Politički ton ceremonije Bafta
Nagrađivani mjuzikl “La La Land” trijumfovao je na dodeli nagrada Britanske filmske akademije (Bafta) u Londonu, osvojivši priznanja u pet kategorija, uključujući za najbolji film, režiju Demijana Čazela i najbolju glumicu (Ema Stoun), dok je najboljim britanskim filmom proglašen socijalno angažovani “Ja, Danijel Blejk” Kena Louča, koji je iskoristio priliku za još jednu lekciju političkom establišmentu.
Nakon trijumfa na dodeli Zlatnog globusa, a uoči dodele Oskara – za koji je nominovan u čak 14 kategorija, “La La Land” osvojio je 12. februara na ceremoniji u Rojal Albert Holu i nagrade Britanske akademije za originalnu muziku (Džastin Harvic) i kameru (Linus Sandgren). U šest ostalih kategorija u kojima je bio nominovan Čazelov film bolje su prošli konkurenti.
Glavna glumica Ema Stoun bila je među pobednicima koji su svoje govore posvetili aktuelnoj situaciji u svetu, mada novi američki predsednik Donald Tramp nije eksplicitno pomenut.
“U vremenu koje nas toliko deli mislim da je ovo specijalna prilika da se okupimo i zahvalimo BAFTA, proslavimo kreativnost i način na koji ona prelazi granice i pomaže ljudima da se osete malo manje sami”, rekla je Ema Stoun, koja je nominovana i za Oskara za glavnu žensku ulogu, a na dodeli Bafta nadmašila je Meril Strip, Ejmi Adams, Emili Blant i Natali Portman.
Kraći politički govor, kako se i očekivalo, održao je i filmski veteran Ken Louč, koji je već na početku ceremonije, kojoj su prisustvovali i vojvoda i vojvotkinja od Kembridža Vilijam i Kejt Midlton, osudio je britansku vladu zbog odnosa prema najosetljivijim socijalnim grupama.
Zahvaljujući na nagradi za film “Ja, Danijel Blejk”, Louč je ujedno zahvalio Bafta i zato što “prepoznaje istinu” koju nosi njegov film o borbi siromašnih da prežive u okrutnom britanskom sistemu socijalne pomoći. Kako je rekao Louč, tu istinu već stotine hiljada ljudi u Britaniji dobro zna.
“Najosetljiviji i najsiromašniji tretirani su od vlade sa takvom brutalnošću da je to ponižavajuće, brutalnošću koja se proširila i na to da odbacujemo izbeglu decu kojoj smo obećali pomoć, što je takođe sramota”, rekao je Louč, dobitnik Zlatne palme u Kanu za film “Ja, Danijel Blejk”.
“Mančester na moru” dobio je nagradu za najbolji originalni scenario, čiji je autor reditelj tog filma Kenet Lonergan.
Kejsi Aflek, koji je dobio nagradu Bafta za glavnu mušku ulogu u filmu “Mančester na moru”, nije pominjao politiku za vreme govora, ali je kasnije izjavio da je u bekstejdžu razgovarao sa Meril Strip i zahvalio joj na govoru o Trampu na dodeli Zlatnog globusa.
“Rekao sam joj koliko je njen govor na dodeli Zlatnog globusa značio svima nama i koliko sam zahvalan što je to uradila i što je malo otvorila vrata, da je OK pričtai o tim temama i da nije bitno to što smo glumci, jer nam je dat mikrofon i možemo da progovorimo o svemu”, rekao je Aflek, dodajući da mu je Meril Strip, za koju je Tramp rekao da je “precenjena glumica”, odgovorila: “Mislim da je nada tu negde iza ugla”.
Aflek je nominovan i za Oskara za ulogu u filmu “Mančester na moru”, koji je na dodeli Bafta osvojio i nagradu za najbolji originalni scenario Keneta Lonergana, reditelja tog filma.
Po devet nominacija imali su filmovi “Arrival” i “Noćne zveri”, ali je samo “Arrival” odneo jednu nagradu, i to za najbolji zvuk, dok je novi film Toma Forda ostao potpuno praznih ruku.
Nagradu za najbolji kratki britanski film dobio je "Home" (Shpat Deda, Afolabi Kuti, Daniel Mulloy, Scott O’Donnell), nastao u koprodukciji sa Kosovom (Dokufest), koji govori o britanskoj porodici koja usred evropske izbeglicke krize odlazi na odmor, ali u ratnu zonu - na Kosovo.
Reditelj Danijel Meloj izjavio da je mnogim ljudima u sru ljubav i u duši saosećanje, te da bi to trebalo da se odrazi i na politike vlada širom sveta - u odnosima sa drugim zemljama, koji bi trebalo da budu lišeni rasizma, homofobije i islamofobije.
Najboljim filmom koji nije na engleskom proglašen je mađarski “Saulov sin” Lasla Nemeša.
(SEEcult.org)