Postoji li književnost bez politike? Na primeru Handkea
Kontroverzne reakcije na dodelu Nobelove nagrade za književnost austrijskom piscu Peteru Handkeu, koje se kreću od čestitki do gnušanja i zahteva za poništenje te odluke, povod su za razgovor “Postoji li književnost bez politike?” koji će 15. oktobra biti održan u Krokodilovom centru za književnost, uz učešće filozofa i kniževnog kritičara Ivana Milenkovića i novinara i književnog kritičara Teofila Pančića.
Vest da je Nobelova nagrada za književnost 2019. dodeljena Handkeu odjeknula je širom sveta i bura reakcija se već danima ne smiruje. Očigledno je da politički stavovi, pa i političko delovanje tog pisca, a ponajviše njegovo nedvosmisleno i dosledno zastupanje srpske strane u ratovima 90-ih i svesrdna dugogodišnja podrška politici Slobodana Miloševića, bacaju posebno svetlo na ovakvu odluku Nobelovog komiteta. Prema nekim mišljenjima, još jedan su u seriji neobičnih gafova, čak i za samu Nobelovu nagradu.
Može li se, dakle, književno delo nagrađivati mimo političkih stavova pisca koji je u pitanju - tema je predstojeće Gigantomahije u Krokodilovom centru, organizovane u saradnji sa beogradskom kancelarijom Fondacije Hajnrih Bel koja i sama nosi ime laureata Nobelove nagrade za književnost 1972. godine.
Kao politička fondacija koja sarađuje s civilnim društvom širom sveta, Fondacija Hajnrih Bel se eksplicitno poziva na Belovu političku misao i ideje, na njegove stavove po pitanju aktivne demokratije, slobode izražavanja i umetnosti.
Zajednički stav Udruženja Krokodil i Fondacije Hajnrih Bel jeste da je odluka Švedske akademije da se Nobelova nagrada za književnost za 2019. godinu dodeli Handkeu intrigantna na više nivoa i upravo to ih je, kako su naveli, i podstaklo da obezbede prostor za diskusiju i razmenu mišljenja o tom pitanju.
Ilustracija: Ill. Niklas Elmehed. © Nobel Media
Kao i do sada u ciklusu Gigantomahija, bez ikakve medijacije suočiće se dve ugledne ličnosti koje o datoj temi imaju različita ili sukobljena mišljenja.
Kroz razmenu replika koje traju do tri minuta konfroniraju se sličnosti i razlike u stavovima dvoje sagovornika. U 45-minutnom diskusionom meču, koji počinje u 20 časova, podeljenom u tri 15-minutne runde, Milenković i Pančić će raspravljati o osnovnoj temi "Postoji li književnost bez politike (na primeru dodele Nobelove nagrade za književnost 2019. Peteru Handkeu)?" - kroz tri distinktne podteme: Pisac ili delo?, Talenat ili etika? i Književnost i/ili angažman?
Nakon njihovog suočavanja, publika je slobodna da postavlja pitanja i razgovor će biti nastavljen u nešto neformalnijoj atmosferi.
*Naslovna fotografija: Wikimedia, Wild + Team Agentur - UNI Salzburg, CC BY-SA 3.0
(SEEcult.org)