Premijerno prikazani dokumentarci 14. Interakcije
Dokumentarni filmovi nastali na 14. Međunarodnom studentskom kampu "Interakcija" u zapadnoj Srbiji premijerno su prikazani 28. avgusta u Dvorani Kulturnog centra Beograda, uz kratak film o intenzivnom radu mladih filmskih autora i učešću na predavanjima i javnim razgovorima sa nagrađivanim rediteljima iz regiona, ali i o njihovom druženju i specifičnoj atmosferi koju Nezavisni filmski centar "Filmart" iz Požege pravi već 14 godina, spajajući umetničko stvaralaštvo, edukaciju i zabavu učesnika iz celog sveta.
Iako su na 14. “Interakciji” snimljena i montirana tri filma na temu "Svakodnevni rituali", čime je dosadašnja produkcija tog jedinstvenog kampa narasla na jubilarnih 50 filmova, premijerno su u DKC-u prikazana dva - snimljena u Čačku i Užicu, dok je za treći, koji je posvećen životu pravoslavnih monahinja, bilo neophodno ispoštovati proceduru Srpske pravoslavne crkve.
Direktor NFC "Filmart" Dejan Petrović, i sam nagrađivani reditelj, rekao je da zbog procedure SPC, mora da se dobije blagoslov nadležnog vladike.
Umesto filma iz Ivanjice, prikazan je kratki dokumentarac "Kraj večnosti" mladog reditelja špansko-argentinskog porekla Pabla Radice, koji je i predvodio ivanjičku ekipu, a taj film snimio je pod mentorstvom slavnog nemačkog reditelja Vernera Hercoga.
Filmovi koje su učesnici "Interakcije" snimili, podeljeni u tri ekipe, montirani su u Požegi, gde su im se pridružili i polaznici devetog Međunarodnog masterklasa dokumentarnog filma "Interdoc", kao i učesnici programa IVA.lab Ivan Petrović i Dejan Klement.
U ime KCb-a kao domaćina, Vesna Danilović istakla je da je "Interakcija" najproduktivniji, najsvrsishodniji i najuedukativniji projekat stvaralaštva čiji se rezultati za vrlo kratko vreme vide, a pritom su odlični.
"Interakcija" se vremenom menjala, ali nikada nije postala spektakl, već je zadržala svoju suštinu, naglasila je Vesna Danilović.
Novi direktor Filmskog centra Srbije Goran Matić istakao je značaj decentralizacije kulture, navodeći da kinematografija ne postoji samo u jednom gradu - Beogradu, nego i u drugim gradovima širom Srbije.
Navodeći da je teško održavati kvalitetnu produkciju u kontinuitetu, Matić je izrazio nadu da će učesnici "Interakcije" nastaviti da se bave dokumentarnim filmom i da će učestvovati u projektima FCS-a. To bi bio, kako je rekao, i doprinos promocije Srbije.
Učesnicima devetog “Interdoca” predavanja su održali afirmisani dokumentaristi iz regiona - Nebojša Slijepčević iz Hrvatske, Vladimir Perović iz Crne Gore i Mladen Matičević iz Srbije, a imali su priliku, kao i najšira publika, da pogledaju i njihove nagrađivane filmove - “Srbenka”, “Žeđ kamenog mora” i “Nebeska tema - priča o Vladi Divljanu”.
U okviru pratećeg programa Interscreen, prikazani su i dokumentarni filmovi ranijih učesnika "Interakcije", a 26. avgusta na programu je i izbor kratkih filmova Miloša Tomića, među kojima i film "Muzičke traume“ koji je prikazan na Dok Lajpcigu i nominovan je za Evropsku nagradu za animaciju Emile (European Animation Award Emile).
U okviru kampa, masterklasa i IVA.lab do sada je učestvovalo oko 400 mladih iz više od 60 zemalja. Snimljeno je 47 dokumentaraca, koji su osvojili 15 nagrada na filmskim festivalima širom sveta.
Ovogodišnji programi "Interakcije" podržan je od Ministarstva kulture i informisanja Srbije, FCS-a i Grada Čačka, Opštine Ivanjica, producentske kuće Cinnamon Films i drugih organizacija iz javnog i biznis sektora.
Ulaz na premijeru dokumentaraca 14. “Interakcije” u DKC-u bio je besplatan, a nakon projekcije, učesnicima tog kampa i masterklasa “Interdoc” tradicionalno su uručeni sertifikati.
(SEEcult.org)