Rodčenko i Popova u Londonu
Izložba ruskih avangardnih umetnika Aleksandra Rodčenka (1891-1956) i Ljubov Popove (1889-1924), posvećena konstruktivizmu, otvorena je u Tejt Modern galeriji u Londonu, a predstavlja radove nastale pod uticajem ruske revolucije, mode 20. veka, medija, teatra, filma i grafičkog dizajna… Izložba “Rodčenko i Popova: Definisanje konstruktivizma” predstavlja radove nastale od 1917. do 1925. godine, stvarane i upotrebom materijala iz tadašnjeg mašinstva i tehnologije. Među radovima su i platna dvoje umetnika nastala između 1917. i 1921. godine.
Izložba ruskih avangardnih umetnika Aleksandra Rodčenka (1891-1956) i Ljubov Popove (1889-1924), posvećena konstruktivizmu, otvorena je u Tejt Modern galeriji u Londonu, a predstavlja radove nastale pod uticajem ruske revolucije, mode 20. veka, medija, teatra, filma i grafičkog dizajna…
Izložba “Rodčenko i Popova: Definisanje konstruktivizma” predstavlja radove nastale od 1917. do 1925. godine, stvarane i upotrebom materijala iz tadašnjeg mašinstva i tehnologije. Među radovima su i platna dvoje umetnika nastala između 1917. i 1921. godine.
Ruska revolucija, kako je istakla Tejt galerija, praćena je izvanrednim periodom umetničkog eksperimentisanja koji je preispitivao osnovne vrednosti umetnosti i postavljao pitanje njenog mesta u novom društvu.
Konstruktivisti su istraživali i kolektivno stvaranje umetničkog rada, pokušavajući da utvrde i kako mogu da doprinesu svakodnevnom životu kroz dizajn, arhitekturu, industrijsku produkciju, teatar i film.
Umetnika su poistovećivali sa inženjerom, koji stvara umetničke radove racionalno kao i bilo koji fabrički proizvod. U tom smislu rušili su i rodne granice, s obzirom da je jednakost polova bio važan princip i u komunizmu. Konstruktivizam je tako bio jedan od prvih perioda u istoriji u kojem su žene umetnice bile pođednako vrednovane kao i njihove muške kolege.
Popova i Rodčenko su bili među prvima koji su pokretali rasprave i diskusije koje su definisale konstruktivizam.
Rodčenko, čija je supruga Varvara Stepanova bila poznata umetnica, radio je jedno vreme sa Tatlinom, a zatim se posvetio eksperimentisanju sa konstruktivizmom, oduševljen ideologijom proletkulta.
Popova je stvorila veliki opus slika, kao i pozorišnog, grafičkog i tekstilnog dizajna, uprkos lošem zdravlju i ličnoj tragediji, s obzirom da joj je suprug preminuo 1919. godine. Pet godina kasnije umrli su i ona i njen sin.
Izložba će biti otvorena do 17. maja, a u okviru te postavke biće održana krajem marta i debata o umetnosti i svakodnevnom životu u posleratnoj ruskoj konstruktivističkoj umetnosti. Biće reči o jeziku “konstruktivizma” i razvoju tog pravca od apstrakcije do društvenih formi iz svakodnevnog života, arhitekture, teatra, industrijskog i grafičkog dizajna.
Sajt Tejt modern galerije je www.tate.org.uk