Rumunsko lutkarstvo u fokusu
Težište 18. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici, koji će biti održan od 15. dо 21. mаја, biće na rumunskom lutkarstvu. Tokom sedam festivalskih dana, kao i tokom reprize u Segedinu i gostovanja festivalskih predstava širom Vojvodine i drugih krajeva Srbije, rumunsko lutkarstvo će biti predstavljeno kroz više programa.
Težište 18. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici, koji će biti održan od 15. dо 21. mаја, biće na rumunskom lutkarstvu.
Tokom sedam festivalskih dana, kao i tokom reprize u Segedinu i gostovanja festivalskih predstava širom Vojvodine i drugih krajeva Srbije, rumunsko lutkarstvo će biti predstavljeno kroz više programa.
U okviru takmičarskog programa Festivala, nastupiće dva rumunska pozorišta - Pozorište “Arijel” iz Tirgu Mureša predstavom “Disanje” Gavrila Kadarjua i Pozorište “Sigligeti” (trupa Liliput) iz Oradee predstavom “Čudesni zvezdani jelen” Ferenca Bude, u režiji Lasla Rumija.
Izložba lutaka, scenografije, kostima, fotografija i plakata “Rumunsko lutkarstvo”, nastala u saradnji sa Kulturnom asocijacijom GAG iz Krajove i Pozorišnim muzejom Vojvodine iz Novog Sada, biće postavljena u galeriji Otvorenog univerziteta u Subotici, a zatim u Novom Sadu i potom u galeriji Kulturnog centra Vršac.
Izložbu će, u galeriji Otvorenog univerziteta Subotica, otvoriti ambasador Rumunije u Srbiji Jon Makovej.
Rumunsko lutkarstvo biće predstavljeno i u okviru naučnog skupa na temu “Rumunsko lutkarstvo - juče, danas, sutra”, na kojem će govoriti prof. dr Karmen Stanču, istoričar pozorišta i pozorišni kritičar, naučni sekretar Odseka za pozorište Akademije u Bukureštu.
Takođe, u programu svečanog otvaranja Festivala učestvovaće studenti pozorišnih akademija (odseka za lutkarstvo) iz Bukurešta i Tirgu Mureša.
Prestižna nagrada za životno delo “Mali princ”, koju svake godine dodeljuje Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici, biće uručena jednom od najznačajnijih rumunskih dizajnera, Eustaciju Gregorijanu, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu.
Gregorijan stvara u okviru laboratorije Pozorišta lutaka u Krajovi, u kojoj više od 50 godina rade neki od istinskih predvodnika rumuskih pozorišnih trendova. Zahvaljujući originalnosti scenografskih ostvarenja, dobitnik je brojnih nagrada na takmičenjima i festivalima, a nagrađen je i od predsednika Rumunije i jedan je od osnivača Asocijacije GAG, koja je dobitnik nagrade Udruženja pozorišnih umetnika Rumunije (UNITER) za 2011. godinu - za osnivanje prvog muzeja pozorišta lutaka u Rumuniji.
Gregorijan je, inače, autor logoa Međunarodnog festivala pozorišta za decu iz Subotice.
Gregorijanu će biti posvećeno tematsko veče u okviru Festivala, a o njegovom stvaralaštvu govoriće šef Odseka za teatrologiju bukureštanske Akademije, prof. dr Ljudmila Pantalajoglu.
Takmičarski program 18. Međunarodnog festivala pozorišta za decu obuhvata 20 predstava za decu iz 18 zemalja, i to onih koje provociraju i pokreću mlade gledaoce, pomažući im da uoče i neke od problema današnjice.
Publika će videti predstave iz Brazila, Irana, Rusije, Italije, Francuske, Češke, Nemačke, Turske, Slovenije, Kazahstana, Poljske, Rumunije, Jermenije, Bugarske, Belorusije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, odabrane na osnovu visokih profesionalnih standarda, uzimajući u obzir raznovrsnost formi i pristupa.
Prema navodima selektora takmičarskog programa Slobodana Markovića, koji je i direktor subotičkog festivala, repertoarski je bio usmeren ka teatru koji pokreće gledaoca pričom, idejama, emocijama, maštom, slikama i zvucima, odnosno ka pozorištu koje odbija da bude deo rutine, inercije i prosečnosti, pre svega po nesvakidašnjim visokoestetizovanim, umetnički vrednim pristupima, u velikoj meri provokativnijim u odnosu na njihova ranija čitanja i tumačenja.
O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri sačinjen od istaknutih svetskih pozorišnih umetnika i teatrologa - glumac i reditelj Robert Waltl (Slovenija), reditelj i dramski pisac Vladimir Birjukov (Rusija), scenograf i kostimograf Pavel Hubička (Češka), reditelj i teatrolog Jaroslav Antonjuk (Poljska), teatrolog i pozorišni kritičar Miroslav Radonjić (Srbija).
Posetioce i ove godine očekuje bogat prateći program u okviru kojeg će biti održani forumi, radionice, izložbe, filmski program i književne promocije.
Sajt subotičkog festivala je www.lutfestsubotica.net, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)