• Search form

15.05.2012 | 23:05

Politika malih gestova

Politika malih gestova

Radovi desetoro hrvatskih savremenih umetnika čine izložbu “Lightning out for the teritorries” u Kunsthalle Project Space u Beču, koja je otvorena 15. maja, a predstavlja radove koji tematizuju politiku malih gestova u savremenoj umetničkoj praksi.

Naslov izložbe nadahnut je poslednjom rečenicom romana “Haklberi FinMarka Tvena, a za otvaranje je dubrovački umetnik Slaven Tolj pripremio performans “Patriot”, uz muzičku pratnju Igora Pavlice.

Na izložbi učestvuju i Rene Bachrach Krištofić, Sandro Đukić, Igor Grubić, Igor Kuduz, Damir Očko, Jasenko Rasol, Renata Poljak, Viktor Popović i Vlasta Žanić.

Odabrani radovi, u kontekstu interpretativne logike, progovaraju o malim gestovima u procesima učešća, na granicama fizičke, odnosno psihičke teritorije, s namerom dokidanja i prekoračivanja granice. Usto, ti umetnički radovi govore o ideji kako granica, fizička, geografska ili psihička, nije linija razdvajanja, nego upravo suprotno - prostor artikulacije novih mogućnosti pozicioniranja umetničkih identiteta.

Damir Očko, The Boy With a Magic Horn

Prema navodima kustoskinje izložbe Leile Topić, na razmišljanje o projektu “Lightning out for the teritorries” podstakao ju je gest bivšeg nemačkog kancelara Branta, koji je kleknuo pred spomenikom Jevrejima stradalima u varšavskom getu, u jeku Hladnog rata 1971, a koji navodi Mika Hannula u knjizi “Politika malih gestova”.

“Projektom sam želela da predstavim radove koji progovaraju o sadašnjem času, kroz takozvane male gestove koje valja shvatiti kao metaforu za jednostavne i minimalne modele izraza koji izbegavaju politikantstvo ili spektakularnost trenutka. Pozicijama desetero autora želela sam omogućiti razvoj pripovesti o autorefleksiji, izlasku iz nametnutih granica identiteta, miroljubivom konfliktu i onome što Hannula naziva 'razumnim neslaganjem'”, navela je Leila Topić.

Prema njenim rečima, verovatno najbolji primer malog gesta uočljiv je u fotografiji Renate Poljak naslovljene “The View” (Pogled) iz 2004. koja prikazuje umetnicu na terasi porodične kuće.

“Gest tela i pozicija glave upućuje na osobu koja uživa u pogledu, ali umesto posmatranja otvorene pučine, pred Renatom Poljak uzdiže se krov novosagrađene kuće njenog ujaka. No, u filmu Renate Poljak ‘Velika očekivanja’ i seriji fotografija, okosnica radnje nije samo zazorna arhitektura, iako je bila nadahnuće za čitav projekat, nego je pre svega reč o istraživanju uzroka koji su rezultirali urbicidom jadranske obale, a koji su autorku odveli do istraživanja porodičnih odnosa i analiziranja preobrazbe ratnog nasilništva u novu vrstu društveno prihvaćenog nasilja”, navela je Leila Topić u tekstu kataloga izložbe.

Izložba će biti otvorena do 25. juna, a ostvarena je uz podršku Gradskog ureda za obrazovanje kulturu i sport Grada Zagreba i Ministarstva kulture Hrvatske, u partnerstvu Muzeja savremene umetnosti u Zagrebu s Kunsthalle Project Spaceom.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav