Prtljag
Izložba doktorskog umetničkog projekta 'Prtljag' Luke Klikovca u Galeriji Doma omladine Beograda završnica je njegovog višegodišnjeg umetničko-istraživačkog rada koji predstavlja svojevrsno posmatranje i kritiku ironije, apsurdnosti i bizarnosti savremenog društva, naših shvatanja sveta, vremena i stvarnosti oko sebe, koja se prepliće sa analizom i preispitivanjem same fotografije i naše percepcije.
“Prtljag” zaokružuje trilogiju Klikovca, započetu izložbama “Memento” i “Ogledalo”, pod mentorstvom profesora emeritusa Univerziteta umetnosti Branimira Karanovića.
U prvom delu “Memento” Klikovac se, kroz fotografije sterilne, bolničke atmosfere mladih osoba na stolu za obdukciju, bavio analizom života, smrti, vremenom, našom gotovo bezuspešnom borbom s njim, kao i samom fotografijom koja nas konstantno podseća na prolaznost i kraj, navela je u osvrtu na stvaralaštvo Klikovca istoričarka umetnosti mr Jelena Matić. Nasuprot tome, Klikovac se u “Ogledalu” - prikazima istih ličnosti samo u mrtvačkim sanducima i sa određenim kostimima i rekvizitima, fokusirao na neostvarene želje, fantazije i nametnute ideale, lažnu samoprezentaciju u društvu neprekidne proizvodnje i potrošnje tehnoloških slika. Ukratko - na ono ka čemu tokom života svi manje-više stremimo, a koje njegovim prestankom postaje potpuno nebitno. Priča se nastavlja, ujedno i završava projektom “Prtljag” koji je smešten između tih ciklusa i predstavlja potencijalnu realnost.
Isidor
Vanja
“Isti akteri snimljeni su noću u različitim eksterijerima i enterijerima gotovo nadrealne, napete i jezive atmosfere. Hladnog, udaljenog pogleda, poput poslednjih ljudi na Zemlji prikazani su s koferima i torbama u iščekivanju radnje koja tek treba da se desi. Ovde se ne nameću samo pitanja: Ko su? Šta ili koga čekaju? Gde idu?, već, možda važnije: Šta nose u prtljazima? Zbog prisustva tenzije, filmske strukture, Luka Klikovac je ovde, mnogo više nego u prethodna dva ciklusa zauzeo poziciju filmskog režisera koji apsolutno ništa ne prepušta slučaju: od odabira lokacija, izgleda protagonista, preko osvetljenja, snimanja do same prezentacije u galerijskom prostoru”, navela je Jelena Matić, podsećajući na kultni film Mikelanđela Antonionija “Uvećanje”, u kojem je glavni junak, modni fotograf, igrom slučaja fotografisao ljubavni par u parku. Zainteresovanost žene za film i njen pokušaj da dođe do njega, podstakao ga je da istraži snimljeni prizor. Postepenim uvećavanjem, klasična crno-bela fotografija dokumentarnog karaktera postala je nesavršena, zrnasta struktura. Dok je svakidašnja, pomalo idilična scena prešla u bizarnost, jer se iza prve slike krila druga - slika ubistva. Šta se krije iza? Pitanje je može da se veže za svaku fotografsku sliku.
“Nastala u mračnoj, tajanstvenoj kutiji, fotografija je zbog naše vekovne težnje da verno uhvatimo sliku iz prirode dobila status ogledalne slike. U toj u svojoj nametnutoj i prividnoj realnosti ona nam ostavlja prostora za različita tumačenja, destrukcije i dekonstrukcije, stvaranje jedne ili više situacija i priča ispod te primarne slike koja nam je data”, navela je Jelena Matić.
Klikovac se bavi konceptualnom fotografijom i istraživanjima u tehničkom i kreativnom polju fotografije, ali pođednaku pažnju posvećuje i studijskoj fotografiji. Izlagao je radove na sedam samostalnih i velikom broju kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu, a mnogi su objavljivani u mesečnim i dnevnim novinama, kao i u inostranim časopisima o fotografiji.
Od 2014. do 2016. godine radio je kao docent na Fakultetu umetnosti Univerziteta u Kosovskoj Mitrovici, a trenutno radi kao umetnički saradnik na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, na modulu Fotografija.
Izložba “Prtljag” u Galeriji DOB-a organizovana je u saradnji sa Mesecom fotografije, a biće otvorena do 30. aprila.
(SEEcult.org)