• Search form

05.03.2011 | 10:28

Slet 080311 za vek Dana žena

Međunarodni digitalni festival umetnica “Slet 080311” biće održan 8. marta u gradovima širom Evrope, uključujući Beograd i Pulu, povodom stogodišnjice Dana žena, a predstavlja raznovrsne radove - od performansa preko cirkuskih veština i savremenog plesa do videa i fotografije, kako novih, tako i etabliranih umetnica, koje koriste svoje telo kao izražajni instrument ili istražuju tematiku ženskog tela i identiteta.

Slet 080311 za vek Dana žena

Međunarodni digitalni festival umetnica “Slet 080311” biće održan 8. marta u gradovima širom Evrope, uključujući Beograd i Pulu, povodom stogodišnjice Dana žena, a predstavlja raznovrsne radove - od performansa preko cirkuskih veština i savremenog plesa do videa i fotografije, kako novih, tako i etabliranih umetnica, koje koriste svoje telo kao izražajni instrument ili istražuju tematiku ženskog tela i identiteta.

Povodom stogodišnjice Međunarodnog dana žena, Performans klub “Fiskulturnik” proslavlja tim festivalom hrabrost, odlučnost i podvige ostvarene u borbi za ženska prava i rodnu jednakost.

Radovi odabrani za projekat “Slet 080311” prikazivaće se 8. marta u u gradovima širom Evrope, uključujući Muzej istorije Jugoslavije (Muzej 25. maj) u Beogradu i MMC Luka u Puli.

Biće prikazan i u Londonu (Women’s Art biblioteka, Chelsea College of Art & Design, Chartehouse bar), Valensiji (Arte&Facto kulturni centar)...

Udružene u svojevrsno kolektivno sestrinstvo koje na stoti Međunarodni dan žena nezaustavljivo struji virtualnom teritorijom, učesnice će se dotaći kako istorije feminističkih pokreta, tako i univerzalnih tema ženske osobnosti, saopštili su organizatori.

Autorka projekta je Lara Ritoša Roberts, performans umetnica, članica Performans kluba “Fiskulturnik”.

“Slet 080311” je zbirka 36 videoradova, od kojih se neki prikazuju u celosti, a od nekih su uzeti tek isečci, u kojima nastupa više od 50 žena (i poneki muškarac).

Učesnice u projektu su Anna Furse i Marie-Gabrielle Rotie, Anne Bean u saradnji s Poshyom Kakl, Vlasta Delimar, Efi Ben-David i Sinead O’Donnell (PAVES), Curious, Deepa Craig, Elena Skoko, Emma Hart, Emma Katherine Skeldon, Gina Czarnecki, Ivana Peranić, Ivana Nataša Turković, Julijana Kocanović Grubić, Kira O'Reilly, Lara Ritoša Roberts i PKF, Lisa Flynn, Lucy Cash, Lydia Maria Julien, Megumi Eda, Nataša Stanić/Erika Cuk i SDNA, Nela Milić, Nhandan Chirco, Nikolina Nikoleski, Olja Stipanović, Oriana Fox, Piglet i Butcher Boy, Polona Dolžan, Rebecca Feiner, Sanna Kuittinen, Silvia Pavone, Sonia Boyce i Ain Bailey, Sophie Kasser i Moveo, Stacy Makishi, Susanne Ohmann, Valentina Lacmanovic, Verónica Pérez Karleson, Virginia García Ramos i Zory Shahrokhi.

“Slet 080311” je zapravo zbirka 36 video radova, od kojih se neki prikazuju u celini, a od nekih su uzeti samo isečci. Prikazuju se u 6 “formacija”- kategorija, počev od celine “Znatiželjni” (Curious).

Događaj otvara rad “Sufražetkinje su izmislile umetnost performansa”, duhovita i poučna lekcija koja tvrdi da “privatno JESTE javno” i da snaga za akciju i promene leži u nama samima, objašnjava i priprema nas za ono što će se prikazati. U svim radovima koji slede umetnice svesno izuzimaju svoja tela iz ruku raznoraznih istorijskih podela i “izama”. Sa namerom ili nehotice, one obznanjuju da telo kao kulturno i socijalno-političko ustrojstvo napokon pripada samo nama i nikome drugom. Njime možemo činiti šta god želimo - vrteti hula-hop, skupljati suze u plastične boce ili projektovati svoju kožu pomoću 16-mm projektora.

Celina “(O):form(iti)” okuplja radove koji istražuju ideju utelovljenja. Telo kao skulpturalni, prilagodljivi materijal guraju, rastežu i povlače kroz humor, ironiju, atletske veštine, gracioznost i teatralnost.

Ugnjetavanja od strane vladajućih društvenih normi, duhovnost, emocije, snovi i more formiraju i reformiraju tela izvođačica, otkrivajući putem telesne, spoljne manifestacije unutrašnje mehanizme otpora, poštovanja, žaljenja i slavljenja.

Delovi njene priče otkrivaju slojeve koji stvaraju i možda sputavaju nečiji identitet - poput socijalnih, političkih, ekonomskih, nacionalnih, etničkih i rodnih obeležja. Koliko god se razlikovali u sadržaju, ono što ujedinjuje ove radove jeste potraga za autentičnom pričom. Pripovedačice - bilo simbolički likovi, oživljene istorijske ličnosti ili same autorke - spajaju i duboko lične i kulturološke “istine”. Umetnice dekonstruišu sećanja, ponovo proživljavaju traumatične događaje, protestuju, i zaigrano i ljutito, i savlađuju geopolitičke i psihološke granice zajedničkom akcijom.

“Oksitocin - C43H66N12O12S2” je kolekcija radova koji formulišu nadmoćan osećaj vođen “hormonom ljubavi”. Zanos, povezan sa hemijskim lučenjem iz hipofize, manifestuje se kao talasi ekstaze koje proizvode naši unutrašnji organi kada iskušavamo u isto vreme najintimnija i univerzalna stanja telesnosti - privlačnost, seks, trudnoću, porođaj i dojenje. Kroz senzualne vrhunce i spuštanja, strastveno kovitlanje, putene ondulacije i nabore na venčanicama, umetnice sebe i publiku dovode u stanja poput transa beskrajne ljubavi…i pomalo luckastog ponašanja.

O drugosti se bavi pomno istraživanim stanovištem da su žene i njihova tela u prošlosti stigmatizovani u mnogim svetskim društvima i da se to, nesumnjivo, i danas događa. Ovi radovi hrabro istražuju ludilo, razlike, ‘ono’ što je prikriveno ili silom skriveno zbog srama; prezrenu projekciju sopstva.

Unutrašnji impuls koji pokreće ove radove jednako je misteriozan i kompleksan kao i teme koje portretiše. Istražuje se i otkriva površina kože kao metaforička granica između sopstva i drugosti.

“Stakleno telo” Anne Furse može poslužiti kao epilog priče o (ženskom) telu, u ovom slučaju ispričanom od žene koja se suočava s tretmanom oplodnje. Tiče se činjenice da je ljudska sudbina povezana sa napretkom nauke, sa upotrebom naše “protetske mašte”. Ukazuje na nov način otkrivanja, gledanja na telo i subjektivno iskustvo kroz naučnu lupu, nagoveštavajući da nam predstoje možda novi etički problemi, nove ideje o slobodi i jednakosti, ali i nove poetike i estetike.

Ulaz na program je besplatan.

Festival se može pratiti i uživo na internetu na adresi www.fiskultura.com

“Slet 080311” finansijski su pomogli Istarska županija-Regione Istriana/Upravni odjel za kulturu-Assessorato alla cultura i članovi Performans kluba “Fiskulturnik”.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav