Prvi izlazak Poloka iz Irana
Slika američkog umetnika Džeksona Poloka (Jackson Pollock) “Mural na crvenoj indijskoj zemlji” prvi put je pozajmljena iz Muzeja savremene umetnosti u Teheranu posle više od 30 godina, a izložena je na Polokovoj retrospektivi u Tokiju.
Tu sliku nabavila je pre 35 godina za teheranski muzej žena prozapadnog šaha, a proglašena je nacionalnim vlasništvom posle revolucije 1979. godine i svrgavanja kraljevske porodice sa vlasi. Vrednost tog Polokovog dela procenjena je na 250 miliona dolara.
Tokijski Nacionalni muzej moderne umetnosti priredio je izložbu Polokovih (1912-1956) radova povodom stogodišnjice rođenja tog umetnika.
Radovi izloženi na retrospektivi pozajmljeni su iz američkih i evropskih muzeja, a među njima su i "No. 7, 1950" i "No. 11, 1949", dobijeni od Muzeja moderne umetnosti u Njujorku i umetničkog muzeja Univerziteta Indijana.
Polokov rad imao je veliki uticaj na umetnost druge polovine 20. veka, posebno na pojavu apstraktnog ekspresionizma.
Rođen 1912. godine u Kodiju u državi Vajoming, detinjstvo je proveo u Arizoni i Kaliforniji, a umetničku školu je studirao u Los Anđelesu i kasnije u Njujorku. Za vreme Drugog svetskog rata učestvovao je na Međunarodnoj nadrealističkoj izložbi u Njujorku (1942).
Prvi put je samostalno izlagao kod Pegi Gugenhajm 1943. godine, a u Evropi 1950. u Italiji (Milano, Venecija).
Polok se borio sa alkoholizmom i depresijom i, uopšte, smatran je samodestruktivnim.
Poginuo je u saobraćajnoj nesreći 1956. godine, kada je imao 44. godine.
Izložba u Tokiju otvorena je do 6. maja.
Sajt tokijskog muzeja je www.momat.go.jp
(SEEcult.org)