Retrospektiva Fotokluba Rijeka
Fotoklub Rijeka predstavlja od 30. septembra u riječkoj Galeriji Principij retrospektivnu izložbu radova svojih članova, nastalih od 30-ih godina 20. veka do danas.
Izložba “Retrospektiva Fotokluba Rijaka - prilozi za povijest riječke fotografije” prvo je osvrtanje unatrag tog fotografskog društva, koje potiče od grupe entuzijasta koji su pre više od 80 godina organizovali prvu izložbu fotografske sekcije Planinarskog društva Velebit.
U svim godišnjim izveštajima tog vremena, koje prenosi Hrvatski planinar, glasilo Hrvatskog planinarskog društva, upravo se fotografska sekcija ističe kao najaktivnija. U nekoliko navrata njeni članovi pokušali su da osnuju zaseban i samostalan fotografski klub. U tome je bio najagilniji uvaženi doktor Hinko Emili. Uz njega, kako je istakao predsednik Fotokluba Rijeka Borislav Božić, treba pomenuti i Krstu Šojata, Božu Tomea, Borisa Pajkurića, Abdona Smokvinu…
Nošeni jakom željom udruživanja, uspeli su da prikupe inicijalna sredstva i formiraju laboratoriju za izradu fotografija, a osnivačku skupštinu održali su 26. januara 1939. godine. Tako je osnovan Fotoklub Sušak.
Đoko Milekić, Samotnici s Pećina, 1971.
Budući da su članovi Fotokluba Sušak imali izlagačkog i organizacionog iskustva iz fotosekcije Planinarskog društva Velebit, već sledeće godine su, u saradnji sa Opera Nazionale Dopolavoro, organizovali prvu međugradsku izložbu umetničke fotografije Sušak – Fiume.
Nakon Drugog svetskog rata, udružili su se svi fotografski entuzijasti sada ujedinjenoga grada i pokrenuli rad Fotokluba Rijeka. Iz predratnog Fotokluba Sušak aktivirali su se Boris Pajkurić, Abdon Smokvina, Ivan Tićak, a kasnije im se pridružio i Maks Peč. Već 1951. organizovali su prvu klupsku izložbu umetničke fotografije Fotokluba Rijeka.
Emili Igor, Svijetli trenutak
Tokom 50-ih i 60-ih godina održane su važne izložbe, među kojima je i međunarodna izložba “More”.
Učešće stranih autora na tim izložbama pozitivno je uticalo na domaću fotografsku scenu. Usledile su 70-te i 80-te godine, koje su bile vrlo plodonosne i autorski raznorodne, a u tim godinama formirali su se autori koji su po opusu važni u kontekstu hrvatske fotografije, a njihova kreativna spirala, kako je naveo Božić, osluškuje i diše evropske vetrove.
Klub se preko 90-ih održavao do danas kroz nekoliko izložbi i redovan rad, profilirajući se u ozbiljnu instituciju koja je prevladala hobističku platformu i sasvim ozbiljno i kompetentno deluje u svim aspektima fotografskog stvaralaštva.
Giovanelli Ivan, Rano u jutro
Vrednost Fotokluba Rijeka, kako je istakao njegov predsednik, je i to što okuplja sve starosne grupe, pri čemu ne pravi ni razliku između profesionalne i hobističke fotografske platforme, već posmatra fotografiju kroz kategoriju dobrog i lošeg stvaralaštva.
Na retrospektivnoj izložbi biće predstavljene originalne autorske fotografije koje se čuvaju u arhivi Kluba.
Izložba će biti otvorena do 11. oktobra.
*Foto na vrhu: Boris Pajkurić, Dogovor oko 1964.
(SEEcult.org)