• Search form

20.11.2021 | 12:57

Sa(n)jam knjige u Istri drugi put ove godine, u fokusu ljubav

Sa(n)jam knjige u Istri drugi put ove godine, u fokusu ljubav

Ugledni antropolog i urednik Biblioteke XX vek iz Beograda Ivan Čolović svečano je otvorio 27. Sajam Sa(n)jam knjige u Istri, koji se održava drugi put ove godine - zbog pandemije, a tematski je fokusiran na ljubav kao svevremenu temu u izazovnom vremenu.

Nakon uspešno održanog 26. izdanja proteklog leta, “Sa(n)jam knjige u Istri” ponovo je osvanuo u svom tradicionalnom terminu, a u prostoru nekadašnje pulske Arene trikotaže smestilo se više od 30.000 naslova i 250 izdavača. Publika do 28. novembra može prisustvovati i brojnim programima u novootvorenoj hali 2 i Shipyard pabu u kojima su organizatori najavili više od 40 autorki i autora, od kojih mnogi premijerno gostuju u Puli.

Prema dramaturškom konceptu pisca i dramaturga Gorana Ferčeca, ceremoniju otvaranja 19. novembra osmislio je umetnik Matija Ferlin, a vodila ga je pulska glumica Dijana Vidušin. Kako su književni citati ovogodišnji lajtmotiv, i ceremonija otvaranja bila je protkana upravo citatima. Dijana Vidušin kazivala je Pjesmu nad pjesmama u prepevu Drage Orlića i Danijela Načinovića, Dvadeseti sonet Vilijama Šekspira, Fragmente ljubavnog diskursa Rolanda Bartesa, Utorak Irene Vrkljan i Brijunski tango Boška Obradovića.

Direktorka Sajma “San(j)am knjige u Istri” Magdalena Vodopija napravila je presedan i, umesto tradicionalnog pozdravnog govora, samo za ovu priliku otpevala “Tango malarija” – omiljenu pesmu Drage Orlića, priredivši tako omaž pokojnom pesniku i bardu istarske kulture, kome je 27. “Sa(n)jam knjige u Istri” i posvećen.

Magdalena Vodopija

Sajam je svečano otvorio beogradski intelektualac i pisac Ivan Čolović, osnivač i urednik kultne Biblioteke XX vek koja na 27. Sajmu u Puli slavi 50 godina postojanja objavom zbornika “Pola veka XX veka”.

Čolović je prisutne pozdravio kao drage prijateljice i prijatelje knjiga, jer su, kako je istakao, “svi ljubavlju vezani za knjige, ali i zato što nas knjige vezuju za ljubav. Knjige su dale reči našim ljubavima, osmislile ih, oplemenile ih i ohrabrile ih”.

“Knjige su nas naučile da ljubav i sloboda idu zajedno, da se ljubav ne može zadržati u granicama moralne, klanovske, verske, klasne ili nacionalne korektnosti. Prava je tek kad iz tih granica iskorači”, poručio je Čolović, čiju su Biblioteku XX vek organizatori istakli kao najuticajniju biblioteku na Balkanu.

Ivan Čolović i Magdalena Vodopija

Publiku je pozdravila i izaslanica ministake kulture i medija Hrvatske Nevena Tudor Perković, koja je rekla da “o ljubavi nije lako govoriti, pogotovo u ovim vremenima kada je nije niti lako pronaći”, ali je sigurna da “Sajam o ljubavi govoriti na sveobuhvatan način”.

Osvrnula se i na važnost te manifestacije, pogotovo u vreme pandemije, ističući da Sajam “nudi prijateljsku atmosferu koja je istovremeno i kreativna i opuštena, duboko promišljena, ali nikako nije ograničena strogim manifestacijskim granicama. Čitanje nas vodi svemu onome što bi hteli biti, a to je dobri ljudi”, zaključila je Nevena Tudor Perković, saopštili su organizatori.

Zamenik župana Istarske županije Tulio Demetlika istakao je da je u ova teška vremena Magdalena Vodopija “uspela je pogoditi temu ljubavi, jer nas je podsetila da, kao što kaže Oliver Dragojević: ‘Ljubav može promeniti svet’”.

Osvrnuo se i na pesnika Dragu Orlića, pominjući njegovu čakavicu, tradicionalni govor, identitet i autohtonost kojom je uspeo zaštiti (regionalne) vrednosti.

Filip Zoričić, Tulio Demetlika, Nevena Tudor Perković, Magdalena Vodopija, Ivan Čolović

I pulski gradonačelnik Filip Zoričić izrazio je zadovoljstvo time što je Sajam posvećen Orliću, ističući da je ponosan na “Sa(n)jam knjige u Istri” i da želi da se mnogo čita, da se pisanom rečju govori o slobodi i da se “knjige suprostave revoluciji koju vode društvene mreže”. Pročitao je i pesmu Dobriše Cesarića “Autentičnost”.

Posetioci mogu da nabave knjige po popustima i do 70 odsto.

Strane autorke predvodi ukrajinska književnica Sofija Andruhovič, koja će predstaviti roman “Amadoca” – specifičnu priču o povesti Ukrajine između ljubavi, pamćenja i zaborava, gde se lične, mozaične pripovesti isprepliću s velikim istorijskim događajima. Slovenačka spisateljica Gabriela Babnik, dobitnica Evropske nagrade za književnost 2013. godine, predstaviće roman “Intimno” o romantičnim, vrlo direktnim i erotskim odnosima. Sa obe autorke publika će se družiti ekskluzivno u programu “Slavenski đardin”, u saradnji s Forumom slovenskih kultura.

Najavljena je još jedna dobitnica Nagrade EU za književnost (2019), austrijska književnica Laura Freudenthaler, koja će predstaviti dve knjige: “Kraljica šuti” i “Priča o duhovima” – inovativan prikaz klasične teme ljubavnog trougla. Iz Francuske stiže Zanzim, koji je uz legendarnog Huberta autor zapaženog stripa “Muška koža”, odabranog, takođe, na zadatu temu. Strip tematizuje ulogu roda, ali i seksualnosti i ćudoređa u društvenoj zajednici.

Osim promocije knjige “Pola veka XX veka” u izdanju Biblioteke XX vek, iz Srbije je najavljen i popularni glumac Sergej Trifunović sa svojim putopisnim prvencem “Stovarište” u izdanju Geopoetike.

Crnogorski književnik Andrej Nikolaidis predstaviće svoj novi naslov “Hronika propasti”, dok je dobitnik Frica i Kočićevog pera Darko Cvijetić svojim poslednjim delom “Noćna straža” najavljen kao novo lice Pule.

Među domaćim autorima ističe se premijera knjige “O životu radnice krajem dvadesetog stoljeća” pisca i dramaturga Gorana Ferčeca, koji samo zbog pulskog Sajma čini izuzetak koji se tiče javnih nastupa, a zbog podudarnosti teme radništva i mesta održavanja, promocija je podnaslovljena kao “Ljubav – radnicama Trikotaže”.

Dugo se čekalo na novi roman Renata Baretića (Zadnja ruka), koji se i dalje drži vlastite odluke da svoje knjige premijerno uvek predstavlja na pulskom Sajmu. Ispod čekića dolaze i knjiga eseja “Kartografija ljubavi. Dunavom” Helene Sablić-Tomić i “Mediteran u književnosti” Inoslava Beškera. Premda već naširoko prisutan na književnoj sceni, roman “Rujanska kupačica” Mirjane Dugandžije napokon će zvanično predstavljanje imati upravo u Puli, a nastupiće i: Damir Karakaš, Ivica Ivanišević, Jurica Pavičić, Đorđe Matić, Marija Andrijašević, Gordana Benić i Andriana Škunca. Nakon dugo godina na Sajmu će gostovati Pričigin, a temi u prilog biće “Pričigin o ljubavi” uz Borisa Dežulovića, Emira Imamovića Pirkea, Ivicu Ivaniševića i Petra Filipića.

Program “Ljubljana bere” ove godine ugošćuje Toneta Stojka, velikog slovenačkog majstora fotografije i legendarnog urednika kultne Mladine. I dok su njegove fotografije Hičkoka i Džona Lenona obišle svet više puta, Tone Stojko je oduvek bio i ostao prvenstveno hroničar demonstracija, što će i pokazati u Puli monografijom i izložbom “Naša jeza je brezmejna. Demonstracije 1968-2020” (Naš bes nema granica. Demonstracije 1968-2020). U Pulu dolazi i cenjeni slovenački teoretičar Mladen Dolar, jedan od osnivača Ljubljanske lakanske škole, a učestvovaće i slovenački pesnik, dramatičar i prevodilac Boris A. Novak, te pulskoj publici posebno drag Goran Vojnović.

Sajam će se osvrnuti i na dve velike godišnjice - 200 godina Dostojevskog, gde je polazište rasprave istoimeni zbornik uz panelistkinje Jadranku Đokić, Ivanu Peruško i Jasminu Vojvodić. Biće to još jedna rasprava o ljubavi, kako i naslov panela sugeriše “Amort ili razorna ljubav”. Takođe, 40. godišnjica smrti Miroslava Krleže biće obeležena s dobitnicima Nagrade Fric: Juricom Pavičićem, Markom Gregurom i Darkom Cvijetićem.

Najavljen je i omaž velikom pesniku Josipu Ostiju razgovorom o njegovoj knjizi ljubavi “Pred zrcalom”. Okrugli sto na temu “Ljubav, odmah, sada” biće vrhunac rasprave o središnjoj temi 27. Sajma “Sa(nj)am knjige u Istri”.

Sajt pulskog Sajma knjiga je sanjamknjige.hr, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

Osim uživo, program je dostupan i u direktnom video prenosu putem Fejsbuk strane i YouTube kanala.

*Foto: Manuel Angelini

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.