• Search form

07.09.2009 | 12:29

Sarajevo Design, Green

Sarajevska nedelja dizajna, od 4. do 12. septembra, obuhvata brojne izložbe, predavanja, radionice i okrugle stolove, posebno posvećene stanju umetnosti u "green" dizajnu i problemima s kojima se susreću produkt i grafički dizajneri, arhitekte i projektanti u 21. veku.

Sarajevo Design, Green

Sarajevska nedelja dizajna, od 4. do 12. septembra, obuhvata brojne izložbe, predavanja, radionice i okrugle stolove, posebno posvećene stanju umetnosti u "green" dizajnu i problemima s kojima se susreću produkt i grafički dizajneri, arhitekte i projektanti u 21. veku.

Sedmica dizajna - Sarajevo 2009. rezultat je saradnje NAUK-a (Naučno, umetničko i kulturološko udruženje Bosanaca i Hercegovaca u Holandiji), Udruženja likovnih umjetnika primjenjenih umjetnosti i dizajnera BiH, Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu i galerije Collegium artisticum, a cilj te manifestacije je podsticanje novih razmišljanja na internacionalnom nivou, kao i saradnji koja će omogućiti više pametnih i "green" dizajn rešenja, te istaći značaj te vrste dizajnerskog koncepta u budućnosti.

Prema navodima organizatora, u vremenu svetskih klimatskih promena i kada se prirodni materijali postepeno iscrpljuju i postaju izuzetno skupi, dugotrajnost produkata postaje sve značajnija. Aspekti kao što su estetika, adaptabilnost, ponovna upotreba i recikliranje postaju bitni pokazatelji vrednosti produkata u budućnosti. Drugim rečima, efikasno korištenje materijala kroz inteligentan i vrhunski dobar dizajn je recept održivosti.

Fokus proizvodnje produkata će se u budućnosti sve više usmeravati ne na proizvodnju tona materijala, nego dizajniranju njegovog konačnog učinka.

Naučnici od 60-ih godina upozoravaju da je Zemlja dostigla svoj limit i da samo drugi način življenja može održati prirodne sisteme koji omogućavaju život na njoj. Ipak, tek nakon objavljivanja knjige norveškog premijera “Naša zajednička budućnost” 1987. godine, održivi razvoj je prepoznat kao neizbežna zajednička misija celog čovečanstva. Nakon 1987. postignut je svetski sporazum koji je naglasio da zaštitita ekološkog integriteta planete, uz poboljšavanje kvaliteta življenja za sve, jeste najveći izazov 21. veka.

Uzimajući u obzir da je ekonomski prosperitet modernog društva baziran na industrijskom sistemu koji koristi ogromne količine materijala i energije na principu “koristi i baci” (što rezultira većim zagađenjem, gomilanjem otpada, nestajanjem resursa i biodiverziteta), održivi razvoj traži i novu definiciju vrednosti.

Prema procenama pojedinih naučnika, ako devet milijardi ljudi u 2050. godini bude imalo zapadni standard života, biće potrebno šest planeta da bi se podržala tolika populacija.

Stoga je svet jedinstven u mišljenju da glavni zadatak, pred održivim razvojem, jeste iznalaženje balansa izmedu 3P’s (people, planet, profit - populacije, planete, profita). Drugim rečima, u pronalaženju balansa između porasta populacije, zaštite ekoloških sistema i porasta ekonomskog prospariteta.

Jedan od puteva za održivu budućnost baziran je na iznalaženju novih proizvodinh metoda kao i novih načina korištenja proizvoda, objekata i gradova, u iznalaženju inteligentnijih rešenja za ekploataciju materijala i izvora energije.

Prema navodima organizatora Sarajevo Design Weeka, pitanje koje se danas postavlja pred svakim dizajnerom jeste: kako dizajnirati održivu budućnost? To je ujedno pitanje koje se tiče i industrija koje pokušavaju da shvate posledice njihovih aktivnosti na ekologiju i pronađu način integriranja održivih “buisnieš” modela u svakodnevno poslovanje.

Program manifestacije obuhvata izložbe studentskih radova iz Turske, Holandije i Bosne i Hercegovine), ULUPUBIH, Omera Halilhodžića, kao i “Holandska ‘Green’ arhitektura”, “Green Design i inženjerstvo objekata”, “Transformacija bolnica” sa rezultatima internacionalnog konkursa, “Zanatlije - čuvari tradicije Baščaršije”, “Tepih dot dot dot” Nataše Perković...

Osim izložbi, organizovane su i projekcije dokumentarnog filma “Otpad + hrana” o dizajnerskom konceptu hemičara Michaela Braungarta i arhitekte Williama McDonougha, kao i filma “Super korištenje 2012” koji govori o četiri razvojna pravca protoka otpada u građevinske proizvode koji su projektovani u birou “2012 arhitekata” i rezultirali u objektima Villa Welpeloo, WORM i ‘no flat future’. Jedan od najviše korištenih objekata dizajniranih od “2012 arhitekata” je kafić napravlljen od delova mašiine za pranje i stolica iz aviona.

Sajt manifestacije je www.sarajevodesignweek.com

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav