Senka muzike
Izložba omota stranih i domaćih ploča, koje su osmislili vizuelni umetnici, otvorena je u galeriji Crvene komune u Petrovcu na moru, a predstavlja deo privatne kolekcije Đorđa V. Gregovića.
Na izložbi su predstavljena 24 strana i tri domaća albuma, od kojih polovinu čine najpoznatiji i najcenjeniji omoti, dok je drugi deo lični izbor Gregovića, koji je autor postavke.
U decenijama u kojima je dominantan muzički zapis bio na gramofonskim pločama, mnogi vizuelni umetnici potpisali su izuzetne radove u specifičnom formatu koji je i tema izložbe Gregovića. Među njima su Andy Warhol, umetničke grupe Hipgnosis i Cream, potom majstori koncepta Nevill Garrrick i Ed Trasher, ilustratori Bob Gleason i Peter Corriston, fotografi Wiliam S. Harvey, Any Leibovitz, Joel Brodsky i Anton Corbijn i mnogi drugi, čija imena nisu ni zapisana.
Prema navodima Gregovića, ti radovi danas predstavljaju možda najmlađe muzejske eksponate jedne civilizacije.
“Vizuelni umetnici su bili prvi koji su muzičkim zapisima otisnutim na nosačima zvuka dali obličje i preneli njenu lepotu. Od masivnih kartonskih navlaka na razmeđi XIX i XX veka do triliona plastičnih omota proizvedenih u Kini – muzika je kroz radove vizuelnih umetnika produbila svoju poruku i doživljaj koji podstiče”, naveo je Gregović u tekstu povodom izložbe.
Zlatno doba te vizuelne artističke tendencije, kako podseća Gregović, proteže se na nekoliko poslednjih decenija 20. veka. U 50-im je taj vizuelni izraz pun ljudske radosti i energije novog posleratnog vremena, dok se u 60-im i 70-im mašta autora razigrava i korespondira sa promenama stanja svesti u svetu, baš kao što i muzika u tom periodu postaje kompleksnija i avangardnija, istraživačka i neočekivana. Kraj milenijuma prati slojevitost vizuelnih radova, konceptualnost i distopija. A sve u esenciji muzike koja je tim radovima obogaćena, ali i demistifikovana.
Izložba će biti otvorena do 31. maja.
(SEEcult.org)