Preljokaž: BFI važan i zbog razmene ideja
Francuski koreograf i plesni umetnik Anželen Preljokaž (Angelin Preljocaj), specijalni gost 13. Beogradskog festivala igre (BFI), izjavio je da je BFI važan ne samo zbog predstavljanja savremene plesne umetnosti, već i zbog susreta koreografa i igrača i razmene ideja.
"BFI nije samo puko izvođenje predstava, koje se svodi na konzumerizam - kao kada odete u Mekdonalds i naručite hranu, već je mesto gde se autori i izvođači sreću i imaju priliku da razmene ideje”, rekao je Preljokaž 20. marta konferenciji za novinare 13. BFI-ja, koji je prethodne večeri svečano otvorio u krcatom Sava centru.
“Mi igrači i živimo za to povezivanje”, rekao je Preljokaž, umetnik albanskog porekla koji je rođen u okolini Pariza, a nakon studija u Francuskoj i usavršavanja u Njujorku, vratio se u Francusku gde je sredinom 80-ih osnovao sopstvenu kompaniju Balet Preljokaž.
Ističući da u potpunosti podržava koncept Aje Jung, osnivačice i direktorke BFI-ja, Preljokaž je ponovio da bi voleo da i sam bude deo tog festivala.
U toku su pregovori sa BFI-jem o učešću njegove kompanije 2017. godine.
Preljokaž je rekao da je impresioniran reakcijom publike BFI-ja, koji je počeo predstavama čuvenog Holandskog plesnog teatra (NDT1) i specijalnom produkcijom belgijske trupe Peeping Tom, rađenje za NDT1.
“Neverovatno je imati toliko publike za savremenu umetničku igru”, rekao je Preljokaž, ističući da je srećan što dogovara saradnju sa BFI-jem za 2017. godinu.
U okviru pratećeg programa BFI-ja, beogradska publika videće 8. aprila u Narodnom pozorištu u Beogradu, a potom i u Nišu i Novom Sadu, dva starija koreografska ostvarenja Preljokaža “Svadba” i “La Stravaganza”, u izvodjenju Nacionalnog baleta iz Tirane.
Preljokaževa kompanija prvi put je učestvovala na BFI-ju 2010. godine, kada je izvela predstavu “Ono što zovem Zaborav”, nastalu prema istoimenom romanu Lorena Movinjea (Laurent Mauvignier), koji je inspirisan istinitim događajem o ubistvu jednog mladića u supermarketu 2009. u Lionu.
13. BFI predstavlja do 10. aprila ukupno više od 30 koreografskih postavki 15 kompanija iz 13 zemalja širom sveta, koje potpisuju i legendarni autori, poput Jiržija Kilijana, ali i nade svetske scene.
Program BFI-ja nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org za kulturu jugoistočne Evrope.
(SEEcult.org)