa iz 1902. godine, kao i prvi od dva domaća filma u konkurenciji - “We saw nothing but the uniform blue of the Sky" autora Damira Očka.
Publiku očekuje ukupno 78 filmova u osam takmičarskih i niz pratećih programa.
Organizatorke i selektorke 25 FPS-a Sanja Grbin i Marina Kožul
U konkurenciji za nagrade su 32 naslova, a ocenjivaće ih tročlani žiri koji čine: austrijska filmska autorka i videoumetnica Mara Mattuschka, japanski autor eksperimentalnih filmova Daïchi Saïto i italijanski filmski programer za kratki i eksperimentalni film Sergio Fant.
Domaći žiri kritike čine mladi kritičari i filmski autori: Igor Bezinović, Bojan Mucko i Ivan Ramljak.
Među odabranim naslovima publika će moći pogledati nove radove etabliranih autora kao što su Mati Diop, Christoph Girardet i Matthias Müller, Johann Lurf, Takashi Makino, Telcosystems....
Prateći program “Ode filmu” mini je šetnja kroz istoriju filmske avangarde, a počela je nedavno restaurisanom kopijom “Puta na mesec” Georgesa Mélièsa, autora koji je prvi sistemski istraživao mogućnosti filma da kroz trik stvori iluziju. Muziku za restaurisanu verziju “Puta na mesec” radila je, inače, francuska grupa Air.
Put na mesec
Najavljeni su i antologijski radovi autora kao što su Hans Richter, Len Lye, Robert Breer, Bruce Conner i Kenneth Anger.
Poseban program čine filmovi koje su odabrali članovi žirija, pa će tako Mara Mattuschka predstaviti vlastiti portret kroz šest odabranih radova iz svoje filmografije, dok je japanski umetnik Daïchi Saïto odabrao četiri filma koji istražuju materijalnu stranu medija. Bivši selektor programa “Horizonti” Filmskog festivala u Veneciji Sergio Fant složio je program “Kućna kretanja” kojim istražuje koncept doma, ljudske prisutnosti i međuljudskih odnosa.
Poseban program 25 FPS-a posvećen je 60-godišnjici Kino kluba Split, jednog od najdugovečnijih filmskih klubova na području bivše Jugoslavije.
Predsednica Kino kluba Split Sunčica Fradelić odabrala je za “Mediteranske fosforescencije” nekoliko arhivskih filmova, među kojima su retko viđeni radovi renomiranih autora kao što su Ante Verzotti, Zdravko Mustać, Vjekoslav Nakić i Lordan Zafranović. Biće prikazan i film “Žemsko” Dunje Ivanišević iz 1968. godine, jedan od prvih feminističkih radova hrvatske kinematografije.
Program “Expanded Cinema” čine četiri audiovizualna performansa, čiji autori kontekst gledanja filma interpretiraju i obogaćuju kodovima iz drugih medija - pozorišta, muzike i skulpture, čime filmsku projekciju oslobađaju okvira bioskopskog platna, te u nju uranjaju publiku, projekcijsku aparaturu i same izvođače.
Među atrakcijama tog programa je klasik forme proširenog filma iz 1975. godine “Muzika svetla” (Light Music) Lis Rhodes, koja stiže iz londonskog muzeja Tejt.
Glazba svjetla, Lis Rhodes
Reč je o instalaciji koja međusobno suprotstavljenim projektorima gledaoca uranja direktno u prostor u kojem nastaje film. Zbog nastojanja da se kroz gustoću, boju i debljinu svetlosnih linija stvori ritam analogan onome u muzici, mnogi su ga proglasili nastavkom tradicije vizuelne muzike iz 1920-ih.
Najavljena su i dva nastupa Sandre Gibson i Luisa Recodera, zvezda te umetničke forme, čije će nastupe zvučnim interpretacijama obogatiti i čikaška umetnica Olivia Block.
Međunarodni avant-rok bend East Rodeo muzički će interpretirati projekciju filmova iz Kino kluba Split u programu “Splitske rekonstrukcije”.
Ulaz na 25 FPS je besplatan, a pokrovitelji su: Grad Zagreb, Hrvatski audiovizualni centar, Studentski centar - Kultura promjene, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva i Ministarstvo kulture Hrvatske.
Festivalski sajt je www.25fps.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)