• Search form

17.04.2021 | 14:14

Rezidenti KC Grada

Rezidenti KC Grada

Kulturni centar Grad počeo je obeležavanje 12 godina postojanja izložbom “Artist in Residence 2021”, koja predstavlja radove učesnika dvomesečnog rezidencijalnog umetničkog programa, u kojem su učestvovali: Biljana Milenković, Draga Mrvoš Mott, Marija Šavija, Yao Wang, Stella Dragović, Nathaniel Hale Garnon, Jovana Jarebica, Teodora Nikolić i Marija Zdravković.

KC Grad razvija rezidencijalni program  još od 2014. godine, a kako je tokom 2020. godine donekle zaustavljen nemogućnošću da strani umetnici dođu u Beograd usled pandemije korona virusa, pokrenut je novi ciklus AiR programa “Inspiracija Beograd”. Tako je KC Grad - umesto klasičnih izložbi, galerijski prostor otvorio umetnicima, a takav vid uzajamne podrške rezultirao je radovima koji su publici predstavljeni tokom februara. Ovoga puta na grupnoj izložbi biće predstavljeni i radovi rezidenata drugog ciklusa.

Marija Šavija predstavila se i u prvom ciklusu, a u novom je nastavila seriju slika “U nastajanju”. Korišćenjem savremenih, nekonvencionalnih sredstava i uvođenjem novih likovnih postupaka, proisteklih iz slikarskih intermedijalnih istraživanja, nastala su nova konceptualno likovna rešenja. Umetnica sebi postavlja novi cilj - artikulisanje gesta i ideje na slici na tragovima poznatog diskursa forma-sadržaj pri čemu, putem filozofskog promišljanja, introspektivnih analiza, kao i zadiranjem u nesvesno, nastaju savremene evokativne slikarske vizije na temu Sloboda, Širina, Nežnost, Snaga, Mir. Glavno sredstvo izražavanja i primarni pikturalni element postaje obojena linija koja je u potpunosti oživljena i bilo da predstavlja znak, simbol, slovo ili ivicu horizonta, a njome slikarka uvodi nove asocijativne elemente.

Jovana Jarebica prožima u praksi fotografiju i slikarstvo, stvarajući simbiozu dva pravca u umetnosti koja se po formi mogu osloniti jedno na drugo, ukazati i dopuniti, podstaći i iskazati jakim likovnim izrazom. U njenom stvaralaštvu prepoznatljiva je težnja za simbiozom različitih grana umetnosti.

Jovana Jarebica

Marija Zdravković je nastavila tokom rezidencije seriju crteža sa motivom cveta kojima se bavi od 2015. godine. Istraživanjem u slici i crtežu, Cvet dobija apstraktne forme koje želi dalje da produbi i tako fomira emotivnu refleksiju kroz zadati motiv. Motiv sam po sebi postaje sekundaran, ali neophodan u vidu forme kojom kreira izraz baziran na emociji koja je primarna u njenom radu.

Biljana Milenković je nastavak umetničke rezidencije u KC Gradu posvetila istraživanju na srednjem i velikom formatu. Gestualne i bojene reakcije kao sagledavanja neutvrđenih ili mogućih svetova, čine ponudu dinamičnih sekvenci samog umeća slikanja, i stapanja generativne snage autorskog rukopisa. Primeri ciklusa “Iznenadni posetilac” otuda se vraćaju kao gustina kontrasta, od toplih i zasićenih boja, preko neočekivanih zelenih ili plavih nanosa, do eksplozivnih sudara grafizma zacrnjenja ili varijeteteta crvene: jednako ka ambijentalnim situacijama bilo iz realnog življenja ili iz pamćenja.

Draga Mrvoš Mott već se predstavila u prvom delu rezidencijalnog programa, a u nastavku je želela da otvori jednu novu priču kroz odnos dve, tri boje i da kroz kontrast, koji joj daje slobodu izraza za kojom njena priroda žudi, malo dublje istraži međuljudske odnose kroz odnos plave i crvene.

Koža se kao motiv na radovima umetnice Teodore Nikolić pojavljuje kao simbolički prikaz taktilnog, kao površina preko koje osećamo svaku stvar, osobu, nadražaj, nešto što je samo naše, lično, posebno i jedinstveno. U tim delima koža se može posmatrati i čisto fizički tj. anatomski, kao najveći ljudski organ, a tako i filozofski i metaforički. Prisutan je osećaj intimnosti, pogled na nešto što ne bismo smeli da vidimo, ulazak u nečiji lični prostor. Neki od njenih radova imaju elemente erotskog i mogu, uslovno rečeno, funkcionisati kao savremeni akt u kome ostatak tela ostaje u imaginaciji posmatrača. Namera joj je ostaviti utisak, skrenuti pažnju, čak i izazvati ne tako prijatno osećanje, ali pre svega stvoriti ambivalenciju osećanja i provokaciju, prožimanje pozitivnih i negativnih osećanja. Tokom rezidencijalnog boravka u planu joj je nastavak umetničkog istraživanja na istu temu, sa novim kadrovima i velikim formatima.

Teodora Nikolić

Američki umetnik Nathaniel Hale Garnon, čija je namera da u Beogradu napravi seriju dela koja su konceptualno avanturistička i “glasna”, kako kaže, želeo bi da se ti radovi razlikuju od njegovih ostalih, zamišljajući složenosti i različite nivoe, arhitekture, boja i platna.

Stella Dragović predstavilja projekat “no body is available”, u kojem posebno do izražaja dolazi njena lična nepovezanost sa sopstvenim telom. Njeno telo je za nju samo alat i nisu u emocionalnoj vezi. Osim instalacije na kojoj je počela da radi, velika stavka tog projekta su jestivi delovi tela (pretežno grudi) napravljeni po kalupu njenih delova tela. Svoje jestive grudi performativno poklanja muškarcima, ostavlja na putu, hrani životinje njima… Instalacija se za sada sastoji od kombinacije fotografije, performansa, zvučne instalacije, raznih instalacija od tekstila i plastike.

“It’s the drama that turns me on” kratak je projekat na kojem je umetnik Yao Wang radio prvih mesec dana boravka, a sastoji se od niza skulptura i instalacija koje je pokrenulo nekoliko događaja iz tog vremenskog perioda.

U okviru izložbe, koja je otvorena do 23. aprila, najavljen je i prateći program.

*Naslovna fotografija: Instalacija Stelle Dragović

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.