• Search form

12.02.2020 | 23:49

Prinudni rad u vreme nacističke okupacije

Prinudni rad u vreme nacističke okupacije

Salon Muzeja savremene umetnosti u Beogradu biće od 21. februara domaćin izložbe “Missing Stories. Prinudni rad u vreme nacističke okupacije. Pogled umetnika” - međunarodnog umetničkog projekta Gete instituta u Srbiji, koji obuhvata radove desetoro umetnika iz Nemačke, Srbije, Albanije i Crne Gore, posvećene temi prinudnog rada u Trećem rajhu.

Umetnici koji učestvuju u projektu su: Burkhard Šitni i Kristijan Herl iz Nemačke, Aleksandar Zograf, Milorad Mladenović, umetnički duo diSTRUKTURA i Dragan Vojvodić iz Srbije, Ivan Salatić i Lenka Đorojević iz Crne Gore, te Donika Ćina i Remijon Pronja iz Albanije.

Dragan Vojvodić. History Repeats Itself, 2019.

Kustosi projekta "Missing Stories" su Tomas Elzen (Umetničke zbirke i muzeji Augzburg: H2 – Centar za savremenu umetnost, Augzburg), te Una Popović iz MSUB-a, Sanja Kojić Mladenov iz Muzeja savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, Adela Demetja iz Tirana Art Laba u Tirani i Natalija Vujošević iz Narodnog muzeja Crne Gore na Cetinju.

Christian Hörl. Selman's Dream (1945-2019), 2019.

Tema prinudnog rada tokom nacističke okupacije, kako je navedeno u najavi izložbe, nedovoljno je prisutna u kolektivnom sećanju Balkana – postoji malo dokumentacije, još manje javnih događaja i rasprava na tu temu, a to tragično poglavlje evropske istorije u potpunosti je izostavljeno u udžbenicima i nastavi istorije. S druge strane, veliki broj porodica pamti sudbine svojih predaka koji su tokom okupacije bili na prinudnom radu u Nemačkoj i na drugim okupiranim teritorijama, bilo u fabrikama, radnim logorima ili u poljoprivredi. Zahvaljujući tome, sudbine prinudnih radnika prisutne su i u individualnom sećanju sadašnje generacije, a na poseban način ih doživljavaju umetnici i intelektualci.

Aleksandar Zograf. Postcards from Bor, 2013.

Radovi umetnika koji učestvuju u projektu “Missing Stories” izvedeni su u različitim medijima - od fotografije, videa, preko slikarstva do audio-vizuelnih instalacija. Neki od umetnika su inspiraciju pronašli u iskustvima svojih predaka koji su bili prinudni radnici tokom nacističke okupacije.

Donika Çina. B-Side, 2019.

Radovi odabrani za izložbu “Missing Stories” tokom 2020. godine biće predstavljeni u svim zemljama porekla umetnika – osim u Beogradu, projekat će biti predstavljen i u Novom Sadu, te u Tirani, Podgorici i u Berlinu i Augzburgu.

Burkhard Schittny. Dignity, Tribute to Ágnes Lukács (detalj), 2019.

diSTRUKTURA. Staying Human (detalj), 2019.

Ivan Salatić, We Wanted to Forget, 2019.

Remijon Pronja. Wavelengths, 2019.

Lenka Đorđević. Exit, 2019.

Izložba će biti otvorena u Salonu MSUB-a do 30. marta.

Projekat je realizovan uz podršku nemačke fondacije “Sećanje, odgovornost, budućnost” (EVZ).

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav