Povratak filma u grad
Kragujevački festival antiratnog i angažovanog filma (KRAF) predstavlja u četvrtom izdanju, od 20. do 30. oktobra, 40 filmova autora iz Evrope, SAD, Bliskog Istoka, sa prostora bivše Jugoslavije i Srbije, koji su učestvovali i dobijali priznanja na međunarodnim filmskim festivalima.
Kragujevački festival antiratnog i angažovanog filma (KRAF) predstavlja u četvrtom izdanju, od 20. do 30. oktobra, 40 filmova autora iz Evrope, SAD, Bliskog Istoka, sa prostora bivše Jugoslavije i Srbije, koji su učestvovali i dobijali priznanja na međunarodnim filmskim festivalima.
Publika četvrtog KRAF-a, čiji je slogan “Povratak filma u grad”, ima priliku da vidi, između ostalog, antiratne filmove “Crnci” Gorana Devića i Zvonimira Jurića iz Hrvatske, izraelski “Liban” Samuela Moaza, “Na putu” sarajevske rediteljke Jasmile Žbanić, novi provokativni film “Šišanje” Stevana Filipovića iz Beograda, Oskarom nagrađeni dokumentarac “Zaliv”, kao i prošlogodišnje regionalne hitove, poput filma “Metastaze” Branka Šmita i “Slovenka” Damjana Kozole, te dokumentarce o Preletu, Koji i The Doors, filmove o klimatskim promenama, subkulturi, umetničkim slobodama...
Ukupno će biti prikazan 31 dokumentarni i devet igranih filmova, od kojih je 28 dugometražnih i 12 kratkih, najavila je NVO MillenniuM, koja je pre četiri godine inicirala taj festival sa Odborom za obeležavanje Oktobarskih svečanosti Grada Kragujevca, u želji da se poruka mira “Kragujevačkog Oktobra” proširi putem novih umetničkih formi, da se nastavi promocija demokratskih i proevropskih vrednosti i formira originalna filmska manifestacija.
Prema navodima direktora i selektora KRAF-a Vladimira Paunovića, danas se može reći da su donekle uspeli u tome, ali i da su postavljeni neki novi ciljevi, poput održavanja filmske kulture u gradu dok se ne obezbede uslovi za povratak publike u bioskopske dvorane.
“Za sada smo uspeli da vratimo samo dobre filmove i naš ovogodišnji slogan je upravo - ‘Povratak filma u grad’”, naveo je Paunović.
KRAF je počeo nostalgičnim govorom o nekadašnjoj važnosti filma i bioskopa, koji je održala glumica Gorica Popović, a publika je pogledala film “Crnci” i prisustvovala razgovoru na temu procesa istine, odgovornosti i pomirenja u novom filmu u regionu bivše Jugoslavije.
Dodeljeno je i prvo festivalsko priznanje - nagrada “Tori Janković” za decentralizaciju filmske umetnosti u Srbiji, nazvana imenom reditelja koji je snimio prvi igrani film u Kragujevcu, početkom 70-ih.
To priznanje KRAF-a dobila je Marija Gajicki, direktorka putujećeg festivala filmova o ljudskim pravima - Vivisect iz Novog Sada, za “dugogodišnji doprinos edukaciji filmske publike o angažovanim temama širom Srbije i regiona”.
Biće dodeljeno i priznanje za doprinos festivalu, a u okviru pripreme za narednu godinu i najave novog priznanja KRAF-a za regionalni film sa najboljom mirovnom porukom, ovogodišnja selekcija je posebno usmerena ka uvek zanimljivoj filmskoj produkciji regiona nekadašnjeg zajedničkog prostora (Slovenija, Hrvatska, BiH...).
Program KRAF-a, osim filmskih projekcija, obuhvata i razgovore o temama filmova, kao i predstavljanja pojedinih autora, a gostujući selektor je Toni Šarić iz vinkovačkog udruženja Rare, organizator Festivala dokumentarnog rock filma (DORF).
Filmske projekcije su u Knjaževsko-srpskom teatru, Domu omladine Kragujevac i Spomen muzeju “21. oktobar”, a ulaz je besplatan, s tim što se za premijeru filma “Šišanje” moraju podići ulaznice u Domu omladine.
Pokrovitelji KRAF-a su: Grad Kragujevac, NED - Vašington i Felix Meritis/MATRA - Amsterdam, u saradnji sa Gete instotutom u Beogradu, Evropskim centrom za kulturu i debatu Grad u Beogradu i brojnim programskim partnerima iz zemlje i regiona.
Sajt NGO Millennium je www.millennium.org.rs/kraf, a program KRAF-a nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)