• Search form

25.10.2012 | 23:20

Savremena umetnost u Europeani

Savremena umetnost u Europeani

Projekat Digitalizacija savremene umetnosti (DCA), koji sprovode muzeji i institucije iz desetak evropskih zemalja, uveliko je premašio u prvoj polovini trajanja planirane rezultate, a uskoro počinje agregaciju digitalizovanih sadržaja na portalu Europeana, jedinstvenoj onlajn arhivi evropske kulturne baštine.

Namera projekta DCA je da osnaži onlajn dostupnost savremene umetnosti, kao važnog i neprocenjivog dela evropske kulture, te da kroz snažniju prisutnost na portalu Europeana podstakne interesovanje najšire javnosti. Do juna 2013. muzeji i umetničke institucije digitalizovaće oko 27.000 savremenih umetničkih dela, te 2.000 kontekstualnih dokumenta, koje će predstaviti putem platforme Europeana.

Osim prezentacije umetničkih dela i kontekstualnih dokumenata, projekat DCA nudi i praktične smernice najboljih praksi u području digitalizacije i očuvanja savremene umetnosti.

Prema navodima organizatora, digitalizovano je oko 30 odsto više predmeta od očekivanog broja (12.834 predmeta, uključujući i radove autora kao što su Barry Flanagan, Stephan von Huene, Atelier Van Lieshout, Claes Oldenburg).

Od ukupnog broja digitalizovanih predmeta, 12.508 zapisa ažurirano je odgovarajućim metapodacima u muzejskim bazama podataka partnerskih institucija, što je trostruko više od očekivanog. Pored toga, 2.632 predmeta dosad je postavljeno na veb stranicama partnerskih institucija.

Agregacija digitalizovanih sadržaja i metapodataka na portalu Europeana planirana je od novembra 2012.

Tokom prvog razdoblja, od januara do juna 2011. godine, konzorcijum DCA obavio je opširnu procenu statusa zbirki kod svakog od partnera u projektu. To je omogućilo uspostavljanje generalnog okvira za digitalizaciju, zasnovanog na najboljim postojećim praksama, stručnom znanju i tehničkoj podršci.

Nakon toga, svaki je partner u projektu stvorio individualni plan za digitalizaciju, precizirajući ciljani kvalitet i plan sadržajnih segmenata unutar procesa digitalizacije.

Digitalizacija je započeta u junu 2011. i dalje traje kao work-in-progress.

Paralelno s procesom digitalizacije, održavane su radionice koje su ponudile dubinske uvide u teme kao što su šeme metapodataka, formati digitalnih datoteka/reprodukcija standardi kodeka, izvoz XML-a, vokabulari, strategije i alati za dugoročno očuvanje digitalne građe, procedure agregacije sadržaja i pitanja zaštite autorskih prava. Smernice zasnovane na iskustvu najboljih i najuspešnijih praksi digitalizacije, kao i strategija očuvanja digitalnih preslika umetnina, javno su objavljene, na dobrobit široke stručne zajednice.

Intervjui sa zaposlenicima muzeja i drugih umetničkih institucija uključenih u DCA projekat pružili su konkretan uvid u probleme sa kojima su se partneri suočili prilikom stvaranja digitalizovanih zbirki.

Koordinator projekta DCA je organizacija PACKED vzw iz Brisela, osnovana 2005. godine upravo radi arhiviranja i čuvanja audiovizuelne umetnosti. Vremenom je prerasla u centar specijalizovan za digitalizaciju kulturne baštine.

U projekat je uključeno 25 muzeja i institucija iz Austrije, Hrvatske, Nemačke, Grčke, Islanda, Holandije, Letonije, Poljske, Portugala, Slovenije i Španije.

Među njima su i Muzej savremene i moderne umetnosti (MMSU) u Rijeci i Moderna galerija u Ljubljani.

Učestvuju i Ars Electronica iz Austrije, argos - centar za umetnost i medije, Muzej savremene umetnosti francuske zajednice u Belgiji, Mu.ZEE u Ostendu i Kraljevski muzej moderne umetnosti u Briselu, EMAF - Evropski festival medijske umetnosti u Osnabriku, HfG u Karlsrueu i berlinski festival Transmediale iz Nemačke, Frisiras muzej u Atini, Makedonski muzej savremene umetnosti u Solunu, Nacionalna galerija u Atini, Nacionalna galerija Islanda iz Rejkjavika i RAM - Rejkjavik muzej umetnosti, Centar za savremenu umetnost Letonije u Rigi, Muzej Boijmans Van Beuningen u Roterdamu i NIMk - Holandski institut za medijsku umetnost u Amsterdamu, WRO Art Centar u Vroclavu, Seralves u Portu i Antoni Tapies fondacija u Barseloni.

Tehnički partneri su Nacionalni tehnički univerzitet u Atini (NTUA), Multimedijalni Lab Univerziteta u Gentu i Ubitech u Atini.

Rezultate, dokumente o projektu, transkripte intervjua i druge informacije moguće je naći na sajtu projekta DCA - www.dca-project.eu.

*Foto: Tamás Waliczky: Landscape (1998), nagrada na Ars Electronica 1998. u kategoriji kompjuterske animacije/vizuelnih efekata, arhiva festivala Ars Electronica u Lincu

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Dnevnik 1974-1975, New York
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r