• Search form

16.05.2010 | 11:17

Pompidu u Mecu

Francuski grad Mec na severoistoku zemlje dobio je nedavno novi muzej savremene umetnosti - filijalu pariskog Centra Pompidu, sa kojim nema nikakve fizičke sličnosti, ali će koristiti deo njegove bogate kolekcije, uz pozajmice iz drugih muzeja.

Pompidu u Mecu svečano je otvorio 11. maja francuski predsednik Nikola Sarkozi, a ovog vikenda završava se specijalan program, tokom kojeg je ulaz bio besplatan.

Pompidu u Mecu

Francuski grad Mec na severoistoku zemlje dobio je nedavno novi muzej savremene umetnosti - filijalu pariskog Centra Pompidu, sa kojim nema nikakve fizičke sličnosti, ali će koristiti deo njegove bogate kolekcije, uz pozajmice iz drugih muzeja.

Pompidu u Mecu svečano je otvorio 11. maja francuski predsednik Nikola Sarkozi, a ovog vikenda završava se specijalan program, tokom kojeg je ulaz bio besplatan.

Ideja o Centru Pompidu u Mecu, gradu poznatom po gotskoj katedrali Sent-Etjen sa vitražima Marka Šagala, nikla je pre jedne decenije, a vlasti su objasnile taj potez potrebom za decentralizacijom kulture.

Japanac Šigeru Ban (Shigeru), koji je pobedio na konkursu sa Francuzom Žanom de Gastinom (Jean de gastines), izgradio je ogromno zdanje sa izložbenim prostorom od 5.000 kvadratnih metara.

Zdanje odražava japanske korene Bana, koji je inspiraciju za Pompidu u Mecu dobio u kupastom šeširu od trske.

Prozračnu građevinu prekrio je gigantskim drvenim krovom, nalik na kupasti šešir, a ispod talasastih polja našlo se mesta, kao i u Boburu, i za bioskop, muziku i savremeni ples, uz restorane, kafee i markete umetničkog profila.

Ban je, između ostalog, osvojio 2002. godine Svetsku nagradu za arhitekturu za projekat “Najbolje kuće na svetu” (Best House in the World) - takozvane “Gole kuće” (Naked House), velike otvorene sobe sa kubičnim delovima koji se pomeraju u zavisnosti od raspoloženja ukućana.

Izložbe u Pompiduu u Mecu smenjivaće se na pola godine, počev od inauguracione, na kojoj je predstavljeno oko 800 umetničkih radova 150 umetnika, među kojima su i Pikaso, Matis, Šagal, Miro, Kandinski, Đakometi, Polok...

Izložba je, ne bez primese podsmešljivosti, nazvana “Remekdela?”, a imena koja su zastupljena na postavci stopirala su bojazan da će Mec, osim jedinstvenog arhitektonskog zdanja, dobiti iz pariskih kolekcija samo drugorazredna dela.

Izmeštanje radova iz Bobura u Mec, kako očekuju francuske vlasti, dovešće do procvata tog uveliko učmalog francuskog rudarskog centra, poznatog po rudnicima gvožđa i uglja, kao i po postrojenjima vojno-industrijskog kompleksa, a nalazi se na graničnoj međi sa Belgijom, Nemačkom i Luksemburgom.

Prema rečima umetničkog direktora Pompidua u Mecu Lorana le Bona (Laurent), Mec je odabran zato što nema veliki muzej moderne umetnosti, a važne su i njegove veze sa ostatkom Evrope.

Očekuje se da Centar Pompidu u Mecu godišnje privuče najmanje 400.000 turista.

Pre četiri godine, kada je Loran Le Bon, imenovan za upravnika Centra “Pompidu” u Mecu, s građanima raspravljao o budućnosti novog muzeja,
Francuski mediji pozdravili su otvaranje tog muzeja kao prvi veliki korak u decentralizacije kulture, o kojoj se mnogo raspravljalo poslednjih godina.

Najavljeno je da će 2012. godine i Luvr otvoriti filijalu u Lencu.

Ta dva poduhvata privremeno su smanjila polemike koje se s vremena na vreme vode do usijanja u francuskoj kulturnoj javnosti u vezi sa gostovanjem dela kulturnog blaga iz domaćih muzeja i galerija u inostranstvu.

Tako je oštro krtikovana najavljena prodajna izložba francuskih umetničkih dela u Južnoj Koreji po sistemu “ključ u ruke”, a kritike nisu mimoišle ni predviđene postavke Luvra u Japanu, kao i u Arapskim Emiratima, planirane za 2013.

U kritičkim osvrtima pre svega se ukazuje na veliki rizik prilikom “turističkih maršruta” po krhke slike i druge umetničke predmete po belosvetskim galerijama i muzejima, dok će milionima turista koji zbog njih hrle u Pariz biti onemogućeno da ih vide.

U tom kontekstu bilo je i strahovanja povodom raseljavanja stotina slika u Pompidu u Mecu, kao i u vezi sa otvaranjem filijale Luvra u Lecu za dve godine.

Prvobitno je bilo predviđeno da Pompidu u Mecu bude završen do
2008. godine, a ideja je bila da predstavlja retko izlagana dela iz kolekcije Bobura, koja obuhvata više od 60.000 eksponata, ali je zbog nedostatka prostora moguće izložiti svega oko 1.500 dela u isto vreme.

Centar Pompidu, otvoren 1977. godine i nazvan imenom bivšeg
francuskog predsednika Žorža Pompidua, sagrađen je prema projektu italijanskog arhitekte Renca Pjana (Renzo Piano) i britanskog Ričarda Rodžersa (Richard Rogers), koji je pre par godina dobio prestižnu Pricker nagradu za arhitekturu - delom i za projekat Bobura.

Bobur je izgrađen na šest nivoa od gvožđa i stakla, sa spoljašnjim liftom, a iako je njegov originalni izgled pretrpeo i kritike kada je otvoren 1977. godine, taj muzej moderne umetnosti u međuvremenu postao jedno od najposećenijih mesta u Francuskoj, kroz koje godišnje prođe više od šest miliona ljudi.

U Boburu je, inače, u toku reprezentativna izložba savremene evropske umetnosti, uglavnom iz centralne i istočne Evrope, koja predstavlja radove više od 50 umetnika, među kojima su i neki od najuticajnijih autora sa prostora bivše Jugoslavije.

Izložba “Prelazeći nacije i generacije - obećanja iz prošlosti” (Crossing nations and generations, Promises from the past) još jedna je u nizu velikih postavki inspirisanih 20-godišnjicom pada Berlinskog zida, a predstavlja pogled na staru podelu Evrope na Istok i Zapad i novo propitivanje ideje o istoriji umetnosti kao nečemu linearnom i kontinuiranom, počev od 50-ih godina 20. veka.

Bobur želi tom izložbom da predstavi javnosti umetnike čije su delo i tematika obeležili scene u njihovim zemljama, ali i da istakne njihov uticaj na međunarodnu umetničku scenu, posebno mlađe generacije.

Izloženo je 160 radova u svim disciplinama, a među umetnicima koji učestvuju su srpski umetnici Marina Abramović, Raša Todosijević, Neša Paripović i Dimitrije Bašićević Mangelos, Sanja Iveković, grupa Gorgona, Tomislav Gotovac, Julije Knifer, David Maljković, Goran Trbuljak, Vojin Bakić, Dalibor Martinis i Mladen Stilinović iz Hrvatske, Braco Dimitrijević iz BiH, Irwin, Marjetica Potrč, grupa OHO iz Slovenije...

Posebnu instalaciju, koja predstavlja arhivsku građu u vezi sa bivšim istočnim blokom, ima slovenački umetnik Tobias Putrih.

Na izložbi je predstavljena i arhiva o umetničkoj razmeni između Pariza i zemalja istočne Evrope, kao i filmovi umetnika i dokumentarci o njihovim performansima.

Izložba je otvorena do 19. jula, a ulaz košta 12 evra.

Sajt Bobura je www.centrepompidou.fr, a Pompidua u Mecu www.centrepompidou-metz.fr

B. Rakočević / SEEcult.org

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav