• Search form

05.05.2020 | 15:25

Revolt i novi zahtevi za spas kulture i kreativnog sektora

Revolt i novi zahtevi za spas kulture i kreativnog sektora

Grupa od više od 50 festivala, klubova, koncertnih agencija, muzičkih dvorana, bioskopa i drugih aktera u oblasti kulture i kreativnih industrija u Srbiji uputila je Vladi Srbije zahtev za hitnu pomoć za ublažavanje posledica pandemije korona virusa, ali i za dugoročnije rešavanje problema u kulturnom i kreativnom sektoru.

Izražavajući revolt odlukom Vlade Srbije da rebalansom budžeta predvidi 0 dinara za kulturu, potpisnici zahteva - radnici u kulturnom i kreativnom sektoru, ocenili su da je takav pozet nadležnih krajnje licemeran, naročito ako se ima u vidu to da cela Srbija sa oduševljenjem uživa u arhivima pozornišnih predstava za decu i odrasle, snimcima opera, baleta i koncerata, besplatnim filmovima, restaurisanim verzijama domaćih filmskih klasika, virtuelnim turama po muzejima, knjigama i koncetima koji muzičari svaki dan priređuju iz karantina, onlajn filmskim festivalima….

Prema procenama stručnjaka, kako je navedeno, kultura i kreativne industrije, koji su teško pogođeni posledicama pandemije virusa COVID-19, oporavljaće se godinama, a najranije do kraja 2021.

Imajući u vidu da kreativne industrije čine 7,1% domaćeg BDP-a, da je rast BDV 16,4%, kao i da, prema podacima Serbia Creates kreativni sektor zapošljava više od 100.000 radnika u 30.000 registrovanih preduzeća, od Vlade Srbije i svih nadležnih zatraženo je: 1) priznavanje kulturnog i kreativnog sektora kao prioriteta za pomoć (maj 2020); 2) odvajanje kriznog finansijskog fonda Vlade i EU koji će se samo koristiti za taj sektor (maj 2020); 3) usvajanje petogodišnjeg plana i nacionalne strategije za rešavanje krize i pomoć države u sektoru kulture, event industrije i kreativne industrije; 4) povećanja budžeta za kulturu u budžetu Republike Srbije (maj 2020); 5) pojačavanje kredita za mala i srednja preduzeća iz ovog sektora (maj 2020); 6) odlaganje plaćanja PDV-a na duži vremenski period i usvajanje nove strategije PDV-a za kulturnu industriju; 7) implementacija svih EU direktiva o autorskim i srodnim pravima po hitnom postupku najkasnije do kraja 2020. godine i 8) kreiranje novih programa i alata kojim će se sektor muzike, kulture i kreativnih industrija ispravno vrednovati i unaprediti.

Dodatni zahtevi su: 1) isplata tri minimalne zarade svim samostalnom umetnicima pod istim uslovima koji su definisani za zaposlene u Srbiji; 2) smanjenje PDV-a na ulaznice ili njegovo potpuno ukidanje za sve kulturne događaje, koncerte, bioskope, pozorišta, festivale… koji se dešavaju u Srbiji do kraja 2021. godine; 3) smanjenje PDV-a ili njegovo potpuno ukidanje na sve kulturne proizvode stvorene na teritoriji Srbije od strane srpskih autora, kao što su knjige, ploče, diskovi i slično do kraja 2021. godine; 4) smanjenje PDV/a ili njegovo potpuno ukidanje za organizacije za ostvarivanje autorskih i srodnih prava do kraja 2021. godine, što se ne bi samo odrazilo na prihode autora, interpretatora ili izdavača, već i na prihode malih korisnika koji bi manje naknade plaćali na taj način; 5) poreska ili druga oslobođenja za sve firme i kompanije koje žele kroz sponzorstva da podrže kulturne projekte i događaje; 6) hitan plan Vlade i Ministarstva kulture i informisanja koji će spasiti kulturu od bankrota i propadanja; 7) podsticaji za izvoz kulturnih proizvoda i dobara u vidu subvencija i sponzorstva za koncerte, predstave, izložbe, objavljivanje muzike, za gostovanja, objavljivanje ili prikazivanje u inostranstvu, što ne predstavlja samo finansijski i izvozni potencijal već i promociju zemlje; 8) dodatne poreske olakšice za autorska dela nastala od autora iz Republike Srbije; 9) odlaganja primena testa samostalnosti do 1. januara 2021. godine za sve preduzetnike; 10) pokretanje subvencija za samozapošljavanje i otvaranje preduzetničkih radnji iz svih oblasti kulture i umetnosti; 11) produženje roka za ostvarivanje olakšica prilikom zapošljavanja ili prelaska lica u DOO koja su u 2019. godini imali status preduzetnika sa 30. aprila do 31. decembra 2019. godine; 12) produžavanje predviđenih olakšica prilikom zapošljavanja novokvalifikovanih nezaposlenih lica po osnovu poreza i doprinosa od 1. januara 2020. godine do kraja 2023. godine, umesto do 2022. godine / kako je sada predviđeno; 13) oslobađanje paušalaca od poreza na dobit dok traje vanredno stanje budući da mnogi od njih trenutno nikakvu dobit ne mogu da ostvare budući da su onemogućeni da rade; 14) oslobađanje plaćanja poreza i doprinosa za sve preduzetnike za vreme trajanja vanrednog stanja; 15) mogućnost iznajmljivanja poslovnih prostora koja su u vlasništvu gradova i opština u Srbiji za preduzetnike i mikro preduzeća po povlašćenim cenama i uslovima, na način na koji to imaju nevladine organizacije i političke stranke i to do kraja 2021. godine; 16) započinjanje izrade nacionalne strategije za rešavanje položaja samostalnih umetnika i muzičara u Srbiji.

Apel "Za spas kulture!" potpisali su (po abecednom redu): Arsenal festival, Asocijacija Kulturanova, Ammonite Books, Balkanrock portal, Bioskop Vilin grad, Beogradski manifest, Blaze Studio, Cameleon Rental, Charm Music, Cine Grand MCF, Galama Gruvlend, IMPALA - Independent Music Companies Association, Hardwired, Headliner portal, Huskee Studio, Indirekt Showcase Beograd, Kontakt konferencija, Kombank dvorana, koncertne agencije Long Play i Odličan hrčak, Kišobran, klub Elektropionir, klub Feedback, Ključaonica, MM Concerts Miloš Ivanović, Mountain Music Fest, Oblakoder, Production Pool, Pop depresija, ProDivision Event, Radio Aparat, Rokerijada, Regionalno uduženje nezavisnih diskografa - RUNDA, Remix Press, Rock svirke, ReProdukcija, Street food festival, Serbian Hellbangers, Smile Production, Shoom Studio, ShowTime Experience, Studio Destilerija, Studio Krokodil, SubBeerni centar, Topljenje festival, Vračar Rocks, Udruženje promotera i ticketing agencija Srbije – UPTAS, Udruženje Art District, Udruženje Remix, Šarengrad, Udruženje Zamrznuti tonovi, Udruženje Centar za novu umetnost, bendovi Over Drive Dreams, Rampa, NOT...

Apel je moguće potpisati na sajtu Regionalnog uduženja nezavisnih diskografa, odnosno ovde

Povodom posledica pandemije korona virusa na sektor kulture, pokrenuto je više peticija i apela, a Ministarstvo kulture i informisanja Srbije za sada je saopštilo krajem aprila da je dobilo uveravanja od Vlade da će pitanje pomoći samostalnim umetnicima biti razmotreno u okviru naredne faze sektorskih mera podrške. MKI je prethodno predložilo Vladi Srbije da obezbedi pomoć za samostalne umetnike u iznosu od po 90.000 dinara za period od tri meseca. Ujedno, sredstva kojima raspolaže MKI u 2020. godini umanjena su za 2,7 milijarde dinara rebalansom budžeta, a prema navodima MKI, uložiće trud da što pre okonča započete konkursne aktivnosti, koje su zamrznute nakon uvođenja vanrednog stanja sredinom marta.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav