Pripreme za 59. Sajam knjiga
Organizatori 59. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga najavili su od od 26. oktobra do 2. novembra učešće 450 direktnih izlagača, od kojih su 33 iz inostranstva, uz Kinu, kao počasnog gosta, koja će imati zaseban izložbeni prostor u Hali 2a.
Sajam će biti održan pod sloganom “Vreme je za knjigu”, koji u vreme kada se saznanja o svetu primaju sve više vizuelno, treba da naglasi važnost knjige i istakne da vreme za nju nikada ne prolazi, naveo je na konferenciji za novinare u Skupštini grada Beograda predsednik Odbora Sajma knjiga Zoran Avramović.
Povodom novih kriterijuma za dodelu sajamskog prostora izlagačima, zbog kojih su pojedini izdavači oštro protestovali, Avramović je izrazio zadovolјstvo, navodeći da je dopuna kriterijuma ceo postupak raspodele štandova učinila jasnim i transparentnim.
Gradski sekretar za kulturu Vladan Vukosavlјević ocenio je da će učešće Kine kao zemlјe počasnog gosta na najbolјi način prezentovati tradicionalnu i savremenu kulturu jedne od najstarijih i najaznačajnijih svetskih civilizacija i ojačati tradicionalno dobre kinesko-srpske kulturne i prijatelјske veze.
Kineski ambasador u Srbiji Li Mančang najavio je da će delegacija Kine brojati više od 200 članova, među kojima je oko 100 izdavača, 15 savremenih kineskih pisaca, uz predstavlјanje više od 5.000 izdanja. Li Mančang najavio je i brojne prateće programe i izložbe na Beogradskom sajmu, ali i na drugim mestima u Beogradu.
Direktor Instituta Konfucije u Beogradu Radoslav Pušić najavio je prateće programe i tribine koje će kineska delegacija organizovati u okviru svog izložbenog prostora, kao i zajedničke tribine u okviru Foruma Sajma knjiga, a među temama će biti i kineska književnost i društvo, knjige za decu i mlade u Kini, prevedena dela kineske književnosti, tradicija i moderno u savremenoj kineskoj književnosti, kineska poezija…
Kina će pod sloganom "Knjiga produblјuje prijatelјstvo, saradnja gradi budućnost" predstaviti svoju kulturnu baštinu i savremenu kulturu na prostoru od oko hiljadu kvadratnih metara, sa tri odvojena funkcionalna prostora.
Urednik programa 59. Sajma knjiga Dragan Hamović najavio je da će fokus biti usmeren na tri godišnjice od značaja za srpsku kulturu i istoriju, a to su: 200 godina od izlaska prvih dela Vuka Karadžića (Pismenice i Pesmarice), 150 godina od rođenja Branislava Nušića i 100 godina od početka Prvog svetskog rata.
Prateći programi baviće se i aktuelnim pitanjima i problemima u sferi stvaralaštva i izdavaštva, kao i odnosom književnosti i filma, knjige i medija i izdavaštvom za decu.
Forum Sajma knjiga baviće se stvaralaštvom tri značajna srpska pisca koja su preminula ove godine, a to su Dobrica Ćosić i njegovo kapitalno delo o Prvom svetskom ratu "Vreme smrti", Svetlana Velmar-Janković i njen osobiti pogled iz Beograda, kao i srpski pesnik, esejista i antologičar Miodrag Pavlović koji je stvaralačke napore uložio u uspostavlјanje kontinuiteta srpske pesme i kulture.
Forum Sajma knjiga podsetiće i na "Vek bez Jovana Skerlića", znamenitog srpskog kritičara i istoričara književnosti, koji je umro u predvečerje Prvog svetskog rata.
Hamović je najavio i tribinu koja će se baviti pojmom jugosfere i pravilima i mogućnostim književnih i kulturnih kontakata u regionu, kao i gostovanje slaviste Roberta Hodela koji će govoriti o svom iskustvu prevođenja recepcijski jednog od "najtežih" srpskih pesnika Momčila Nastasijevića na nemački jezik.
Teme koje se bave odnosom kulture i društva, usmerene su na odnos kulturnih vrednosti i tržišta, zatim na granice srpskog kulturnog, ali i jezičkog prostora.
Književni program Sajma knjiga baviće se i savremenom izdavačkom produkcijom, aktuelnim delima domaćih i inostranih pisaca i pratećim programima izlagača.
I ove godine Sajam knjiga organizuje posebne programe posvećene deci i mladima, a radionice i tribine odvijaće se u dečjem pavilјonu u Hali 2b.
U Dečjem pavilјonu, prema programu čiji je autor književnica Gordana Maletić, odvijaće se "Beskrajna priča" - susreti dece i pesnika, programi o prozi za decu, avanturističkoj, eksperimentalnoj i putopisnoj prozi, radionica bajki, priče o humoru i hororu, o bilјkama i životinjama, razgovor o nesnimlјenim Nušićevim Hajducima...
Prateće izložbe Sajma knjiga tematski su povezane sa centralnim temama - Kinom kao počasnim gostom i godišnjicama Karadžića, Nušića i Prvog svetskog rata.
Najavljene su izložbe: "Remek-dela savremene kineske ilustracije i karikature", "Srpsko pismo i jezik kroz istoriju", "Srpska književnost i Veliki rat" (izložba Biblioteke Grada Beograda), "Pola veka Disovog proleća u Čačku", "Dela kineskih i srpskih arhitekata" - Liaoning Science and Technology Publishing House Co. Kina i Asocijacija srpskih arhitekata, "Kultura ćirilice", "Dani ćirilice Bavanište", "Najlepše knjige iz Slovačke 2013" (Međunarodna kuća za dečju umetnost "Bibiana", Bratislava), kao i "Plakati – ilustracije teksta" i "Sto i jedna rečenica u opremi knjige - Alberta Kapra" studenata Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu .
Beogradski sajam knjiga od juna, inače, ima novi Odbor, koji će u naredne četiri godine odlučivati o svim bitnim pitanjima u vezi sa tom manifestacijom.
Uz predsednika Avramovića, članovi su i Mladen Vesković iz Ministarstva kulture i informisanja Srbije, direktorka Biblioteke grada Beograda Jasmina Ninkov, generalni sekretar Udruženja izdavača i knjižara Vuk Vukićević i generalna direktorka Beogradskog sajma
Danka Selić.
Prošle godine, prema navodima organizatora, Sajam knjiga posetilo je 158.128 osoba, a predstavilo se 897 učesnika (izlagači, suizlagači i zastuplјene firme), od kojih su 494 direktna izlagača - 446 domaćih i 48 stranih iz 16 zemalјa (Polјske, Velike Britanije, Francuske, Nemačke, Austrije, Španije, Japana, Kine, Indije, Rusije, Belorusije, Irana, Makedonija, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore).
Sajt Sajma knjiga je www.beogradskisajamknjiga.com
(SEEcult.org)