• Search form

10.06.2013 | 10:31

SKD: Napadnuta kultura

SKD: Napadnuta kultura

Srpsko književno društvo oštro je reagovalo povodom rezultata Konkursa Ministarstva kulture i informisanja Srbije za sufinansiranje projekata u oblasti savremenog stvaralaštva u 2013. godini, ocenjujući da je reč o nečuvenom napadu na savremenu srpsku kulturu.

Navodeći da se “neće pomiriti sa svršenim činom”, SKD je zatražilo 10. juna u saopštenju da se “počinjena nepravda ispravi”.

Takođe, od Ministarstva je zatraženo da dostavi originalnu odluku Komisije i zapisnike sa njenih sastanaka, kao i “kriterijume” prema kojima je odlučivano.

“Pogleda li se pregled odobrenih projekata i visina odobrenih sredstava, očigledno je da su odluke (i to ne samo kada je reč o SKD-u) donošene po ideološko-partijskim i čaršijsko-burazerskim kriterijumima. Estetska merila i relevantnost projekta tu nisu ništa značili. Odluke (ili, tačnije, presude jednom književnom društvu) objavljene su na sajtu Ministarstva kulture i informisanja 05. juna 2013. godine, posle više od šest meseci od zaključenja konkursa. Šta se čekalo i šta se, iza kulisa, radilo sve to vreme?”, navelo je SKD, dodajući da se odluke nadležnog ministra, inače nedatirane, pozivaju na odluke komisije od 8. aprila tekuće godine. “Šta se događalo, i šta radilo od 8. aprila do 5. juna? Da li su prepravljane originalne odluke komisije? Ako jesu, u čiju korist a na čiju štetu? Ako nisu, zašto se ministrova odluka čekala čitava dva meseca?”, navelo je SKD.

SKD je navelo i da za “ovaj nečuveni napad na savremenu srpsku kulturu u celini smatra odgovornim ministra kulture i informisanja Bratislava Petkovića, a odmah zatim članove komisije: Tiodora Rosića (predsednik), Srbu Ignjatovića i Zorana Nenezića”.

Prema rezultatima Konkursa Ministarstva kulture u oblasti književnih manifestacija i nagrada, SKD je ostalo bez sufinansirajuće podrške za Međunarodnu književnu koloniju, razmenu sa Hrvatskim društvom pisaca, kao i za književnu nagradu “Biljana Jovanović”.

“SKD-u su odbijeni svi projetki iz oblasti književnih manifestacija i nagrada, dok je Udruženje književnika Srbije po istom osnovu dobilo dva miliona dinara, iako oba udruženja imaju jednak status reprezentativnih udruženja u kulturi. Kakva je tu logika na delu?”, navelo je SKD.

Ministarstvo kulture je učestvovalo u finansiranju Međunarodne književne kolonije od njenog osnivanja 2001. godine, kao i u finansiranju nagrade “Biljana Jovanović” od 2006. Takođe, Ministarstvo kulture pomagalo je do sada sve dosadašnje razmene pisaca koji su članovi SKD i Hrvatskog društva književnika.

Međunarodna književna kolonija, podsetilo je SKD, održavana je 12 godina zaredom i stekla je zavidnu reputaciju ne samo u zemlji nego i u inostranstvu, a kroz nju je prošlo više od stotinu istaknutih pisaca iz zemlje i inostranstva.

Nagradu “Biljana Jovanović” dobili su Srđan Valjarević, Danica Vukićević, Ibrahim Hadžić, Nemanja Mitrović, Uglješa Šajtinac, Jelena Lengold, Milena Marković, Slobodan Tišma, Vladislava Vojnović, Srđan Srdić i Ivančica Đerić. “Svakom ko išta zna o savremenoj srpskoj književnosti jasan je značaj ovih imena”, istaklo je SKD, napominjući da je predsednica žirija Jelena Lengold dobitnica Evropske nagrade za književnost.

“Pokušaj da se, uskraćivanjem sredstava, onemogući razmena Srpskog književnog društva i Hrvatskog društva pisaca nije samo odraz neznanja i autističkog mentaliteta onih koji su takvu odluku doneli, već je i direktan napad na državnu politiku kulturne i svake druge saradnje u regionu”,upozorilo je SKD.

Povodom 300.000 dinara koje je dobilo na Konkursu za “Književni magazin”, SKD je navelo da je to predstavlja drastično smanjenje sredstava - 4,3 puta manje u odnosu na 2012. godinu.

Time je onemogućeno redovno izlaženje tog časopisa.

Ističući da je reč o jednom od najkvalitetnijih domaćih književnih časopisa, sa visokim ugledom u književnoj javnosti, SKD je ukazalo u saopštenju da su, pored “Književnog magazina”, teško oštećeni i drugi veoma značajni časopisi u Srbiji, a nekima je potpuno ukinuto finansiranje.

Kao posebno skandalozno, SKD je navelo da je član Komisije Srba Ignjatović “dodelio samom sebi sredstva za časopis koji uređuje - ‘Savremenik plus’”.

Podsećajući i da u 2012. godini nijedan od uglednih stvaralaca i članova SKD-a, prema mišljenju Ministarstva kulture i njegove Komisije, nije bio dostojan nacionalne penzije, SKD je, posle rezultata Konkursa, ocenilo da je reč “očigledno, o kontinuiranoj diskriminiciji ovog umetničkog udruženja, koje čini 240 vrhunskih stvaralaca, među kojima su i članovi SANU i dobitnici najprestižnijih književnih nagrada u Srbiji, kao i ugledni profesori univerziteta”.

“Četiri petine pisaca nagrađenih najuglednijim nagradama, kao i četiri petine najprevođenijih i u svetskim i domaćim antologijama najzastupljenijih autora članovi su SKD”, podsetio je Upravni odbor tog udruženja koje je i ranije puta ukazivalo na teško stanje u domaćem izdavaštvu i književnom životu.

Krizni rezultati Konkursa Ministarstva kulture i informisanja Srbije za sufinansiranje projekata u oblasti savremenog stvaralaštva u 2013. godini izazvali su burne reakcije i medju drugim akterima kulturne i umetničke scene. 

Na osnovu rezultata Konkursa, za različite oblasti odobreno je ukupno oko 176,7 miliona dinara (oko 1,5 miliona evra).

U oblasti književnih manifestacija i nagrada odobreno je 10.780.000 dinara, raspoređenih na 47 projekata, odabranih među 133 pristiglih na konkurs. Za periodične publikacije u oblasti umetnosti i kulture odobreno je 9.440.000 dinara za 33 projekta, a iznosi se kreću od 80.000 dinara do 700.000 dinara.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.