Revolucija - filmskom trakom
Izložba “Revolucija” Vladimira Nikolića, kojom je 9. decembra otvoren Festival “Alternative film/video” u Domu kulture Studentski grad u Beogradu, predstavlja nestandardnu filmsku instalaciju koja je umetnikov komentar ideoloških pretpostavki kapitalizma.
Poznat po ostvarenjima u oblasti video umetnosti, Nikolić izložbom “Revolucija” komentariše “ideološke pretpostavke kapitalizma čije negativne tendencije i posledice”, kako navodi, “danas vidimo u punom svetlu, kada su nestale sve alternative, u kojem je svako za sebe, u kojem nema mesta solidarnosti, u kojem jedinka, idući samo prema sebi, ne stiže nikud”.
Instalacija se sastoji od konstrukcije od cevi za skele na koju su fiksirana dva paralelna ogledala između kojih su postavljena dva 16mm projektora.
Filmska traka, spojena u beskonačnu traku, propuštena je kroz oba projektora koji istovremeno na suprotnim površinama ogledala prikazuju dve slike, dva različita mesta na filmskoj traci. Na taj način stvara se drugačija situacija od uobičajene kada se pomoću uređaja looper traka vrti beskonačno kroz jedan projektor.
Projekcije se beskonačno umnožavaju u ogledalima i dobija se utisak da se isti čovek, koji na snimku korača putem, kreće sam prema sebi. Integralni deo instalacije predstavlja i najpoznatija socijalistička pesma “Internacionala”, koja je svojevremeno podsticala ljude na promene, društveni preobražaj. Ona uvodi posmatrača u reartikulaciju termina revolucija podsećajući na doslovno značenje tog pojma u smislu kretanja, rotacije oko nekog tela - što je zapravo situacija kada se napravi loop, u ovom slučaju sa filmskom trakom.
Glavnu ulogu igra Đorđe Branković, a snimatelj je Nikola Đurić.
Instalacija je izvedena u produkciji Akademskog filmskog centra DKSG-a, koji je i organizator festivala “Alternative film/video”.
Vladimir Nikolić (1974), živi i radi u Beogradu, a izlaže širom Evrope i sveta.
Nedavno je privukao pažnju javnosti protestnim zatvaranjem svoje izložbe “Kraj sveta” u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda, povodom odluke Skupštine grade Beograda o bijenalnom održavanju Oktobarskog salona i načinu na koji je imenovana nova v.d. direktorka KCB-a.
Izlagao je samostalno, između ostalog, u Gvangdžou u Kini (The End of the World, Times Museum, 2014), Bolonji (Voice-over, NT Gallery, 2009; Voice-over, Salon MSUB, 2009), Marseju (Autoportreti, HO Gallery, 2008), Bukureštu (Ritam, Gallery 2META, 2002)... Izlagao je i na brojnim grupnim izložbama u Nirnbergu, Gvangdžou, Atini, Istanbulu, Njujorku, Poznanju, Beogradu, San Dijegu, Parizu, Seulu, Mančesteru, Kaselu, Beču…
Festival novog filma i videa “Alternative film/video” u DKSG-u predstavlja od 9. do 13. decembra oko 50 filmova u konkurenciji, uz raznovrstan prateći program posvećen jugoslovenskim autorima i umetnicima koji su film i video shvatali kao medije koji su slični, koji se dodiruju i prožimaju i koji će jednog dana postati jedan – digitalan.
Festival obuhvata i dokumentarnu izložbu “Alternative film/video 1985/86”, koju su priredili Miodrag Milošević i Nikola Đurić, te audio-vizuelni performans Ivana Marušića Klifa, Alena Sinkauza, Nenada Sinkauza i Miroslava Piškulića “343rd day of the year”.
“Alternative film/video” pokrenut je 1982. u AFC-u kao jugoslovenski festival čija je ideja da “zabeleži i teorijski definiše kretanja i, da ukaže na istinske vrednosti i nove stvaralačke mogućnosti u oblasti alternativnog filma”. Prekinut je ratom u bivšoj Jugoslaviji početkom 90-ih, a obnovljen je 2003. godine kao regionalni festival, uspostavljajući pokidane veze i nastavljajući da bude spona među stvaraocima ex-jugoslovenskih prostora.
Festivalski sajt je alternativefilmvideo.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)