Preminuo Slaviša Lekić
Dugogodišnji novinar i urednik Slaviša Lekić, autor više knjiga i publikacija, kao i niza dokumentarnih serijala i filmova, preminuo je u Beogradu u 63. godini, saopštilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), čiji je bio predsednik od 2017. do 2019.
Slaviša Lekić “personifikovao je talenat, znanje i stil, bio je beskompromisan i posvećen. Bio je novinar zbog koje je bilo lepše baviti se ovim poslom”, istakao je NUNS povodom smrti kolege, saborca i prijatelja.
Rođen 1959. godine u Kosovskoj Mitrovici, Lekić je novinarsku karijeru započeo u omladinskim novinama NON, a nastavio u Borbi i Našoj Borbi i istovremeno pisao za više jugoslovenskih novina - Nedeljnu Dalmaciju, Mladinu, Naše dane...
Tokom 80-ih godina XX veka, kako je istakao NUNS, bio je najtalentovaniji izdanak škole istinskog, pravdoljubivog, hrabrog novinarstva, nepravedno nazivanog omladinskog, i od prvih objavljenih tekstova čitaocima i profesionalcima nisu promakli njegov dar, istinska hrabrost i pre svega posvećenost profesiji koja je postala njegov život.
Kao vojnik JNA u vreme Olimpijade u Sarajevu 1984. godine, ispisaće u NON-u serijal potpisivan sa Slavi Šar-Mer, prve napise zbog kojih je snosio posledice (prekomanda iz Sarajeva u neku bosansku zabit). Nastaviće i nakon toga da se duhovito ruga i podsmeva tadašnjim "devijacijama društva", koje će se izmetnuti u raspojasani nacionalizam.
Već krajem 80-ih našao se tamo gde je suštinski i pripadao - u novoj redakciji crvene Borbe, kao jedan u nisci bisera, okupljenih pod selektorskom palicom Stanislava Staše Marinkovića. Izveštavao je sa Kosova, radio intervjue, žestoko pisao o nasilnicima i prostacima koji bi mu se našli u videokrugu.
Bio je, između ostalog, urednik nedeljnika Reporter, te osnivač magazina Status u kojem je, kako podseća NUNS, smestio gomilu nasilnika koji su se izdržavali novinarstvom u godišnji izbor za "bruku profesije". Mnogi od njih završili su tamo gde im je i mesto - u nekoj od tadašnjih i sadašnjih vladajućih stranaka.
Lekić je godinama objavljivao i kolumne u Danasu, držeći javne lekcije iz predmeta komentar, koristeći pritom svoju, najvredniju novinsku dokumentaciju u gradu - građu zbog koje su mnogi poželeli da se nisu bavili javnim poslom ili bar da su bili oprezniji, istakao je NUNS.
Lekić je bio i autor ili koautor niza dokumentarnih filmova i serijala, kao što su "Zoran Đinđić - hipoteka", “Medijski vrisak", “Mediji u Srbiji: Hronika propadanja”, “Silom na sedmu”, “Partokratija: kancer demokratije”...
Među poslednjim takvim projektima bili su serijali “Vladalac” o liku i delu aktuelnog predsednika Srbije Aleksandra Vučića i “Junaci doba zlog” o ljudima koji danas upravljaju Srbijom ili imaju uticaj na javno mnjenje u zemlji (Milorad Vučelić, Ivica Dačić, Siniša Mali, Aleksandar Vulin, Dragan J. Vučićević, Milorad Dodik, Goran Vesić, Svetlana Ceca Ražnatović...).
Komemoracija povodom smrti Lekića biće održana u ponedeljak, 15. novembra, od 14 sati u Dorćol placu. Sahrana je u utorak, 16. novembra u 15 sati na Novom Bežanijskom groblju. Primanje saučešća je u kapeli od 14.30.
*Foto: Medija centar
(SEEcult.org)