Preuzete uspomene
Izložba “Preuzete uspomene - Foto arhiva Muzeja detinjstva”, koju čine reprodukcije fotografija iz kolekcije Muzeja detinjstva beogradskog umetnika Vladimira Perića, predmeti koji su u relaciji sa različitim aspektima fotografije, kao i video radovi, biće otvorena 26. marta u Muzeju grada Novog Sada.
Fotografije na izložbi Perića i istoričarke umetnosti Milice Stojanov predstavljaju samo deo foto arhive Muzeja detinjstva, u kojem se te, nekada brižljivo čuvane, a potom odbačene uspomene privatnih istorija, marljivo akumuliraju i razvrstavaju. Na izložbi one postaju deo umetničkih radova, odnosno umetničko-muzeološke (re)konstrukcije stvarnosti, koja ujedinjuje stvarno i imaginarno, javno i intimno, kolektivno i lično.
Stare fotografije, uglavnom pronađene na buvljim pijacama, predstavljaju čitav svet anonimnih istorija.
Fotografija iz kolekcije Muzeja detinjstva grupa: Muzika
U okviru izložbe, fotografije su okupljene u celine kroz zajedničke slike detinjstva, podudarnosti poput igre, higijene, sedenja u školskim klupama, proslave praznika, kao i kroz istovetne rekvizite poput kolica, lopti, lutki, ljuljakonjića.
Fotografija iz kolekcije Muzeja detinjstva, grupa: Lutke
Kao dokumenti detinjstva i iskustva svakodnevice, fotografije na izložbi su i instrument saznavanja stvari, otvorene za raznovrsna čitanja i tumačenja. Istovremeno su i podsticaj za subjektivno istraživanje, promišljanje o vlastitom identitetu i sećanjima na detinjstvo i prošlost. Akteri na fotografijama, istovremeno prisutni i odsutni, neminovno podsećaju i na neumoljivo topljenje vremena, na prolaznost i nestajanje sećanja, uspomena, ljudi, iskustava…
Fotografija iz kolekcije Muzeja detinjstva, grupa: Ljuljakonjići
Izložba obuhvata i video radove “Trio” i “Sofija”.
Muzej detinjstva je kulturno-umetnički projekat koji je Perić zaočeo 2006. godine, a potom mu se pridružila istoričarka umetnosti i kustoskinja Milica Stojanov. U okviru Muzeja detinjstva, oni istražuju, sortiraju i nude različite interpretacije svedočanstava detinjstva, koja su u složenim relacijama sa sociokulturnim prostorom Jugoslavije.
Fotografija iz kolekcije Muzeja detinjstva, grupa: Plišane mede
Većina predmeta je pronađena na buvljim pijacama.
Planirano je da Muzej detinjstva 2016. godine postane muzej u fizičkom prostoru. Zamišljen je kao svojevrsna sinteza umetničke kreacije i muzeja, prostor koji će kroz svedočanstva detinjstva (re)konstruisati privatnu i društvenu istoriju, pojedinačne i kolektivne memorije i identitete, prošlost i sadašnjost.
Fotografija iz kolekcije Muzeja detinjstva, grupa: Bicikli
Do sada je Muzej detinjstva prikazan na 11 samostalnih i više od 20 grupnih izložbi, među kojima je početkom 2014. godine bila i izložba “Istorija = polovna budućnost” u Muzeju istorije Jugoslavije.
Muzej detinjstva delom je predstavljen i na izložbi “Nema ničega između nas” u Paviljonu Srbije na 55. Bijenalu u Veneciji 2013. godine, na kojoj je Perić učestvovao sa Milošem Tomićem. Posetioci Bijenala imali su priliku da vide instalaciju “Tapet za dečju sobu” sa elementima igračke s likom Mikija Mausa.
Izložba u Muzeju grada Novog Sada biće otvorena do 24. aprila.
*Foto na vrhu iz kolekcije Muzeja detinjstva, na fotografiji: Predrag Perić
(SEEcult.org)