Raznolikost austrijske kinematografije
Austrijski filmski festival (AFF), koji se održava od 22. do 27. septembra u Beogradu, Novom Sadu i Nišu pod sloganom “Krajnosti”, biće otvoren u Dvorani Kulturnog centra Beograda filmom “3:30 PM” u prisustvu reditelja Ludviga Vusta, a gošća će biti i montažerka Monika Vili, saradnica velikog reditelja Ulriha Zajdla, čijim se fimom “Rimini” festivalski program zatvara.
Program u selekciji Aleksandra S. Jankovića obuhvata sedam igranih filmova, koji će biti prikazani u Kulturnom centru Novog Sada od 23. do 26. septembra i u Cineplexxu Niš, u saradnji sa Niškim kulturnim centrom od 24. do 27. septembra.
Direktor Austrijskog kulturnog foruma u Beogradu Adrien Fajks (Adrian Feix) istakao je 20. septembra na konferenciji za novinare da su pri izboru filmova vodili računa da pokažu raznolikost austrijske kinematografije.
“U ovih sedam filmova svako će naći ponešto za sebe. Imamo i humor i drame, naučnu fantastiku i elemente horora, psiho-trilera. To je sve nova produkcija, iz proteklih godinu i po dana, tako da ćemo pokazati šta se novo dešava u savremenom austrijskom filmu”, izjavio je Fajks u Galeriji Artget KCB-a.
Najavljujući dolazak gostiju, koji će posle projekcija razgovarati s publikom u sva tri grada, Fajks je rekao da Ludvig Vust “ima interesantan rukopis, na neki način eksperimentalan, ali i vrlo pristupačan, koristi minimalna sredstva, a postiže mnogo i kroz jednostavnu priču dolazi do jakih emocija i jakih poruka”.
Fajks je istakao i da Monika Vili spada među najznačajnije filmske montažere u Austriji. Aktivna je više od 20 godina i radila je s velikim rediteljima kao što su Mihael Haneke, Ulrih Zajdl, Mihael Glavoger, učestvovala u nastajanju nekoliko austrijskih dobitnika Zlatne palme i Oskara.
“Naša poruka je da je film zajednički poduhvat. Iako su u prvom planu uvek reditelji i glumci, važno je istaći da iza dobrog filma stoji velika ekipa i predan rad ljudi iza kamere”, rekao je Fajks.
Uz filmove “3:30 PM” i “Rimini”, na programu su i “Najkraća pesma na svetu” Dejvida Kleja Dijaza, “Lucifer” Petera Brunera, “Rubikon” Leni Laurič, “Sunce” Kurdvin Ajub i "Hinterland” Štefana Ruzovickog.
Selektor AFF-a, profesor istorije filma na Fakultetu dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu Aleksandar S. Janković, izjavio je da se “u više filmova govori o licu i naličju, mikro i makro kosmosu koji još jednom potvrđuju besmisao, ali i veličanstvenost ljudskih života ,bilo da ove filmove gledamo u Beču ili u Beogradu”.
Festival austrijskog filma, kako je dodao, verovatno neće moći da pobedi stvarnost epohe - ako neko ili nešto to uopšte može, ali je može učiniti zanimljivijom, zabavnijom, ali i tragičnijom i melanholičnijom, jer filmovi i postoje da ne bismo propali od istine.
“Gledajući ove filmove, najviše me je iznenadila versatilnost, neverovatna elokvencija i inventivnost reditelja, od kojih neki stvaraju u no budget okolnostima, a neki u visokobudžetnim okolnostima. I tematski okvir se uklopio u epohu čiji smisao promišljamo poslednjih pet godina, a pogotovo poslednje dve i po. Naučnofantastični film ‘Rubikon’ korespondira s tim vremenom, kao što i razni drugi filmovi korespondiraju sa migrantskom krizom, našim suočavanjima s digitalnim svetom, žalom za mladošću”, rekao je Janković.
Film “3:30 PM”, novo delo plodnog pisca-reditelja-producenta-kinematografa Ludviga Vusta, najavljen je kao “obmanjujuće formalne složenosti i iznenađujuće emocionalne dubine, ispituje prijateljstvo, komunikaciju, tehnologiju, istoriju i pamćenje uz primese uznemirujućeg humora”.
Tragikomedija “Najkraća pesma na svetu” Dejvida Kleja Dijaza kroz četiri isprepletene priče govori o načinima na koje se Evropa suočava sa takozvanom migrantskom krizom, pričajući o četvoro Evropljana čiji stavovi prema migracijama i azilu bivaju nepovratno raspršeni.
U “Luciferu” Petera Brunera glavni lik Johanes, odrastao čovek dečjeg srca, živi povučeno u alpskoj kolibi zajedno sa svojim orlom i pobožnom majkom. Turistički razvoj preti da im zatruje raj i probudi đavola. Film je inspirisan istinitom pričom o egzorcizmu.
Radnja “Rubikona” Leni Laurič dešava se nakon ekološke katastrofe. Zemlju prekriva toksična magla. Posada u svemirskoj stanici mora da odluči da li će rizikovati svoje živote u potrazi za preživelima ili će ostati bezbedna u staničnom “sistemu simbioze algi”.
“Sunce” je film o mladim ljudima uhvaćenim između društvenih medija i samootkrivanja. U priči o buntovnim mladim ženama, tri tinejdžerke iz Beča tverkuju u hidžabu i pevaju pop pesmu, a Jutjub video ih čini poznatim preko noći, posebno među kurdskim muslimanima. Rediteljka Kurdvin Ajub je na Berlinalu dobila nagradu za najbolji prvi igrani film.
Reditelj Štefan Ruzovicki dobio je Oskara za najbolji strani film za “Falsifikatore” (2007). U to vreme bio je i gost Austrijskog filmskog festivala u Beogradu. Ovoga puta na programu je njegovo najnovije ostvarenje “Hinterland”. Nakon što je Austrougarsko carstvo propalo, glavni protagonista Piter Perg se vraća kući iz Velikog rata, posle godina zatočeništva. Ali Beč u koji dolazi nimalo ne liči na mesto koje je nekada poznavao. “Hinterland” je dobio Filmsku nagradu Austrije za scenografiju.
Srpska premijera Zajdlovog “Riminija” bila je na ovogodišnjem Festivalu evropskog filma na Paliću, a u fokusu je Riči Bravo, nekada uspešna pop zvezda. Sada juri za izbledelom slavom u snegom prekrivenom Riminiju, zarobljen između konstantnog pijanstva i koncerata za vremešne turiste. Svet mu se urušava kada mu odrasla ćerka upadne u život i traži novac, koji on nema. Njegova patnja je i stvarna i lažna, kao i njegova ljubav, a njegovo pevanje je usamljeni monolog gubitnika, navodi se u katalogu.
Gosti Austrijskog filmskog festivala održaće masterklas na FDU.
Reditelj Ludvig Vust biće prisutan na otvaranju Festivala u DKC-u, kada će učestvovati i u razgovoru nakon projekcije njegovog filma "3:30 PM", a 23. septembra od 12 do 16 časova na FDU biće organizovana i radionica uz projekciju njegovih filmova. Montažerka Monika Vili učestvovaće u Q&A sesiji 25. septembra u KCB-u nakon projekcije filma “Rimini”.
Vust i Monika Vili gostovaće i 23. septembra na otvaranju novosadskog programa u KCNS-u, a posetiće i Niš dan kasnije, na otvaranju niškog programa.
Reditelj, scenarista i filmski producent Ludvig Vust rođen je u Bavarskoj 1965. godine. Od 1987. živi u Beču, gde je završio studije glume i pevanja na Univerzitetu za muziku i scenske umetnosti. Od 1990. radi kao reditelj, autor i glumac. Realizovao je više od 40 predstava za pozorište i operu u Beču, Lajpcigu, Berlinu, Minhenu i Frankfurtu. Od 1999. godine Vust radi i kao filmski režiser, a 2009. je režirao igrani debi - film "Koma". Filmski festival Diagonale mu je 2019. posvetio retrospektivu “Pozorište, bioskop, stolarija”. Zbog svog realizma, stil njegovih filmova upoređivan je sa Hanekeom, Zajdlom ili braćom Darden.
Montažerka igranih i dokumentarnih filmova Monika Vili, koja je počela da radi 1997. godine, dobila je nagradu "Femina" na Festivalu Maks Opils za svoj prvi bioskopski igrani film "Suzi Vašington" Florijana Flikera. Redovno je sarađivala sa najznačajnijim austrijskim rediteljima i rediteljkama - Mihaelom Hanekeom, Barbarom Albert, Mihaelom Glavogerom i Ulrihom Zajdlom. Montažerski rad Monike Vili dobio je brojne nagrade, a filmovi na kojima je radila osvajali su nagrade poput Oskara i Zlatne palme.
Program Austrijskog filmskog festivala sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: Đorđe Petković
(SEEcult.org)