• Search form

08.01.2014 | 23:56

Preminuo istoričar i prof. Miroslav Jovanović

Preminuo istoričar i prof. Miroslav Jovanović

Istoričar Miroslav Jovanović, redovni profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu i Filozofskog fakulteta u Banjaluci, koji je bio i predsednik Upravnog odbora Arhiva Srbije, iznenada je preminuo 8. januara u Beogradu u 52. godini.

Komemoracija će biti održana 10. januara u podne u Arhivu Srbije.

Arhiv Srbije saopštio je da je Jovanović, kao dugogodišnji član i kao predsednik UO te institucije, ostavio dubok trag u njenom radu i unapređivanju arhivske delatnosti.

Iza sebe je ostavio izuzetno značajan i bogat naučni opus. Glavna područja njegovih naučnih interesovanja bili su savremena i moderna istorija. Bavio se istraživanjem istorije ruske emigracije u XX veku, proučavanjem moderne i savremene ruske istorije (SSSR), kao i istorije Balkana. Posebno značajan segment istraživačkog rada prof. dr Miroslava Jovanovića odnosio se na proučavanje istorije srpske istoriografije, kao i društvene i kulturne istorije srpskog naroda u XIX i XX veku. Bio je jedan od retkih domaćih istoričara koji je dao doprinos izučavanju problema teorije istorijske nauke.

Autor je osam monografija, autor i koautor deset zbirki istorijskih izvora i više od 80 naučnih radova i priloga na srpskom, ruskom, engleskom, nemačkom, češkom i bugarskom jeziku.

Jovanović je bio i član Radne grupe za izradu Nacrta zakona o arhivskoj građi i arhivskoj službi, predsednik redakcije višetomnog zbornika dokumenata “Moskva - Srbija, Beograd - Rusija 16-20. vek” i predsednik žirija za dodelu godišnje nagrade “Đurđa I. Jelenića”.

“Preranim odlaskom prof. dr Miroslava Jovanovića istorijska nauka i kultura Srbije ostaju uskraćeni za pregaoca koji je težio i uspevao da proširi horizonte naučne spoznaje prošlosti”, saopštio je Arhiv Srbije, ističući da je Jovanović stručnošću i integritetom pružao primer i putokaz kolegama i brojnim studentima.

Rođen 1. maja 1962. godine u Beogradu, diplomirao je 1988. na Odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu, na kojem je i magistrirao 1993, na Katedri za opštu savremenu istoriju. Doktorirao je na istoj katedri 2001, na temu „Ruska emigracija na Balkanu 1920-1940“. Od 1989. godine radio je kao asistent-pripravnik, a od 1993. godine kao asistent na Katedri za Opštu savremenu istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Od osnivanja Andrićevog instituta u Andrićgradu 2013. godine, obavljao je funkciju direktora Odeljenja za istoriju, kao i funkciju predsednika Međunarodnog naučnog odbora za obeležavanje 100-godišnjice Prvog svetskog rata.

Obavio je više naučno-istraživačkih boravaka u inostranstvu (Moskva, Blagoevgrad, London, Sofija, Berlin).

Učestvovao je na brojnim domaćim i međunarodnim naučnim skupovima i simpozijumima. Kao gostujući profesor držao je predavanja u inostranstvu - na Istorijskom fakultetu Moskovskog državnog univerziteta, na Istorijskom fakultetu Sofijskog državnog univerziteta, na Univerzitetu MGIMO, MID Rusije, kao i na domaćim univerzitetima - na Akademskoj alternativnoj obrazovnoj mreži, na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci.

Bio je koordinator i rukovodilac više međunarodnih projekata: History and History Teaching in Southeast Europe, Moskva - Srbija, Beograd - Rusija 16-20. vek, Women and Minority Documentation and Digital Presentation - from Fragmented Data to Integration in the Information Society, Russkaя politika na Balkanah i v Serbii (Юgoslavii), XX i XXI vv, Repräsentationen des sozialistisćen Jugoslawien im Umbruch.

Učestvovao je u tri projektna ciklusa (2002-2005; 2006-2010; 2011-2014) Ministarstva nauke, tehnologije i zaštite životne sredine Srbije i Ministarstva prosvete i nauke Srbije.

Bio je osnivač i upravnik Centra za savremenu istoriju Balkana (od 2006. godine) i Centra za ruske studije Filozofskog fakulteta u Beogradu (od 2010. godine).

Bio je i član Veća društveno-humanističkih nauka Univerziteta u Beogradu i član Saveta Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu od 2012. godine.

Dobitnik je Nagrade grada Beograda za društvene i humanističke nauke za 2012. godinu za delo „Srbi i Rusi 12-21 vek (Istorija odnosa)“.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r