• Search form

10.09.2009 | 19:00

Poplava Beograda u Istanbulu

Izložba “Beogradsko iskustvo: Oktobarski salon”, jedan od pratećih programa 11. Istanbulskog bijenala, nije otvorena 10. septembra u Centru za savremenu umetnost BM Suma kako je bilo planirano - zbog velike poplave koja je zarobila radove 11 srpskih umetnika u skladištu Bursan na ispostavi istanbulske carine u Halkali.

Poplava Beograda u Istanbulu

Izložba “Beogradsko iskustvo: Oktobarski salon”, jedan od pratećih programa 11. Istanbulskog bijenala, nije otvorena 10. septembra u Centru za savremenu umetnost BM Suma kako je bilo planirano - zbog velike poplave koja je zarobila radove 11 srpskih umetnika u skladištu Bursan na ispostavi istanbulske carine u Halkali.

O tačnom stanju radova i skladišta u kojem se oni nalaze nema pouzdanih informacija, jer je čitava oblast Halkala zbog bezbednosti i zaštite od mogućih krađa u razrušenim objektima izolovana i pod kontrolom je interventnih jedinica turske policije i vojske, saopštio je Kulturni centar Beograda (KCB), organizator izložbe.

Ta i obližnje oblasti Istanbula najteže su i jedine pogođene decenijama nezapamćenom poplavom u Istanbulu, u kojoj je stradalo više od 30 ljudi, dok se u drugim delovima grada život odvija normalno.

Veliki broj gostiju i novinara već je obavešten o nevolji koja se dogodila radovima srpskih umetnika, koji su nagrađivani i izlagani na prethodnih pet izdanja međunarodnog Oktobarskog salona i za koje je postojalo njihovo veliko interesovanje.

Predstavnici KBC-a, Sekretarijata za kulturu Beograda, BMSuma i prisutni umetnici, odaće 10. septembra - u vreme zakazano za otvaranja izložbe, poštu nastradalima u nevremenu, a uz film o Oktobarskom salonu i katalog izložbe predstaviće tu manifestaciju i izložbu, koja će, ukoliko stanje radova to bude dozvolilo, biti i organizovana tokom Istanbulskog bijenala.

KCB-u je veliku pomoć u Istanbulu u pribavljanju informacija i pokušajima da spasu radove pružaju zamenik sekretara Sekretarijata za kulturu grada i predsednik Odbora Oktobarskog salona Beograda Aleksandar Peković, generalni konzul Srbije u Istanbulu Dragan Marković, kao i predstavnici BMSuma i lokalni špediter.

Izložba “Beogradsko iskustvo: Oktobarski salon” trebalo je da pruži presek kroz nagrađene radove na pet prethodnih međunarodnih Oktobarskih salona (Aleksandar Rafajlović, Aleksandrija Ajduković, Zoran Naskoski, grupa Škart i Darinka Pop Mitić), kao i one koji su bili najbolje usaglašeni sa temama pojedinih Salona (Maja Radanović, Marko Crnobrnja, Art fan klub, Ivan Zupanc, Ana Adamović i Raša Todosijević).

Izložbu prati publikacija u kojoj beogradsko iskustvo iznose svi dosadašnji umetnički direktori Oktobarskog salona od 2004. godine, kada je ta izložba dobila međunarodni karakter (Anda Rotenberg, Darka Radosavljević, Rene Blok, Lorand Heđi, Bojana Pejić), kao i predstavnici organizatora - KCB-a (bivša direktorka Danica Jovović Prodanović). Publikacija sadrži i pregledni tekst o menama Oktobarskog salona istoričarke umetnosti Jasmine Čubrilo.

Izložba “Beogradsko iskustvo” u centru BM Suma trebalo je da bude otvorena do 17. oktobra u okviru 11. Istanbulskog bijenala, koje je predstavljeno 10. septembra novinarima i stručnoj javnosti, a predstavlja u glavnom programu radove 70 etabliranih ili novootkrivenih umetnika iz 40 zemalja sa više od 120 projekata.

Tema 11. Istanbulskog bijenala, koju je osmislio zagrebački kustoški kolektiv WHW, je “What Keeps Mankind Alive?”, a predstavlja engleski prevod pesme “Denn wovon lebt der Mensch?” iz “Opere za tri groša” Bertolta Brehta iz 1928. godine. Pitanje koje je Breht postavio tematizujući proces prvobitne akumulacije kapitala i beskompromisno osvetljavajući aspekte kapitalističke ideologije uopšte više je nego aktuelno i danas, 80 godina kasnije.

Bijenale bi trebalo da ukaže na istinitost Brehtove tvrdnje da je kriminalac kapitalista, kao što je kapitalista kriminalac, a ta teza izaziva zaprepašćujuću podudarnost njegovog i današnjeg vremena u smislu brzog ravoja liberalne ekonomije i dezintegracije društvenog uređenja.

Koncept 11. Istanbulskog bijenala, koji su osmislile Ivet Ćurlin, Ana Dević, Nataša Ilić i Sabina Sabolović iz WHW-a, ne predlaže povratak Brehtu kao klasiku koga bi trebalo ponovo otkriti i pokazati novim generacijama, već poziva na razmišljanje o prisustvu fenomena prošlosti u sadašnjosti i istraživanje mogućnosti umetničkog preispitivanja starih i otvaranja novih odnosa društvenog angažmana i estetskog gesta.

Svečano otvaranje Istanbulskog bijenala je 11. septembra, a ceremoniju je osmislio provokativni hrvatski reditelj Oliver Frljić.

Bijenale će od 12. septembra biti otvoreno i za najširu publiku, a besplatan ulaz imaće studenti.

Glavne lokacije su Antrepo No. 3, bivše skladište duvana i grčka škola u Abide-i Hürriyet bulevaru, koja je zatvorena od 2003. godine i sada će prvi put biti prostor za umetnost.

Sajt Bijenala u Istanbulu je www.iksv.org/bienal

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav