Priština domaćin Manifeste 2022.
Evropsko putujuće bijenale savremene umetnosti Manifesta biće održano 2022. godine u Prištini, saopštili su 3. maja organizatori, navodeći da je Priština odabrana zbog geografskog i geopolitičkog značaja Balkana u odnosu na nedavnu evropsku istoriju i njenu budućnost.
Budući da je misija Manifeste od osnivanja početkom 90-ih da istražuje promenljivost kulturne topografije Evrope, svake druge godine održava se u drugom gradu-domaćinu, a Priština je odabrana na osnovu kvaliteta prijave u jakoj konkurenciji više evropskih gradova, saopšteno je na konferenciji za novinare na kojoj su učestvovali direktor Manifeste Hedwig Fijen, prištinski gradonačelnik Shpend Ahmeti, gradska sekretarka za kulturu Blerta Bosholli i ministar kulture, omladine i sporta Kosova Kujtim Gashi.
“U svojoj relativno mladoj istoriji, kao glavni grad najmlađe nacionalne države u Evropi, grad Priština doživeo je velike transformacije svog prostora usled neobuzdane neoliberalne politike privatizacije otvorenih urbanih prostora. Manifesta namerava da podrži građane Kosova u njihovoj ambiciji da povrate javni prostor i iznova zacrtaju budućnost svog grada kao otvorne metropole u srcu Balkana”, naveli su organizatori Manifeste u obrazloženju odluke o domaćinu te izložbe 2022. godine.
Priština, kako je istaknuto, predstavlja jedinstvenu lokaciju na raskršću Južne i Istočne Evrope iz koje je moguće osvrnuti se na prošlost, ali i razmisliti o sadašnjim izazovima koji se nalaze pred Evropom, i to iz neočekivanih i različitih perspektiva.
Direktor Manifeste Hedwig Fijen izjavio je da Kosovo, kao što je i u prijavi navedeno, izgleda da prolazi kroz sopstvenu revoluciju u kontekstu mobilnosti, oživljavajući istorijske odnose, ali i kreirajući nove iznenađujuće veze.
“Sloboda kretanja unutar regiona dala je Kosovarima nov način da razmisle o sebi, načinu na koji organizuju svoj život i kako doživljavaju sebe u odnosu na region i svet uopšte. Osim toga, Kosovo nije samo locirano unutar suverene teritorije, već se manifestuje i kroz živu dijasporu širom sveta”, izjavio je Fijen, dodajući da je kulturna, pravna i politička paraliza Kosova 90-ih godina rezultirala je gubitkom osećanja za prostor i nedostatkom svesti o zajedničkom. Zbog toga, kako je dodao, Manifesta želi da doprinese da Priština rekonstruiše, redefiniše i potvrdi značaj različitosti svog javnog prostora, što danas još uvek izgleda kao kulturni subverzivni akt, ali može postati poziv za promene.
Gradonačelnik Prištine Shpend Ahmeti izjavio je da je njegov grad ponosan zbog izbora za domaćina Manifeste 2022. godine.
Ističući da je 50 odsto stanovništva Prištine mlađe od 25 godina, te da je reč o gradu u kojem je “otomanska arhitektura pomešana sa posleratnom neoliberalnom filozofijom”, Ahmeti je rekao da je to i grad u kojem ima dosta tema za diskusiju, dosta posla i dosta javnog prostora koji treba afirmisati.
“Manifesta je ono što nam treba ne samo zbog podsticanja iskrene diskusije o pravcu u kojem će se kretati grad, već i kao primer ponovnog rađanja gradova, umetnosti i arhitekture na Zapadnom Balkanu. Manifesta je dala najvažniji odgovor na našu kandidaturu – Balkan je Evropa i mi možemo da doprinesemo debati”, izjavio je Ahmeti.
Naredna, 13. Manifesta biće održana u Marseju od 7. juna do 1. novembra 2020. godine.
Manifesta je do sada održana u Roterdamu (1996), Luksemburgu (1998), Ljubljani (2000), Frankfurtu (2002), San Sebastijanu (2004), 2006. godine je otkazana u Nikoziji, a potom je organizovana u Trentinu-Južnom Tirolu (2008), Mursiji u Španiji, u dijalogu sa severnom Afrikom (2010), Limburgu (2012), Sankt Peterburgu (2014), Cirihu (2016) i Palermu (2018).
(SEEcult.org)