• Search form

23.08.2017 | 13:22

Serebrenikov u kućnom pritvoru

Serebrenikov u kućnom pritvoru

Nagrađivani ruski filmski i pozorišni reditelj Kiril Serebrenikov, poznat i kao oštar kritičar ruske politike, završio je u kućnom pritvoru zbog sumnje da je proneverio državni novac u iznosu od oko 973.000 evra koji je dobio za umetničke projekte.

Nagrađen u Kanu 2016. godine za film “(M)učenik”, za koji je dobio i nagradu za režiju početkom ove godine na 45. Festu u Beogradu, Serebrenikov je uhapšen 22. avgusta u Sankt Peterburgu, gde snima film o rok zvezdi iz doba Perestrojke Viktoru Coju. U međuvremenu mu je izrečena kazna kućnog pritvora – mora da ostane u svom stanu u Moskvi do 19. oktobra, kada će biti održano suđenje. Zabranjeno mu je i da radi, koristi internet i komunicira bilo sa kim osim sa porodicom i advokatom bez odobrenja nadležnih.

Serebrenikov je osumnjičen da je između 2011. i 2014. godine proneverio novac iz državnog umetničkog fonda koji je dobio preko svoje neprofitne organizacije “Sedmi studio” za projekat “Platforma”, odnosno promovisanje savremenih vizuelnih i izvođačkih umetnosti kroz seriju performansa i predavanja. Posebno je u tom kontekstu apostrofirana predstava “San letnje noći”, iako je realizovana i igrana u Moskvi, te bila na turneji u Parizu, a i dalje se igra u Gogolj centru.

Te optužbe, zbog kojih mu preti i do deset godina zatvorske kazne, Serebrenikov je prokomentarisao kao “apurdne i šizofrenične”, preneli su svetski mediji, navodeći da je negov stan i Gogolj centar, čiji je umetnički direktor od 2012. godine, policija pretresla još u maju.

Mnogi predstavnici umetničke zajednice u Rusiji i aktivisti za ljudska prava i slobode smatraju stoga da iza hapšenja Serebrenikova stoje politički razlozi. Slično misli i opozicija, smatrajući da Kremlj očekuje apsolutnu lojalnost uoči sledećih predsedničkih izbora.

“Morate da slavite vlast ili da držite jezik za zubima”, rekao je lider opozicije Aleksej Navalni, komentarišući položaj umetnika.

Boljšoj teatar je u julu obustavio produkciju baleta u njegovoj režiji o slavnom baletskom umetniku Rudolfu Nurejevu. Boljšoj je demantovao tvrdnje da je ta produkcija obustavljena par dana uoči premijere zbog otvorenog prikazivanja homoseksualizma Nurejeva i borbe sa sidom, navodeći da je razlog otkazivanja premijere to što predstava nije bila spremna.

Tužilaštvo je pre dve godine zahtevalo istragu o nekoliko produkcija Serebrenikova zbog mogućeg kršenja zakona o pornografiji, a ministar kulture Vladimir Medinski javno se distancirao od njegovih adaptacija klasika.

Poznat i kao zagovornik prava LGBT zajednice, Serebrenikov je kritikovao i rusku aneksiju Krima 2014. godine. Oštro je kritikovao i kulturnu politiku i smanjenje budžeta za kulturu, ocenjujući da je reč o povratku “najpatetičnijem sovjetskom mentalitetu”.

Državna filmska fondacija odbila je 2013. godine da finansira njegov film o Čajkovskom, jer su članovi komisije navodno bili zgroženi prikazom kompozitorove homoseksualnosti.

Povodom saslušanja Serebrenikova, pred sudom su se okupile njegove kolege i mnogobrojni poštovaoci, uzvikujući: “Sloboda!”

Evropska filmska akademija pozvala je ruske vlasti da odmah oslobode Serebrenikova i garantuju mu umetničku slobodu.

“Ima mnogo razloga da verujemo da je hapšenje Kirila Serebrenikova politički motivisano i Odbor EFA poziva ruske vlasti da ga odmah i bezuslovno oslobode i garantuju mu slobodu kretanja i umetničkog izražavanja”, saopštila je EFA.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r