Preminuo Bora Iljovski
Beogradski umetnik Bora Iljovski, jedan od najdoslednijih i najoriginalnijih slikara u Srbiji u drugoj polovini 20. veka, preminuo je 14. oktobra u Beogradu posle duge i teške bolesti.
Dobitnik malobrojnih, ali uglednih priznanja, Iljovski je na umetničkoj sceni bio prisutan gotovo pet decenija, ostavši dosledan osobenoj autorskoj poetici koju je izražavao apstraktnim slikama, crtežima, akvarelima i kolažima.
Rođen je 1942. godine u selu Drenova kod Florine u Egejskoj Makedoniji, kao treće dete oca Ilije (po zanimanju pekara) i majke Aleksandre, koju nije zapamtio. Živeo je do sedme godine sa babom i dedom u rodnom mestu, da bi se kasnije, u izbegličkom talasu nakon građanskog rata u Grčkoj, otisnuo put Poljske i Jugoslavije... U njegovim kasnijim dokumentima navodi se ime Periklis Iljopulos, koje je, kao i datum rođenja, izmislila njegova baba kako ne bi imao većih problema sa vlastima u Grčkoj...
U Beograd je došao 1956. godine, a 1961. upisao je Akademiju za likovne umetnosti u klasi Đorđa Bošana, kod koga je završio i poslediplomske studije 1968. godine.
Prvu samostalnu izložbu imao je u Galeriji Grafičkog kolektiva i Galeriji Kolarčeve zadužbine 1968. Od tada je, pored mnogobrojnih samostalnih izložbi, učestvovao i na značajnim domaćim i međunarodnim izložbama.
Između ostalog, 1982. godine izlagao je u jugoslovenskom paviljonu na 41. Bijenalu u Veneciji.
Na poziv autora izložbe “U gudurama Balkana” Renea Bloka, izlagao je 2003. i u Kunsthalleu Fridericianum u Kaselu.
Za retrospektivnu izložbu u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu “Ponovo i uvek (1967-2005)”, čiji je kustos bio Branislav Dimitrijević, dobio je “Politikinu” nagradu za 2006. godinu.
Iljovski se, kako je tada naveo Dimitrijević, ne može tumačiti samo u okvirima postojećih narativa istorije moderne umetnosti, jer je reč o umetniku sa periferije svakog većinskog mišljenja i svake hegemone teorije. Upravo ta pozicija mu je omogucila da razvije i nastavi jedan od najdoslednijih, serijalnih i jedinstvenih umetničkih opusa.
(SEEcult.org)