Početak filmske muzike
Novosadska pijanistkinja i profesorka Branka Parlić održaće 12. marta u Probrodu u Beogradu predavanje posvećeno najranijoj istoriji filmske muzike u eri nemog filma - delu koje je Erik Sati napisao za film “Entr'acte” Renea Klera iz 1924. godine.
Branka Parlić govoriće o baletu “Relâche” (Otkazana predstava) - dadaističkom spektaklu koji je okupio Satija, Klera, Fransisa Pikabiju, Marsela Dišana i Švedski balet.
Publika će na predavanju “Cinema - početak filmske muzike” saznati i kako je izgledao zajednički rad na filmu i baletu Satija, Klera, Pikabije, Dišana i članova Švedskog baleta, kako je Sati došao na ideju da koristi repeticije u muzici, zašto se balet zove “Otkazana predstava”…
Muzika za balet “Relâche” bilo je poslednje delo Satija, kontroverznog i avangradnog francuskog stvaraoca, oca Nove muzike.
“Relâche” je reklamiran kao Trenutni balet u dva čina sa projekcijom kratkog filma u pauzi.
Kinematografski međučin “Entr’acte Cinematographique” režirao je i montirao Kler, a scenario i dekor osmislio Pikabija.
Partitura “Cinema” pratila je niz namerno grotesknih slika lišenih značenja. Oslanjajući se samo na informaciju o dužini kadrova i na nazive scena u filmu, Sati je prvi put tretirao muziku kao konstitutivni element filma.
Publika će nakon predavanja Branke Parlić, koje počinje u 19 sati, videti i nadrealistički film “Entr’acte”, sa muzikom u originalnoj orkestarskoj verziji kompozicije “Cinema”.
U filmu se, pored Satija i Pikabije, pojavljuju i Dišan, Man Rej, Jan Borlin, solista i koreograf Švedskog baleta, te Rolf de Maré, osnivač Švedskog baleta i producent spektakla “Relache”.
Slogan Švedskog baleta bio je: “Mi smo plesači koji se usuđuju da ne plešu” (We are the dancers who dare not dance).
Branka Parlić se od sredine 80-ih posvećeno bavi muzikom Satija, kao i Novom muzikom 20. i 21. veka - minimalizmom i postminimalizmom. Prva ploča na tlu bivše Jugoslavije sa klavirskim kompozijama Satija “Initiés” bila je upravo njena, a izašla je 1988. u izdanju M Produkcije Radio Novog Sada.
(SEEcult.org)