Sahrana ljudskih prava u BiH
Simbolična sahrana ljudskih prava u Bosni i Hercegovini biće održana 10. decembra, na Međunarodni dan ljudskih prava, u Mostaru, Sarajevu i Banjaluci, u organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava u BiH (YIHR), u saradnji sa udruženjem dramskih umetnika Altteatar iz Sarajeva.
Cilj te akcije je da ukaže na sveopšte nepoštovanje ljudskih prava građana Bosne i Hercegovine.
Aktivisti će sa improvizovanim kovčegom krenuti u podne ispred Katedrale u Sarajevu, Ulice braće Fejić u Mostaru i sa Trga Krajine u Banjaluci. Povorka će u Sarajevu doći do zgrade Parlamenta BiH, u Mostaru do Španskog trga, a u Banjaluci do zgrade Opštine, gde će simbolična sahrana biti i obavljena.
Biće pročitan prigodan nekrolog kojim će aktivisti Iniicjative objasniti zašto su ljudska prva u Bosni i Hercegovini danas pokopana i šta se treba dogoditi kako bi ona opet zaživela.
Aktivisti Inicijative će prethodno u Sarajevu razgovarati sa ambasadorom u Delegaciji EU u BiH Piterom Sorensenom o stanju ljudskih prava u BiH.
U Banjaluci će posle akcije biti održana debata o omladinskom organizovanju i o aktivizmu u BiH i globalno, te o potencijalu za masovno građansko organizovanje u BiH.
Obeležavanje Međunarodnog dana ljudskih prava biće završeno u Pozorištu mladih javnom diskusijom posle izvođenja predstave “Samo nek ne puca” reditelja Dine Mustafića, prema tekstu Emira Imamovića.
U diskusiji će učestvovati autor, reditelj i članovi glumačkog ansambla, te aktivisti YIHR BH i brojnih drugih organizacija civilnog društva.
Među brojnim ljudskim pravima koja su ugrožena u BiH, Inicijativa izdvaja ugrožavanje vladavine prava kroz pokušaj stavljanja pod političku kontrolu sudija i tužilaca (izmena strukture VSTV-a, izbora sudija i tužilaca), te vaninstitucionalno pregovaranje o pitanjima ključnim za građane (pregovori unutar šestorke). Takođe, kako navodi Inicijativa, ugrožena su i biračka prava kroz nastojanje da se utiče na transparentnost izbornog procesa (najava prebrojavanja glasova na opštim izborima na nivou opštinskih izbornih komisija).
Aktivistima Inicijative je nedopustiv i nejednak pristup obrazovanju za mlade, te diskriminacija mladih u zavisnosit od nacionalnosti pri pristupu visokom obrazovanju (deca vojnika VRS imaju prednost u RS-u, deca ARBIH i HVO u Federaciji), kao i nepoštovanje presuda lokalnih sudova u vezi sa segregacijom u školama (presuda Suda HNK-a).
Organizacije koje su podržale i pomogle organizaciju obeležavanja Međunarodnog dana ljudskih prava su, osim YIHR BH i Altteatra, i ljudi okupljeni oko akcije “Park je naš” u Banjaluci, zatim MOSTIMUN Mostar, Centar za dramski odgoj Mostar, Debatni klub Sveučilišta u Mostaru, AIESEC Mostar i ELSA Mostar, te Mreža za izgradnju mira.
(SEEcult.org)