Rudarski Bor kao studija slučaja na 17. Bijenalu arhitekture
Srbiju će na 17. Bijenalu arhitekture u Veneciji predstavljati projekat “Osmi kilometar” (8th kilometer) autorskog tima koji čine Iva Bekić, Irena Gajić, Dalia Dukanac, Stefan Đorđević, Snežana Zlatković, Mirjana Ješić, Hristina Stojanović i Petar Cigić, a posvećen je rudarskom Boru kao studiji slučaja koja metaforično i paradigmatično otvara brojne teme odumiranja i degeneracije radničkih gradova u postindustrijskom dobu.
Predstavnik Srbije na 17. Bijenalu arhitekture izabran je na konkursu koji je Muzej primenjene umetnosti raspisao u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije, a čiji je cilj bio izbor projekta koji će odgovoriti na zadatu temu Bijenala: “Kako ćemo živeti zajedno?” (How will we live togheter?) koju je postavio umetnički direktor američko-libanski arhitekta Hašim Sarkis (Hashim).
Perspektivni prikaz izložbe u paviljonu Srbije
Na konkurs stiglo je 39 radova, saopštilo je 10. februara Ministarstvo kulture i informisanja, koje je poverilo organizaciju nastupa Srbije na 17. Međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji Muzeju primenjene umetnosti.
Prema navodima žirija, izabrani rad na direktan i smislen način otvara pitanja odnosa život - rad - grad.
Na konkretnom primeru grada Bora, rudarskog postindustrijskog grada, kao studiji slučaja, paradigmatično i metaforično se otvaraju brojne teme (teren, rad i industrija, život zajednice, ekologija, depopulacija i promena strukture stanovništva), naveo je žiri koji su činili članovi Stručnog saveta za pripremu nastupa Srbije na 17. Bijenalu arhitekture u Veneciji 2020: mr Ljiljana Miletić Abramović (predsednica), vanr. prof. Aleksandru Vuja (potpredsednik), dr Tanja Damljanović Konli (Conley); Predrag Milutinović; vanr. prof. Zorica Savičić; Branko Stanojević i Dejan Todorović. Komesar izložbe je Slobodan Jović.
Grad - rudnik, kadar iz snimka 4K Bor Town & Copper Mine, YouTube
Tema pobedničkog rada, kako je istakao žiri, ubedljiva je zato što osvetljava i prezentuje lokalne probleme iz domaće sredine, dok je pritom i snažna studija slučaja globalnog fenomena odumiranja i degeneracije radničkih gradova u postindustrijskom dobu. Uključivanje stranog kapitala i radne snage u proces eksploatacije rudnika Bor poremetilo je decenijama naslojavanu socijalnu stratigrafiju i nametnulo razmišljanja o raskoraku, ali i sazvučju u koegzistenciji različitih grupacija i kultura, zatečene i novodošle, kao najeksplicitnijeg odgovora na pitanje koje je postavilo 17. Venecijansko bijenale: “Kako ćemo živeti zajedno?”
Žiri / Stručni savet smatra da izabrani rad, izložba u celini sa katalogom, ima potencijal da ponudi generacijski odgovor na analizirane okvire u studiji slučaja Bor i na taj način ostvari uticaj i nakon svog trajanja u Paviljonu Srbije na Bijenalu u Veneciji, čime dobija na atraktivnosti i značaju.
Pobednički tim poznat je po platformi Moderni u Beogradu, pokrenutoj u cilju promocije, ali i kritičke analize arhitektonskog nasleđa Beograda putem inovativnih grafičkih reprezentacija.
17. Bijenale arhitekture u Veneciji biće održano od 23. maja do 29. novembra 2020.
Na prošlom, 16. Bijenalu arhitekture, Srbija se predstavila 2018. godine projektom “Slobodna škola je slobodan prostor” Branka Stanojevića sa saradnicima, koji je predstavljen potom i u okviru 41. Salona arhitekture u Beogradu u MPU.
(SEEcult.org)