Protest likovnih umetnika BiH
Udruženja likovnih i primenjenih umetnika u Bosni i Hercegovini, Grupa Zvono, Charlama Depot i profesori Akademije likovnih umetnosti u Sarajevu, izrazili su duboko nezadovoljstvo kulturnom politikom i uputili protest nadležnima zbog “urušavanja likovne scene”, “diletantskog vrednovanja likovnih umetnika i njihovih dela” i “ignorantskog odnosa politike” prema umetničkim udruženjima i drugim likovnim institucijama.
Tim povodom, 19. marta u Gradskoj galeriji Collegium artisticum biće održan okrugli sto “Ko otima likovnu umetnost umetnicima?”, a kao učesnici su najavljeni predsednik Udruženja likovnih umetnika BiH (ULUBIH) Admir Mujkić, predsednik Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera BiH (ULUPUBIH) Almin Zrno, likovni umetnik Jusuf Hadžifejzović, docent istorije umetnosti Ema Mazrak, likovna umetnica Gordana Anđelić-Galić i novinarka i istoričarka umetnosti Ines Tanović.
Umetnici su izrazili protest zbog “vođenja takve kulturne politike čija je posledica urušavanje bosanskohercegovačke likovne scene i proizvođenja nepovoljne klime za umetničko delovanje u likovnoj oblasti”.
Kao razlog za protest naveli su i “diletantsko vrednovanje likovnih umetnika i njihovih dela od strane političkih institucija (umesto od struke)”, koje je “posledica opšteg urušavanja vrednosti i stvaranja političkog meteža koji nekompetentnim pojedincima postaje povoljno tlo za lov u mutnom, što u konačnici šteti, pre svega, ugledu profesije, ali i ugledu države”.
Razlog za protest umetnika je i nepovoljan i ignorantski odnos politike, prvenstveno prema umetničkim udruženjima koja postoje od 1947. (ULUBIH) i 1954. (ULUPUBIH) i zajedno broje više od 650 članova, ali i prema drugim likovnim institucijama.
Predstavnici umetničke scene u BiH poručili su i da instistiraju da ih u zemlji i svetu “predstavljaju samo izuzetni, reprezentativni umetnički radovi” najboljih bosanskohercegovačkih likovnih umetnika, čija je vrednost prepoznata i priznata na svetskoj likovnoj sceni i u domaćim stručnim krugovima.
“Odabir dela treba da bude stručan, transparentan i prema unapred dogovorenim procedurama. Ne pristajemo da gledamo sa strane kako politika izdaje naša načela i kako nas u reprezentativnim galerijama, na svetskim izložbama i bijenalima, predstavljaju ljudi koji se nikad nisu ni okušali u likovnom stvaralaštvu ili imaju sumnjivu profesionalnu reputaciju u likovnoj oblasti. Ujedinjeni smo u navedena strukovna udruženja radi ostvarenja slobode umetničkog stvaralaštva u sigurnom, demokratskom i modernom društvu, u kome umetnici ravnopravno utiču na kreiranje socijalnih i kulturnih trendova i politika i rade na unapređenju, stimulaciji i razvoju likovnih, primenjenih umetnosti i dizajna u BiH. Imamo nameru da naša načela sprovodimo u delo”, poručili su umetnici.
(SEEcult.org)