Predatori savremenog društva
Izložba “Predatori” Flake Haliti, Bojana Šarčevića i Saše Tkačenka u galeriji Eugster || Belgrade, koja che biti otvorena 4. februara, problematizuje savremene odnose u društvu i prirodi, postavljajući pitanje predatorske uloge čoveka, ali i njegov položaj plena naspram virusa.
Flaka Haliti (živi i radi u Minhenu) predstavlja se tapetama, Bojan Šarčević (živi između Bazela i Pariza) reljefom, a Saša Tkačenko (živi između Zagreba i Beograda) skulpturom i instalacijom.
Izložba već samim naslovom otvara ključno pitanje našeg vremena, fokusirajući se na ulogu predatora koji navodno stoji na vrhu lanca ishrane. Možemo li, jednostavno, savremene odnose sa našim prirodnim okruženjima nazvati „predatorskim“; da li smo prešli iz potrošačkog društva u predatorsko? Ako je unutrašnji poriv predatora glad, koja glad nas vuče ka oštrom društvenom razdoru? Kriza klimatskih promena nas, kao vrstu, ispunjava krivicom i ostavlja uplašenima pred mogućim ambisom, gde je najveći zločin ljudi predatorska sebičnost prema balansu prirode oko nas, navela je u tekstu povodom izložbe Mira Gaćina, kustoskinja Muzeja savremene umetnosti u Skoplju.
S druge strane, kako je dodala, već tri godine čovečanstvo, koje bi trebalo da predstavlja vrhovnog predatora, ironično upada u ulogu plena bivajući jedina vrsta koju juri jedan reprezent mikro-sveta (virus). Nesigurnost sa kojom se suočavamo kroz ovu ulogu izaziva nas da promislimo drugačije način na koji se suočavamo sa svetom.
„Umetnici poreklom iz našeg regiona deluju jednako uznemireni pred ovim globalnim pretnjama. U protekloj dekadi, Balkan je proizveo novu generaciju umetnika sa posebnim senzibilitetom prema posledicama koje tu osetljivost i oblikuju“, navela je Mira Gaćina povodom izložbe, čija je kustoskinja Natalija Paunić.
*Bojan Šarčević - How many nipples do cats have (2021), detalj
Radovi na izložbi, kako je dodala Mira Gaćina, manifestacija su našeg sopstvenog iskustva sebe – šta tačno podrazumevamo pod suštinom ljudskog?
„U jednom od svojih tekstova iz 20. veka, Panofski pravi razliku između dugih istorijskih perioda posmatranja i analize čovečanstva (uloge i mesta čoveka). Antički period podvlači kontrast između ljudskog i onog što se smatra manjim – životinja; srednjovekovno poređenje prati liniju naših granica u kontrastu sa uzvišenim, duhovnim. Od renesanse do modernog perioda, tačka samorefleksije se pomera, dok danas, nakon polifonije postmodernizma, zbunjeni i iscrpljeni društvenim sistemom koji smo stvorili, tražimo nov pristup“, navela je Mira Gaćina.
Izložba će biti otvorena do 26. marta. Radno vreme galerije Eugster || Belgrade (Viline vode BB) je sreda 17-19 h i subota 14-18 h.
*Bojan Šarčević - How many nipples do cats have (2021), detalj
(SEEcult.org)