• Search form

27.01.2018 | 00:45

Pomeranje granica očekivanog

Pomeranje granica očekivanog

Platforma Momentum u Berlinu organizovala je izložbu grupe korejskih i berlinskih umetnika, među kojima je i Milovan Destil Marković, a zamišljena je kao kulturni dijalog koji naglašava paradokse svojstvene pitanjima identiteta i promenjenih perspektiva.

Umetnici odabrani za izložbu “Station Paradox”, koja je otvorena 26. januara, pomeraju svako na svoj način granice očekivanog, a bave se slikarstvom, video umetnošću, instalacijama i performansima.

Izložbu čine transfigurativne slike Destila Markovića iz serije “Barkod”, zatim prostorna slika Claudie ChaselingYesterday is tomorrow” koja je napravljena specijalno za tu priliku, a kao i njeni drugi recentni radovi, izlazi sa platna i širi se s galerijskog zida na pod. Unutar slike su dva linka onlajn izvora koje je umetnica koristila za istraživanje o osiromašenom uranijumu, od kojih jedan vodi ka dokumentarcu Fridriha Wagnera o ratnim zločinima u bivšoj Jugoslaviji i Iraku, a drugi ka članku u Gardijanu o tome kako je Zapad koristio i još koristi druge zemlje za testiranje svog naoružanja. Tu su i hiperrealistički kaligrafski radovi tušem Janga Jaeroka, meditativna emotivna putovanja u filmovima čiji su autori Jihye Park i David Krippendorff, društveno osvešćeni video radovi Kire Kima i Hyungkyua Kima, performansi Zinua Kima, digitalne animacije Hye Rim Lee, te istraživački radovi post-internet kulture koje predstavlja umetnik aaajiao (Xu Wenkai), ukazujući na cenzuru i protok informacija u digitalnom dobu.

Radovi na izložbi, kako je navedeno u pratećem tekstu, pomeraju granice forme, naglašavaju paradokse načina na koji doživljavamo svet kroz pomeranje perspektiva kulturnih pejzaža posredovanih kroz tehnologije gledanja.

Ništa nije baš onako kako se čini – poruka je izložbe, čiji su kustosi Jung Me Chai, osnivač neprofitnog umetničkog i rezidencijalnog prostora DISKURS Berlin, te dr Rachel Rits-Volloch, koja je osnovala MOMENTUM 2010. godine u Sidneju, kao paralelni događaj 17. Sidnejskog bijenala, a 2011. godine ga je prenela u Berlin i transformisala u globalnu neprofitnu platformu čije je sedište u Kunstquartier Bethanien umetničkom centru.

Claudia Chaseling

Izložba je i dijalog južnokorejskih umetnika sa umetnicima zastupljenim u MOMENTUM kolekciji, koja okuplja više od 120 radova umetnika iz dvadesetak zemalja iz celog sveta, a njeni novi članovi upravo su postali aaajiao, Claudia Chaseling, David Krippendorff i Milovan Destil Marković, umetnik iz Srbije, koji od 80-ih živi i radi u Berlinu.

Destil Marković učestvuje na izložbi radovima “It Really Fills My Mouth / Morning” (2013) i “Sunset!” (2016) iz aktuelne serije “Barkodiranih slika” u kojoj koristi barkodove kako bi preveo tekst koji je na kraju tog procesa predstavljen u ritmičnoj seriji vertikalnih linija na raznobojnim apstraktnim slikama. Markovićevi barkodovi prikrivaju politički sadržaj, skriven iza uobičajene forme komercijalnog jezika, svojevrsne digitalne kaligrafije. Mogu se tumačiti ili kao svojevrsni duhovit komentar umetnika ili kao kritički osvrt na tržišnu ekonomiju koja prikriva globalne nedostatke i nepravde. Kao komentar sve izraženijeg robnog karaktera umetnosti, sa strane svake slike nalazi se crno-beli barkod normalne veličine. Rad na izložbi “Sunset!” je pejzaž sa kodiranim datumom i lokacijom zalaska sunca za vreme Markovićevog rezidencijalnog boravka 2016. godine u Australiji, dok je slika “It Really Fills My Mouth / Morning” citat iz autobiografske knjige “The Sexual Life of Catherine M” francuske autorke, kritičarke, kustoskinje i osnivačice magazina Art Press Catherine Millet.

Destil Marković, It Really Fills My Mouth

Marković je rođen 1957. godine u Jugoslaviji/Srbiji, a od 1986. godine živi i radi u Berlinu. Završio je Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu 1983. Njegovi radovi nalaze se u mnogobrojnim javnim i privatnim kolekcijama, a izlaže u Evropi, Aziji i Americi. Između ostalog, učestvovao je na 42. i 46. Venecijanskom bijenalu, 4. Istanbulskom bijenalu, 6. Trijenalu u Nju Delhiju, 5. Cetinjskom bijenale, Bijenalu u Sao Paolu, 56. Oktobarskom salonu u Beogradu... Dobitnik je niza nagrada i značajnih priznanja, među kojima su nagrada 24. Oktobarskog salona u Beogradu (1983), nagrada za mladog umetnika Grada Beograda (1984), “Politikina” nagrada (1986), nagrada 19. Memorijala Nadežde Petrović u Čačku (1996), nagrada Pollock-Krasner fondacije u Njujorku (2000), kao i brojne nagrade u Nemačkoj.

Izložba “Station Paradox” biće otvorena do 11. marta, a prati je dvojezični (englesko-korejski) katalog.

*Na vrhu: Destil Marković, Sunset!

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r