• Search form

06.03.2014 | 13:05

Protest ispred Teslinog muzeja

Protest ispred Teslinog muzeja

Pokret Spasimo nauku i Fejsbuk stranica Ostavite Teslu na miru pozvali su sve poštovaoce lika i dela Nikole Tesle da se pridruže protestnom skupu 8. marta u 12 časova ispred Muzeja Nikole Tesle u Krunskoj ulici u Beogradu kako bi se pokazalo da “postoje vrednosti kojima se ne može trgovati u predizbornoj kampanji i zarad političkih poena”.

Više od 30.000 građana, koji podržavaju stranicu Ostavite Teslu na miru, smatra da bi državni organi morali poštovati jasno iskazanu želju Tesline rodbine i stav Muzeja Nikole Tesle da urna tog velikog naučnika ostane deo memorijalne muzejske zbirke, navedeno je u saopštenju, povodom Sporazuma o sahranjivanju posmrtnih ostataka Tesle u porti Hrama svetog Save koji su nedavno potpisali predstavnici Srpske pravoslavne crkve, odlazeće Vlade Srbije i Privremenog organa Grada Beograda.

Pokret Spasimo nauku i zajednica okupljena oko stranice Ostavite Teslu na miru smatraju da je taj sporazum sklopljen suprotno ovlašćenjima potpisnika, te da predstavlja primer "izrazite politizacije, nerazumevanja, degradacije i nepoštovanja kako nasleđa Nikole Tesle, tako i građanske, naučne i kulturne javnosti u Srbiji”.

“Smatramo da potpisivanje navedenog sporazuma predstavlja ishitreno, neumesno i nelegitimno manipulisanje vrhunskim kulturnim dobrom Srbije i sveta u svrhe predizborne kampanje i dnevnopolitičkih interesa”, poručili su organizatori protesta, čiji je cilj slanje jasne poruke da građani ne pristaju na samovolju političkih vlasti u Srbiji, na svim nivoima i u svim domenima.

Od nadležnih će biti zatraženo da sporazum o premeštanju tesline urne, koji je potpisan u vreme predizborne kampanje, u toku same kampanje bude i poništen, bez prolongiranja i demagoških izgovora.

Poništavanjem tog sporazuma, kako je navedeno, vlasti bi pokazale da uvažavaju volju građana, elementarne etičke i pravne principe, kao i da su spremne da rešavanje značajnih društvenih i kulturnih pitanja odvoje od partikularnih, partijskih i političkih interesa.

“Ukoliko zahtev za poništavanjem navedenog sporazuma ne bude ispunjen, spremni smo da preduzmemo dalje korake, kako pravne, tako i one iz domena građanske neposlušnosti”, poručili su organizatori protestnog skupa, koji je, inače, prijavljen je u Policijskoj stanici Vračar.

Protest su do sada podržali: Igor Rill (urednik National Geographic Srbija), Miloš Vasić (novinar), Rodoljub Šabić, Bojana Maljević, Branko Kovačević (dekan Elektrotehničkog fakulteta), Nikola Božić (Istraživačka stanica Petnica), Minja Bogavac (dramaturg), Dragan Ilić i Gorica Nešović (emisija Buđenje, Radio Beograd 1), Branislav Trifunović (glumac), Tatjana Tagirov (novinarka), Zoran Kesić, Muharem Bazdulj (pisac), Slaviša Lekić (novinar), Lino Veljak (profesor Filozofskog fakulteta u Zagrebu), Dragoljub Petrović (novinar), Srbijanka Turajlić...
 
Poziv na protest podržavaju i Nezavisno udruženje novinara Srbije, Festival nauke, Kontrapress, Share Fondacija, Društvo za promociju i popularizaciju nauke, Centar E8, Njuz.net...

Sporazum o premeštanju Tesline urne izazvao je proteklih dana osudu i građana, predstavnika naučne zajednice, kao i potomaka Tesle. Veliko nezadovoljstvo izraženo je upravo zbog toga što potpisnici Sporazuma nisu konsultovali stručnu javnost i zainteresovane strane. Mnogi komentari u javnosti odnose se i na Teslin specifičan odnos prema veri, iako je rođen u porodici pravoslavnih sveštenika, a posebno nezadovoljstvo izazvala je i činjenica da je premeštanje njegove urne najavljeno u jeku predizborne kampanje.

I Upravni odbor Muzeja Nikole Tesle protivi se sahranjivanju Tesline urne ispred Hrama svetog Save. U Muzeju su istakli da je Teslina urna izložena na način koji omogućava da “svaki posetilac, ma koje vere ili nacije bio, oda dužno poštovanje velikom naučniku i pronalazaču".

Privremeni organ Beograda najavio je da će Skupština grada Beograda, nakon izbora zakazanih za 16. mart, razmotriti taj sporazum, kojim je predviđeno da posmrtni ostaci Tesle budu sahranjeni u porti Hrama svetog Save.

Povodom burnih reakcija u javnosti, predsednik Privremenog organa grada Beograda Siniša Mali, jedan od potpisnika Sporazuma, ocenio je 4. marta da se pokazalo da “nije moguće voditi civilizovanu raspravu o ovom pitanju tokom predizborne kampanje”.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.