• Search form

13.03.2009 | 14:29

Prateći deo izložbe o Titu

Nekada popularne “kuvarice” - vezena zidna platna, gobleni s Titovim likom, dokumentarci o njemu i filmovi koje je lično snimio tokom putovanja po afričkim zemljama i u lovu po bivšoj Jugoslaviji, deo su pratećeg programa izložbe “Efekat Tito” u Muzeju istorije Jugoslavije (MIJ) od 14. marta do 1. maja, koji je pripremljen umesto uobičajenog vođenja.

Prateći deo izložbe o Titu

Nekada popularne “kuvarice” - vezena zidna platna, gobleni s Titovim likom, dokumentarci o njemu i filmovi koje je lično snimio tokom putovanja po afričkim zemljama i u lovu po bivšoj Jugoslaviji, deo su pratećeg programa izložbe “Efekat Tito” u Muzeju istorije Jugoslavije (MIJ) od 14. marta do 1. maja, koji je pripremljen umesto uobičajenog vođenja.

Svake subote u podne, u Muzeju “25. maj” biće održane projekcije filmova, horski nastupi, izlaganja aktuelnog materijala u vezi sa likom i delom Josipa Broza Tita, koji će na specifičan način upotpuniti izložbu “Efekat Tito” sa više od 500 eksponata grupisanih u tri tematske celine: pokloni građana SFRJ, sletovi i štafete (kojih u Muzeju ima više od 22.000) i svedočanstva.

Tako će 21. marta biti predstavljene dve “kuvarice” - vezena zidna platna inspirisana Titom.

Reč je o radovima Lenke Zelenović “Ljubičica” iz 2005. (Druže Tito ljubičice bela / s tobom je cvetala zemlja cela) i “Laž” iz 2008. (Druže Tito da li znaš / sad nam daju samo laž). Na licu mesta Lenka Zelenović će nastaviti da veze najnoviju kuvaricu, a publika će moći i da razgovara sa njom o toj zaboravljenoj vrsti veza.

“Kuvarice” su vezena platna sa motivima iz kuhinje, koja nisu obavezno imala prateći tekst, a pojavile su se na ovim prostorima pre više od jednog veka, kada su se počeli širiti modernizacijski procesi: domaćinstva su se osavremenjivala, što je značilo šporet u kuhinji, poboljšanje higijenskih uslova… Kuvarice su bile tu i radi zaštitne i estetske funkcije.

Umetnička grupa Škart je 2000. godine ohrabrila nekoliko ženskih grupa u Srbiji (Udruženje samohranih majki, Udruženje žena izbeglica, Udrženje seoskih vezilja) da prave "nove kuvarice".

U okviru pratećeg programa izložbe ‘Efekat Tito”, 28. marta biće prikazani Titovi memoari, odnosno dokumentarni televizijski serijal reditelja Veljka Bulajića iz 1980. godine, zbog kojeg je bivši predsednik SFRJ verovatno i raskinuo sa njim saradnju.
Prema navodima pokojnog Bogdana Tirnanića, Bulajić mu je više puta rekao da nije želeo taj projekat.

Shvativši da ga ne može izbeći, odlučio se na objektivistički pristup, odnosno da se “suviše ne meša u svoj posao” - postavio je Tita pred statičnu kameru i pustio ga da priča, naveo je Tirnanić u petom delu “Tajne istorije Jugo filma”, pod naslovom “Titov najbolji drug Veljko Bulajić”.

Posetioci izložbe “Efekat Tito” imaće priliku 4. aprila da posebno vide goblene sa Titovim likom, čiji je deo izložen i na glavnoj postavci, a reč je uglavnom o poklonima koje je dobijao od pojedinaca i sada se nalaze u zbirci MIJ.

Budući da se brojni gobleni sa Titovim likom još uvek nalaze u domovima širom bivše Jugoslavije, a i dalje, MIJ je pozvao njihove vlasnike da ih donesu do 2. aprila u 12 sati (svakog dana sem ponedeljka od 10 do 16 sati). Biće izloženi, a po zatvaranju izložbe “Efekat Tito” vraćeni vlasnicima.

Poželjno je doneti i fotografiju na kojoj se vidi deo kuće u kojem stoji goblen, a moguće je poslati i samo fotografiju goblena u kućnom okruženju, na adresu info@mij.rs

Svima koji budu učestvovali u toj akciji biće poklonjen besplatan ulaz u MIJ (i za članove porodice) i/ili katalog izložbe “Efekat Tito”.

U okviru filmskog pratećeg programa, 11. aprila biće prikazane emisije “20. godina - parada” Dejana Đurkovića (1944) i “Ratniče, voljno!” Krsta Škanate (1964) iz serijala “Pod embargom” Mome Kapora i Ružice Varde.

Reč je o dokumentarnim filmovima koji su u arhivi RTS-a nosili oznaku “pod embargom”.

Autor je epizodom “20. godina - parada” želeo da skrene pažnju novim generacijama na strukturu tabua, a kolažom dokumentarnih snimaka sa parada pokazuje protok vremena jednog totalitarnog režima.

“Ratniče, voljno!” je film o bivšem ratniku iz Bosanskog Grahova Dušanu Mandiću kome je 1942. sve spaljeno i svi pobijeni.

Film je dobio prvu nagradu na festivalu u Oberhauzenu i ušao u sve svetske antologije dokumentarnih filmova, a biće prikazan uz razgovor sa načelnikom i kustosom MIJ Momom Cvijovićem.

Poseticoi izložbe “Efekat Tito” imaće priliku 18. aprila da prisustvuju koncertu hora Horkestar, koji će izvesti pesme posleratne izgradnje u SFRJ i demonstrirati drugačije shvatanje tradicije i susreta sa njom, koje nije lišeno izvesne doze humora.

Sagovornica publike biće dirigentkinja Horkestra Svetlana Novaković.

U završnici izložbe, 25. aprila u podne, prvi put će biti javno prikazani Titovi filmovi.

U zaostavšini Josipa Broza Tita pronađeno je 36 filmova koje je lično snimio, a najveći broj potiče iz vremena njegovog čuvenog putovanja po afričkim zemljama, poznatog pod nazivom Put mira, od 28. februara do 22. aprila 1961. godine.

Kao svojevrsna svedočanstva, tu su i njegovi snimci iz lova, Karađorđeva, sa Briona, Vange i Brda kod Kranja.

Od ukupnog broja Titovih filmova, deset je snimljeno na 16 mm, a 20 na kameri sa filmom Normal 8 mm.

Izložba “Efekat Tito”, koju je koncipirala Marina Dokmanović, obuhvata poklone koje su građani, seljaci, radnici, ali i zvanične institucije, udruženja i kolektivi, poklanjali Titu za njegov rođendan (Dan mladosti), Novu godinu, Dan republike, Dan armije…).

Veći deo materijala do sada nije izlagan, jer se smatralo da takvi pokloni nemaju značajnu umetničku i istorijsku vrednost, a danas te maštovite rukotvorine, među kojima je na stotine maketa, lutaka, maramica, vezova i goblena sa Titovim likom, predstavljaju važno svedočanstvo o načinu na koji je uspostavljan odnos između Broza i njegovih darodavaca.

Osim nezaboravnih prenosa Radivoja Markovića prilikom uručenja štafete, audio građa predstaviće, između ostalog, i svedočanstva Emine Zujić, koja je vezla maršalske oznake za prvu maršalsku uniformu druga Tita prema nacrtu Moše Pijade, te svedočanstva o Titovoj plemenitosti, doslednosti, požrtvovanosti, humanosti... Biće moguće čuti i audio zapise o dodeli priznanja Titu (drugi i treći orden Narodnog heroja, proglašenje za počasnog doktora nauka beogradskog Univerziteta, plaketa povodom proslave 30-godišnjice drugog zasedanja AVNOJ-a, Povelja počasnog građanina svih jugoslovenskih opština...).

Sajt MIJ je www.mij.rs

Video - sa turneje Horkestara u Hrvatskoj 2001.

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav