Put ka izgubljenoj duhovnosti i osvajanju slobode
Poslednji film velikog srpskog reditelja i scenariste Mladomira Puriše Đorđevića (1924-2022) “Usta puna zemlje”, kojim će 51. Fest u Beogradu biti svečano zatvoren 5. marta, predstavlja karakteristično delo tog autora koji kroz lik glavnog junaka priča priču o sopstvenom životu, duboko ukorenjenu u antifašizmu.
Đorđević u filmu “Usta puna zemlje” vodi gledaoce kroz suptilne emocije glavnog protagoniste koga uvlači u nesvakidašnje situacije, pomognut istoimenim romanom Branimira Šćepanovića, na čijim je motivima zasnovan. Njegov glavni junak nam “pokazuje put kroz kaljugu civilizacije ka izgubljenoj duhovnosti i osvajanju slobode”, naveo je izvršni producent, “Apolon medija produkcija”.
Producenti su se u januaru 2022. godine sastali sa Đorđevićem, na inicijativu reditelja Ljubiše Ristića, rekao je Dragan Jeličić iz “Apolon” produkcije 4. marta na konferenciji za novinare 51. Festa, kojoj je prisustvovao i Ristić.
Usta puna zemlje, kadar iz filma
“Odavno je želeo da snima prema čuvenom romanu. Svi smo smatrali da je to idealan način da Puriša zaokruži svoju karijeru koja je trajala neverovatnih 70 godina”, izjavio je Jeličić. Nažalost, nije doživeo premijeru, ali je uspeo da završi film, koji je pre toga godinama premotavao u glavi.
“Svi smo vrlo zadovoljni. Izborio se sa tim nefilmičnim štivom na maestralan način”, rekao je Jeličić.
Đorđević se i pojavljuje u filmu – u prvoj i poslednjoj sceni.
Glavnu ulogu Marka igra Radivoje Bukvić, koji je izjavio da je još pre 20 godina, kada je prvi put čitao roman “Usta puna zemlje”, razmišljao koliko bi lepo bilo da se ekranizuje.
“Kada sam pozvan u projekat, istog momenta sam rekao: ‘Može’. Shvatio sam da smo u pokušaju jednog remek-dela. Ideja je ambicizona, retko ko je imao hrabrosti da uđe u ovako zahtevnu priču. Ispostavilo se da Puriša, koji je obeležio jednu epohu, i u svojoj 98. godini ima dovoljno ambicije, snage, hrabrosti za ovako nešto. Ući u filmski narativ maltene bez dijaloga ravno je ludilu. Za to je potrebno ogromno samopouzdanje. U prvom razgovoru s Purišom shvatio sam da on već decenijama mašta o tome. U njemu je bila mladalačka energija kakvu retko srećem i u svojoj generaciji”, rekao je Bukvić, koji je video pretposlednju verziju montaže i oduševljen je kako je film ispao i šta su sve postigli.
“Puriša se ljutio kad bi neko rekao da mu je to poslednji film. Stalno je govorio da je pretposlednji. Davao nam je do znanja da je život borba i da se ne sme odustajati čak ni u tim godinama”, dodao je Bukvić.
Usta puna zemlje, kadar iz filma
Najjači utisak Sonje Kolačarić iz tog projekta je sam rad sa Đorđevićem, a dogovarali su se i o sledećem filmu.
“Za mene kao glumicu nije bilo lako. Lik koji igram ne postoji u romanu. To je neka Purišina maštarija, koja se ispostavila kao vrlo dobra. Bilo mi je malo teško da shvatim šta ja to igram, ali ono što je susret sa Purišom meni značio jeste nešto stvarno veliko. Susret sa tim artističkim umom iz prošlog veka, i to čak iz sredine 20. veka kada je najviše stvarao. Mislila sam da sam ja analogna, a kada sam njega upoznala shvatila sam da sam itekako moderna. Način na koji on razmišlja i režira je nešto što ću zauvek pamtiti”, dodala je Sonja Kolačarić.
Uloge lovaca koji započinju poteru igraju Andrija Kovač i Lazar Jovanov.
Jovanov je zahvalio na prilici da učestvuje u ovom projektu, ističući posebno iskustvo rada sa Đorđevićem.
“On je nepredvidljiv i uzbudljiv čovek i iza kamere i ispred kamere. Mislim da je čak bilo uzbudljivije slušati njegove priče kojima nas je zavodio dok se pripremamo. A kad su kamere spremne bila je čuvena Purišina replika: ‘Sad ćete da vidite kako se režira’! I zaista, to su bile majstorije. Umeo je da se na samom setu inspiriše prirodnim dekorom, pošto smo većinu filma snimali u šumama oko Beograda. Taj ambijent ga je podsticao, imali smo dosta improvizovanih scena od kojih su mnoge ušle u film. Njegov metod rada bio je i mimo knjige snimanja i nešto što je datost momenta. Uzbudljivo iskustvo. Film je građen slikama, u pokretu. To je jedan poetičan, likovni i pre svega umetnički film”, istakao je Jovanov.
I Andrija Kovač je istakao iskustvo rada sa Purišom na snimanju koje je bilo i naporno i zabavno.
“Neverovatan mi je taj paradoks njegovih godina i jednog filma koji doživljavam kao ‘Apokalipto’ Mela Gibsona. To je ta atmosfera što se tiče naših likova”, rekao je Kovač, dodajući da im je u motiviciji likova, koji imaju vrlo malo teksta, mnogo pomogao prvi pomoćnik reditelja Ognjen Petković.
Petković je ocenio da je “Puriša bio kompleksan čovek i kompleksan reditelj”.
“Pripreme smo krenuli u martu, aprilu prošle godine. Proces je bio dugotrajan, imali smo neklioko verzija scenarija i nekoliko verzija knjige snimanja. Dosta smo pričali o kastingu, menjalo se, prilagođavalo. Fascinantno mi je to što Purišu nikada nisam video kao starog čoveka. Ta energija koja je iz njaga izlazila, ta želja da se uradi film, ta nervoza, iščekivanje da se dođe na set. Tu ideju je odavno nosio i pokušavao na razne načine da obezbedi novac. Na kraju se novac obezbedio na ovaj način. Bila je velika čast i privilegija raditi sa Purišom i učiti od njega. Mislim da je ovaj film odlična kruna Purišine karijere”, zaključio je Petković.
U glumačkoj ekipi su i Aleksandra Rukavina, Nikola Marković, Marjan Apostolović, Marko Topolovački, Petar Božović, Pavle Gogić, Ana Kostovska…
Direktor fotografije je Gino Sgreva, montažer Srđan Ristić.
Uz “Apolon”, kao izvršnog producenta, koproducenti su Pink films internešenal i Telekom.
Dragan Jeličić je izjavio da “Apolon”, prva lokalna striming platforma, koja je lansirana u aprilu 2021. godine, već broji 22.000 sati filmskog i serijskog programa.
“Imamo ambiciozan produkcioni plan. Tokom 2022. godine proizveli smo 22 igrana filma. Do sada su dva bila u bioskopima, pet na platformi, a dva na Festu (uz Đorđevićev i film ‘Troje’ Petra Pašića), a neki i proteklog leta na domaćim festivalima. Zadovoljni smo, mada radimo sa limitiranim budžetima”, rekao je Jeličić, koji je svojevremeno bio urednik filmskog programa na Pinku.
S druge strane, kako je rekao, naišli su na otpor bioskopa, čije “udruženje smatra da tako veliki broj filmova u distribuciji može da ugrozi plasman onih filmova koje je sufinansirala država, što je čudan stav jer su bioskopi privatni”.
Uoči projekcije filma "Usta puna zemlje" u 20 sati u MTS dvorani, biće dodeljene nagrade 51. Festa, koji će zvanično zatvoriti proslavljena nemačka glumica Nastasja Kinski.
Najgledaniji filmovi, među kojima su i oni koji neće biti kasnije u bioskopskoj distribuciji, biće prikazani od 6. do 12. marta u programu Post FESTum u Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci i bioskopu Sinepleks u TC Ušće.
*Naslovna fotografija: Usta puna zemlje, kadar iz filma; fotografje sa kzn: Dušan Milenković/Cebef
(SEEcult.org)