Poziv na hitnu reakciju nadležnih povodom slučaja iseljene slikarke
Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS), koje je organizovalo javni pretres slučaja prinudno iseljene slikarke i profesorke u penziji Dragane Milisavljević, pozvalo je Sekretarijat za socijalnu zaštitu Beograda i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, kao i druge nadležne institucije da hitno reaguju kako bi joj se obezbedio siguran smeštaj u kojem će moći da živi bez pritisaka i poniženja.
“Očekujemo i od Ministarstva pravde da reaguje i pokrene postupke za utvrđivanje prevarnih radnji javnih službenika koji overavaju falsifikate dokumenata, kao i disciplinske odgovornosti izvršitelja protiv kojih se već vode krivični postupci”, saopštio je ULUS, najavljujući nova protestna okupljanja i poručujući da od te borbe neće odustati.
Protestna akcija i javni pretres povodom prinudnog iseljenja profesorke Milisavljević organizovani su u Galeriji ULUS od 14. do 16. jula, u saradnji članova ULUS-a i aktivista Združene akcije Krov nad glavom, nakon njenog prinudnog iseljenja, koje je ranije više puta sprečeno. Članovi ULUS-a i drugi zainteresovani građani i umetnici ukazali su na relacije u složenoj mreži industrije dugova koja domove prevarenih građana, poput Dragane Milisavljević, pretvara u plen izvršiteljskih ofanziva.
Reč je o sistemskom nasilju utemeljenom u Zakonu o izvršenju i obezbeđenju iz 2011. godine, naglašavaju aktivisti Združene akcije Krov nad glavom. Zakon je potom revidiran u više navrata na štetu građana, koji postaju žrtve izvršiteljskih zloupotreba - oduzima im se jedini krov nad glavom, kao i osnovni uslovi za dostojanstven život i rad.
Okupljeni umetnici, aktivisti i solidarni građani zaključili su, na osnovu pregleda dokumentacije u vezi sa prinudnim iseljenjima, da slučaj profesorke Milisavljević nije presedan već “svakodnevna praksa koja mora biti obustavljena”.
Kreirani su i novi vizuelni solidarni doprinosi povodom te problematike - Helene Jovanović, Uroša Jovanovića, Jelene Aranđelović, Vladana Jeremića, Marije Kauzlarić, Tijane Cvetković i drugih članova ULUS-a.
Umetnik i pisac Dejan Atanacković, odbornik koalicije “Moramo” u Skupštini Beograda, preneo je zahtev svoje odborniučke grupe da profesorki Milisavljević budu pokriveni troškovi ležarine za iseljene stvari i u najkraćem roku obezbeđen krov nad glavom u vidu stana adekvatnog njenoj situaciji i godinama. Naglasio je da je sraman nedostatak bilo kakvog reagovanja gradskih vlasti.
Dragana Milisavljević prinudno je iseljena 8. jula, u prisustvu izvršiteljke Mirjana Dimitrijević, uz asistenciju policije i privatnog obezbeđenja.
Profesorka Milisavljević žrtva je prevare jer je stan regularno platila, a zatim i uknjižila na svoje ime, da bi se potom utvrdilo da je prodavac falsifikovao dokumente, te da je falsifikovani potpis tokom postupka prodaje verifikovan od više državnih institucija. Za falsifikat i njegovu overu niko nije odgovarao, ali je zato Dragana Milisavljević izbačena iz svog jedinog doma, bez ičega. Njene stvari i kućni ljubimac ostali su zarobljeni u stanu, uz privatno obezbeđenje. Potom su nepoznata lica iznela iz stana sve što joj pripada i odnela na nepoznatu lokaciju. Među stvarima je bio i veliki broj vrednih umetničkih dela koja su pomerena bez dozvole i bilo kakvog stručnog nadzora koji bi sprečio štetu.
Raniji pokušaji prinudnog iseljenja Dragane Milisavljević sprečeni su okupljanjem mnogih solidarnih građana, prijatelja, kolega i studenata.
*Foto: ULUS
(SEEcult.org)