Razgovor i film o Mikrobu
Omaž Saši Markoviću Mikrobu, realizovan proteklih mesec i po dana kroz izložbe u Salonu Muzeja savremene umetnosti i Galeriji Remont, završava se 17. marta razgovorom o tom prerano preminulom umetniku (1959-2010) i projekcijom filma “Mikrob i Stevan” reditelja Miloša Tomića o kreativnom procesu grupe Radar.
Izložbe “Saša Marković Mikrob: Zbogom andergraund” u Salonu MSUB i “Priče iz automata” u Remontu obeležile su početak ovogodišnje likovne sezone u Beogradu, a zajednički omaž projekat obuhvata i monografiju koja će biti naknadno objavljena.
Za zatvaranje retrospektive u Salonu MSUB biće upriličena projekcija filma “Mikrob i Stevan” Miloša Tomića (u 17.30) i razgovor sa pojedinim umetnicima i prijateljima Saše Markovića koji će govoriti o načinu na koji su ga doživljavali kao ličnost i umetnika, kao i o posebnom načinu na koji su njegov lik i delo portretisali.
Tomićev film je drugarski dokumentarac o Saši Markoviću i Stevanu Novakoviću, kao članovima grupe Radar, u akciji pravljenja predmeta, objekata od raspara i otpadaka sa buvljaka.
U razgovoru o Markoviću učestvovaće Dejan Sretenović, kustos izložbe u Salonu MSUB, umetnici Milica Tomić, Uroš Đurić i Dragan Protić Prota, osnivač grupe Škart, te Miloš Tomić, dok je moderatorka Una Popović, kustoskinja Salona MSU.
Retrospektiva u Salonu MSUB predstavila je izabrane radove iz svih ciklusa i područja Markovićevog umetničkog delovanja, uključujući fanzine, radove iz foto-automata, crteže, maske, foto-dokumentaciju performansa, akcija i izložbi, video-radove, autorske omote za muzičke diskove i instalacije.
Tematska izložba u Remontu, čija je kustoskinja Darka Radosavljević Vasiljević, predstavila je Markovićeve radove iz ranih dana - pretežno crno-bele fotografije koje su nastajale krajem 80-ih i početkom 90-ih godina u automatima za fotografisanje. Na njima su zabeležene najrazličitije situacije i likovi: od aktuelnog predsednika Srbije Borisa Tadića, preko mnogih drugih danas javnih ličnosti (poznatih umetnika svih oblasti, direktora javnih ustanova, novinara, muzičara, aktivista), do rođaka, poznanika i slučajnih prolaznika. Kroz spontane situacije i performativno fotografisanje nastao je materijal koji je postao više od dokumenta specifične duhovne klime.
Na fotografijama, koje je Marković radio u automatima širom grada, nalaze se, između ostalih, i Vladimir Pištalo, Nada Rajičić, Miša Mipi Savić, Goran Terzić, Vesna Pavlović, Stanislav Šarp, grupa Škart, Tanja Cvijetičanin, Stojan Cerović, Jusuf Hadžifejzović, Marina Abramović, Luka Mičeta, Raša Todosijević, Staša Zajović, Vukica Mikača, Žika Obretković, Filip Mladenović, Aleksandar Vasiljević, Olivera Đurđević, Nikola Džafo, Mileta Prodanović…
Zajednički projekat MSUB i Remonta “Zbogom andergraund: Saša Marković Mikrob” omaž je umetniku koji je bio samosvojna pojava na beogradskoj umetničkoj sceni po tome što je svoju produkciju zasnovao na šest principa kojih se pridržavao tokom cele karijere: umetnost mora biti narativna, svima pristupačna, zabavna i smešna, dosledna, lokalno orijentisana i proizvedena jeftinim sredstvima. Na tim osnovama izgradio je umetnički idiom koji je spajao njegov životni habitus sa umetničkim izražavanjem, refleksiju svakodnevne društvene i političke stvarnosti sa ličnom mitologijom, autoironijski govor u prvom licu sa govorom o drugima, vizuelni i tekstualni jezik, proizvodnju slika i performativno ponašanje, itd. Njegova umetnost je samonikla, rođena u miljeu beogradske subkulture u kojem se kretao, ali je istovremeno snažno konvenirala temama i preokupacijama sveta savremene umetnosti u koji je stupio početkom 90-ih i tokom čitave karijere u njemu aktivno participirao kao učesnik brojnih značajnih izložbi, manifestacija i događaja.
Za Markovića je umetnost pre svega bila oblik socijalne komunikacije, druženja, umrežavanja i darivanja, način bivanja u svetu i stalnog traženja vlastitog mesta u njemu...
Fotografije sa izložbi u Salonu MSUB i Remontu moguće je naći u Foto galeriji portala SEEcult.org
(SEEcult.org)