• Search form

15.07.2020 | 16:57

Preminuo Zoran Gavrić

Preminuo Zoran Gavrić

Ugledni istoričar umetnosti i univerzitetski profesor Zoran Gavrić, nekadašnji upravnik Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, preminuo je 13. jula u 71. godini u Beogradu.

Gavrićev "odlazak predstavlja veliki gubitak za našu struku", saopštio je MSUB, ističući da su Gavrićeva stručnost i kompetentnost u vođenju te institucije kroz jasnu programsku i izdavačku politiku obeležile jedan od najdinamičnijih perioda u njenoj 55-godišnjoj istoriji.

Zoran Gavrić na otvaranju Memorijala Nadežde Petrović u Čačku 2012. Foto: SEEcult

Rođen 1949. godine u Valjevu, Gavrić je diplomirao 1977. na Filozofskom fakultetu u Beogradu na Odeljenju za istoriju umetnosti. U MSUB-u se zaposlio 1981. godine kao kustos Odeljenja za dokumentaciju, a već 1984. postao je šef Odeljenja umetničkih zbirki i izložbi.

Od maja 1986. do januara 1993. godine bio je upravnik MSUB-a, a za vreme njegovog rukovođenja tim muzejem organizovane su po dve retrospektivne izložbe domaćih umetnika godišnje (Petar Omčikus, Filo Filipović, Olga Jančić, Radomir Damnjanović Damnjan, Predrag Nešković, Kosta Hakman itd), kao i značajne izložbe stranih autora (Bari Flagan – izložba koja je odmah posle Venecijanskog bijenala, gde je dobila glavnu nagradu, došla u Beograd, zatim Jan Dibec, Alvar Alto, Aterze...). Gavrić je kao upravnik MSUB-a organizovao i prve retrospektivne izložbe srpskih umetnika u inostranstvu (Sava Šumanović – Minhen, Neue Pinakothek, 1988; Milena Pavlović Barili – Parma, Palazzo Ducale, 1989).

Tokom rada u MSUB-u je pokrenuo i edicije stručnih publikacija: Teorija umetnosti, Poetike srpskih umetnika XX veka i Srpski umetnički kritičari.

Zoran Gavrić na otvaranju Memorijala Nadežde Petrović u Čačku 2012. Foto: SEEcult

Gavrić je još kao student istorije umetnosti od 1972. godine počeo da objavljuje tekstove iz teorije i nauke o umetnosti, kao i prevode stručnih tekstova sa nemačkog i engleskog jezika. Njegovi tekstovi o umetnosti su nosili pečat velike erudicije, širokog poznavanja teorije i predstavljali su vrhunske domete srpske i jugoslovenske istorije umetnosti. Među kapitalnim izdanjima koja je priredio i preveo ističu se: Robert Smithson: izbor tekstova, 1983; Boris Podrecca: arhitektura u rasponu tradiranog, 1984; Donald B. Kuspit: izbor tekstova 1985; Max Imdahl: izbor tekstova, 1986; Marcel Duchamp, 1995; Erwin Panofsky, Idea, 1996; Erwin Panofsky, Razgovori o osnovnim pitanjima nauke o umetnosti, 1998; Wilhelm Worringer, Apstrakcija i uosećavanje, 1999; Joseph Beuys – život i delo, 2001; Wilhelm Worringer: Studije o umetnosti XX veka, 2003.

Gavrić je doktorirao 2001. godine na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a tokom akademske karijere predavao na Fakultetu primenjenih umetnosti, gde je izabran u zvanje redovnog profesora 2004.

Kao profesor po pozivu, predavao je i na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu i na Fakultetu likovnih umetnosti Univerziteta Crne Gore na Cetinju.

Dobitnik je nagrade "Lazar Trifunović” 2005. godine.

*Naslovna fotografija: MSUB

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav