Re:vizija prošlosti
Knjiga “Re:vizija prošlosti. Politike sjećanja u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbiji od 1990. godine” rezultat je regionalnog istraživanja, sprovedenog tokom 2011. godine, koje se bavilo politikama sećanja na zajedničku jugoslovensku prošlost i antifašističku tradiciju, kao i na ratove 90-ih i raspad Jugoslavije, a biće predstavljena 9. novembra u Muzeju 25. maj.
Publikacija je objavljena u izdanju organizacije ACIPS iz Sarajeva i Fondacije Friedrich Ebert, a autori su Darko Karačić, Tamara Banjeglav i Nataša Govedarica, koji će učestvovati i u razgovoru u Muzeju 25. maj, uz direktorku CZKD-a Borku Pavićević i istoričarku Olgu Manojlović Pintar.
Diskusiju će moderirati Marijana Toma, ekspertkinja za tranzicionu pravdu.
Knjiga ima za cilj da doprinese javnoj diskusiji o politici sećanja i društvenoj memoriji.
Pored kritičkog pristupa zvaničnim politikama sećanja jedan od doprinosa te publikacije je definisanje osnovnih pojmova relevantnih za istraživanje sećanja i pamćenja, što predstavlja koristan materijal i nadahnuće za buduće istraživače.
Kako je navedeno u predgovoru, čitajući o primerima i praksama sećanja u poslednje dve decenije primetićemo da postoji značajna poveznica između sva tri konteksta, a to je stalna potreba za stvaranjem novih službenih politika sećanja (i zaboravljanja), potreba za redefinisanjem prošlosti, što se najbolje očitava u odnosima prema antifašističkom nasleđu i tumačenjima partizanskog pokreta.
Brisanje datuma iz kalendara državnih praznika, paralelne komemoracije na istim mestima sećanja s potpuno različitim tumačenjima simbolike mesta, nasilno uništavanje, odnosno nemaran odnos prema spomenicima / mestima sećanja na Narodnooslobodilačku borbu (NOB), promene naziva ulica i gradova, samo su neki od primera snažnih i često kontradiktornih promena u geografskoj i mentalnoj arhitekturi regiona u poslednje dve decenije.
Knjiga je dostupna u elektronskom formatu (pdf) OVDE
(SEEcult.org)